Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Fel lehet oldani valahogy a...

Fel lehet oldani valahogy a nyugati racionalizmus és a keleti buddhizmus ellentmondását az "én" természetét illetően? Megférhet a kettő együtt?

Figyelt kérdés

Mindenki számára ismerős a Descartestől származó idézet, a "Cogito, ergo sum", vagyis magyarul leginkább "Gondolkodom, tehát vagyok"-nak visszaadható szállóige. Ezzel voltaképp a racionalizmus egyik alapvető technikáját, a kérdésfeltevést és a kételyt alapozta meg.


Viszont, ha kitekintünk keletre, ott kb. pont 2000 évvel korábban a Buddha fogalmazta meg az éntelenség tanítását, amit lehet szó szerint semmivel sem azonosítható egóként értelmezni, valamint lehet úgy is értelmezi, hogy épp, hogy mindennel azonosítjuk az egót, ezáltal eredményben ugyanoda jutunk mindkét technikával: az a fajta egó, amihez olyannyira megátalkodottan ragaszkodunk nem létezik, csak egy fátyol, ami el is tűnhet.


De kérdem én, hogy e két látszólag ellentétes gondolat ellentétét fel lehet valahogy oldani? Több filozófusról hallottam, akire mind a racionalizmus, mind a buddhizmus hatással volt. Ők hogy tudnak egy szintézist megalkotni?


A racionalizmus és a buddhizmus tényleg ellentétes lenne? Nem hinném. Ha ezt az egy ellentétet leszámítom, akkor meglehetősen jól illeszkednek egymáshoz.



aug. 25. 23:22
 1/5 Szándékos Bendegúz ***** válasza:
38%

Tudtommal Budha elérte azt az állapotot, hogy kiszállva a testéből is képes volt megfigyelni a világot maga körül.

Ezt nevezte ő megvilágosodott állapotnak.

Ennyi.

A gond az, hogy a követői nem tudták elérni ezt az állapotot.

Ezért mindenfélét hablatyoltak erről az állapotról.

aug. 26. 07:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
India navionalista. Tehat igen
aug. 26. 08:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
51%
Nagyon sok Buddha tanítvány érte el azt, mint Buddha és a mai napig vannak ilyenek.
aug. 26. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Szerintem ezek modellek a valóságról, és lehetünk annyira szabadok, hogy mivel csak modellek, nem vesszük annyira komolyan őket, illetve játékosan megvizsgáljuk, hogy melyik mire jó. A nyugati, individuumba zárt ember kozmikus magánya ellen pl. lehet jó ez a feloldódás a többi létezőben. De én csak "A zen és a bolygó megmentésének művésze" elejét olvastam.
aug. 26. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

A "Cogito, ergo sum" arról szól, hogy az a valaki, akinek gondolata van, az létezik ("gondolkodván létezünk"). Ez a létezésről szól.

A Buddhai én természete nem erre vonatkozik. Az az "én"-ről értekezik és tagadja az elkülönült, fix én létezését. A két téma másról szól, így a kettő megférhet egymás mellett.

aug. 26. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!