Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Miért azokon a területeken...

Miért azokon a területeken volt mindig is nagyon jelentős a nomadizmus (egészen napjainkig), ahol ez az életmód meglehetősen kellemetlen?

Figyelt kérdés

Gondolok ez alatt arra, hogy a legtöbb olyan ország, ahol a mai napig jelentős nomád és félnomád kultúra létezik, illetve azok a területek, ahol a történelem folyamán sokáig jelentős volt ez az életmód, szinte mindig nagyon forró, nagyon hideg vagy épp hatalmas hőingással (néha nagyon forró, néha nagyon hideg időjárással) rendelkező területek. Gondolok ez alatt a Közel-Keletre és Észak-Afrikára (berberek, az eredeti életmódjukat megőrző arabok: a beduinok, az ókorban a héberek, arámiak, amoriták, akkádok stb.), ahol nagyon meleg van, Észak-Ázsiára, Észak-Európára és Észak-Amerikára (lásd: lappok, mindenféle mongol népek, türk népek, kínaiakkal rokon népek, ainuk, legősibb germánok, eszkimók, inuitok stb.), ahol nagyon hideg van, valamint a mérsékelt övezeti sivatagi övre, ahol az évi hőingás is meglehetősen nagy, de a napi hőingás kimondottan hatalmas (nappal borzasztó meleg van, éjszaka pedig borzasztóan hideg), olyannyira, hogy a kövek sem nagyon bírják ezt (ilyen népek voltak a perzsáknak, mongoloknak, türköknek stb. egy része).


Pedig, ha belegondolok, akkor borzasztóan kellemetlen lehet ennyire hidegben vagy ennyire melegben vándorolni, állatokkal foglalkozni, csatározni az ellenséges törzsekkel stb.


Miért pont ezekben a régiókban ennyire domináns még ma, a 21. században is a nomadizmus?



aug. 27. 14:00
1 2
 11/11 UlfOrmson ***** válasza:

(A #8 válaszoló vagyok)

Tegnap kimaradt a válaszomból, hogy csak úgy "poénból" senki sem lesz nomád, mert ahogy Te is, kedves Kérdező megfogalmaztad: "meglehetősen kellemetlen" életforma. Mondhatni a kényszer szüli a nomádot. Ezt gyönyörűen illusztrálja, hogy ha lehetőségük adódott, akkor a nomád társadalmak viszonylag gyorsan (1-2 generáció alatt) áttértek a letelepült életmódra. Néhány példa a teljesség igénye nélkül: a szarmaták és avarok a régészeti leletek alapján a Kárpát-medencei bejövetel után elég gyorsan felhagytak a vándorlással (nagy sírszámú temetők a letelepedett életmódra utalnak); ugyanez mwgfigyelhető nálunk magyaroknál is.

A jelenlegi álláspont szerint a nomadizmus valamikor a neolitikum-bronzkor alatt alakult ki, amikor a letelepült, mezőgazdasággal és állattartással foglalkozó társadalmak periférián (itt ezt nem társadalmi, hanem térbeli értelemben kell érteni) elhelyezkedő csoportjai kénytelenek voltak mindig egyre messzebb hajtani az állatállomanyt, hogy legelőterületeket találjanak nekik. Ennek több oka is lehetett, pl. elsivatagosodás (Mezopotámia) vagy népesség- és/vagy állománynövekedés. Egy idő után olyan nagy lett a távolság, hogy az állattartó közösségek elkezdtek leszakadozni/kulturálisan eltérni a letelepült társaiktól, viszont néhány elem (pl. a téli szállások állandósága és a földművelés) megmaradt. A történelwm folyamán ugyan rengeteg háború volt a nomádok és a letelepedett kultúrák között, de ugyanakkor függnek is egymástól.

aug. 28. 06:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!