Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Miért azokon a területeken...

Miért azokon a területeken volt mindig is nagyon jelentős a nomadizmus (egészen napjainkig), ahol ez az életmód meglehetősen kellemetlen?

Figyelt kérdés

Gondolok ez alatt arra, hogy a legtöbb olyan ország, ahol a mai napig jelentős nomád és félnomád kultúra létezik, illetve azok a területek, ahol a történelem folyamán sokáig jelentős volt ez az életmód, szinte mindig nagyon forró, nagyon hideg vagy épp hatalmas hőingással (néha nagyon forró, néha nagyon hideg időjárással) rendelkező területek. Gondolok ez alatt a Közel-Keletre és Észak-Afrikára (berberek, az eredeti életmódjukat megőrző arabok: a beduinok, az ókorban a héberek, arámiak, amoriták, akkádok stb.), ahol nagyon meleg van, Észak-Ázsiára, Észak-Európára és Észak-Amerikára (lásd: lappok, mindenféle mongol népek, türk népek, kínaiakkal rokon népek, ainuk, legősibb germánok, eszkimók, inuitok stb.), ahol nagyon hideg van, valamint a mérsékelt övezeti sivatagi övre, ahol az évi hőingás is meglehetősen nagy, de a napi hőingás kimondottan hatalmas (nappal borzasztó meleg van, éjszaka pedig borzasztóan hideg), olyannyira, hogy a kövek sem nagyon bírják ezt (ilyen népek voltak a perzsáknak, mongoloknak, türköknek stb. egy része).


Pedig, ha belegondolok, akkor borzasztóan kellemetlen lehet ennyire hidegben vagy ennyire melegben vándorolni, állatokkal foglalkozni, csatározni az ellenséges törzsekkel stb.


Miért pont ezekben a régiókban ennyire domináns még ma, a 21. században is a nomadizmus?



aug. 27. 14:00
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:
Ja, meg akkor még kihagytam a domborzat miatt nagyon kellemetlen éghajlatokat, például Tibetet. Ott még a domborzat is nehezíti ezt.
aug. 27. 14:01
 2/11 A kérdező kommentje:
De mi, magyarok is azután telepedtünk le, hogy ideértünk a mérsékelt övezet, valódi mérsékelt öv, nedves kontinentális éghajlat térségébe.
aug. 27. 14:08
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

Ahol kellemetlenek a körülmények, ott az idegesítő emberekből is jóval kevesebb van, és ez már bőven kompenzálhat.


Nincs túlszaporodás és tömegmészárló hadjáratok szervezése, mint a "jobb" területeken.

aug. 27. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

#3.

Hát azért... Középkorban arabok, mongolok, türkök, tibetiek vagy akár a magyarok, ókorban akkádok, amoriták, arámiak, héberek stb. nem épp a békességükről voltak híresek. Érdekes, hogy a nomád népek kultúrája a természet zordságából átveszi a kultúrába is ezt a zordságot. A vallásaikban is hangsúlyosak a sivataghoz, pusztához, hegyekhez kapcsolódó kultuszhelyek, valamint a legfontosabb istenségek - akiket gyakran minden istenség előtt imádnak - általában háborúhoz, viharhoz, tűzhöz és a zord környezethez, nomád életmódhoz kötődnek.

aug. 27. 14:18
 5/11 anonim ***** válasza:
100%
A növény termesztés kötötte röghöz az embereket. Amíg csak állatid vannak és viszont kevés a fű, akkor mindig menni kell újabb legelhető területre.
aug. 27. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%
Pontosan azért jellemző a kellemetlen és kemény nomád életforma a cúdar térségekben, mert ezek azok, ahol nincs más lehetőség. Ha tartósan letelepednének egy helyen, rövid úton felélnék a természet nyújtotta szűkös erőforrásokat.
aug. 27. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%
És persze azért összefügg a kultúrával is. Szóval ha nomád szokásokat hozol magaddal, akkor többé-kevésbé még követni fogod őket akkor is, ha már alkalmasak a körülmények a letelepedésre. Ha pedig letelepedett életmódban van gyakorlatod, akkor valamelyest cudarabb körülmények között is még lehet esélyed. A magyar őseink sem simán csak letelepedtek, mert jó az éghajlat, hanem egyúttal el kellett tanulnunk a földművelés gyakorlatát az itt már tartósan letelepedett módon élő népektől.
aug. 27. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 UlfOrmson ***** válasza:
100%

Pont a klíma miatt volt szükség a vándorlásra. Érdemben csak az eurázsiai (klasszikus) nomadizmusról tudok nyilatkozni.

Ne úgy képzeld el, hogy a törzsek kóvályognak, mint gólyaf.s a levegőben, hanem elég kötött rend szerint zajlott. A népesség egy része vándoroltatatta az állatállományt a téli és nyári legelőterület között (ez több száz, akár 1000 km is lehet). A társadalom jelentős része egész évben a szállásokon lakott, ott pl. földet műveltek. Azonban ha az egyik törzs valamelyik legelőterületét pl. az aszály felperzselte, akkor fegyverrel próbálta megszerezni egy másiknak a lelegelőterületét, ezzel egy lavinát indítva (sok nagy belső-ázsiai népmozgásnak ez volt az origója)

aug. 27. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
73%

Miután már sok fontos okot, körülményt leírtak, visszakérdezek.

Kérdező, ahol szerinted a nomád életmód kellemetlen, mi lenne kellemes? Ami élhetőbb körülményt teremt? E területek alaposabb vizsgálata választ ad arra, a népek mindig optimálisan választottak. Akik mégsem, azokat nem vizsgálhatod, mert eltűntek.


Bárminek nevezzük, az élet egy gazdasági folyamat. Az élethez élelem kell, amit meg kell szerezni. Gyakran többet szerzünk vagy hiányunk van, ezért alakul ki a kereskedelem. Igényünk van nemcsak enni, de kényelmesen élni, mást cselekedni, mint amit munkának hívunk. Ha nincs hozzávaló, készítünk. Ha nincs miből szerzünk. Ehhez el kell menni máshová, felkutatni, hol van nekünk szükséges forrás. Ha van lehetőségünk, teremtünk bázist, mert az olcsóbb, kevesebb munkával jár, egyáltalán, megteremthető. Ha nincs lehetőségünk, odébb állunk, családostól. Ugyanezt teszik a vadállatok élelemszerzési céllal, a vándormadarak fajfenntartási céllal. Néha az eredeti ok elsikkad, nehéz újra megtalálni, de volt, ez egészen bizonyos. És kivétel nélkül a megfelelő élet fenntartása, vagy fajfenntartás miatt. Amikor ez kialakult, más lehetőség nem volt. Ezért alakultak ki az üdvözlés ceremoniális formái is. Találkoztunk, nem rabolni jöttem, hanem tudakozódni vagy véletlenül. Vedd észre. Érdekes módon ez megegyezés nélkül is működött, mert minden viselkedésmódnak megvannak a jellegzetes mozgásformái (testbeszéd).


Amikor a mai ismeretek mellett vizsgálunk valamit, tudni kell, egyfelől az ember szokásai rabja (jól megtapasztalt életfenntartási okokból), másfelől nagyobb csoportok esetén szervezés, ehhez különféle tárgyi dolgok kellenek, azaz egy nagyobb csoport életéhez szabályok, szerepkörök, ezek eszközei, netán intézményei tartoznak. Ha új helyzet alakul ki (pl. honfoglalás), akkor a régi szabályok, szerepek, intézmények helyett újak kellenek. Ezek megalkotása, a szerepkörök betanulása (iskola nincs, csak saját tapasztalat van) rengeteg időt igényel, nagyobb csoport esetén sok sok évet. A magyaroknak másfél évszázadot, és akkor is csak brutális eszközökkel lehetett az újat elfogadtatni (ennek is megvan a jól meghatározott oka, és ezzel mindig - ma is - dzámolni kell).

aug. 27. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
84%

"Kérdező, ahol szerinted a nomád életmód kellemetlen, mi lenne kellemes? Ami élhetőbb körülményt teremt? E területek alaposabb vizsgálata választ ad arra, a népek mindig optimálisan választottak. Akik mégsem, azokat nem vizsgálhatod, mert eltűntek."

Ez nem teljesen igaz, nem minden térségben volt nagy verseny, ritkán lakott de termékeny térségekben (mint az amerikai kontinens, különösen a déli része) az optimálistól távol eső életmóddal is elég jól el tudtak lenni.

aug. 27. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!