Biológusok, pszichológusok! Van valami tudományos magyarázat ezekre?
Szándékosan nem az ezotéria rovatba írtam, nehogy az elfogultabb ezósok és a materialisták között veszekedés legyen, mert engem tényleg érdekelne, és nem vagyok elkötelezve egyik oldal irányában sem, csak szeretném megérteni a dolgok működését.
Tehát, arra lenné kíváncsi, hogy az emberi érzelmek kialakulására van-e valami magyarázat, hogy hogyan és hol alakul ki az agyban (gondolom, ezek valami biokémiai folyamtatok), pl. amikor egy szerettünk megsimogat bennünket, vagy ránkmosolyog, vagy megdícsér. Miért van az, hogy ha egy robot tenné ugyanezt, vagy egy idegen, vagy mi magunk saját magunknak (tükörben), akkor nem ugyanazt a hatás váltaná ki?
És hogy lenne-e különbség a két alábbi nevelési mód eredményében, a gyerek személyiségének alakulásában a két eset között:
1. A gyerek kiegyensúlyozott környezetben nevelkedik, és a szülei őszinte szeretetet éreznek iránta.
2. A gyerek szintén megkap mindent, ami szükséges, de a nevelői olyan robot emberek lennének, akik teljesen embernek néznek ki, úgy mozognak, élnek, beszélnek stb, viszont nincsenek érzelmeik. De tökéletesen be vannak programozva, hogy amikor kell, tudjanak dícsérni, motiválni, ölelni, vígasztalni, mosolyogni, könnyezni stb. (Tudom, hogy ilyen nincs, ezért csak feltételezni lehet. És mondjuk, hogy nem lenne hiba a programozásban, hogy véletlenül másképp reagál a robot-szülő, mint ahogy odaillő lenne, ahol a gyerek megérezhetné, hogy valami nem stimmel.)
Ilyen esetben lenne-e különbség? (Most csak a szülői bánásmód hatásait figyelembe véve. Azt most ne vegyük, hogy egyéb környezeti hatások, meg a gyerekkel veleszületett természet.)
"Igazibbnak" számít az első eset, mint a második? Ha igen, akkor milyen vegyi folyamatokkal írható le ez az igaziság? Ha pedig nem, akkor minek kerítenek olyan nagy feneket a "léleknek", amikor racionálisabban hozzá állva az élethez sokkal hatékonyabban tudnánk működni, tevékenykedni, fejlődni?
Köszi a választ! Valami hasonló kísérletről hallottam régebben én is, de az majmokkal volt, a kicsinyeknek beraktak valami "műanyát", a lényeg az volt, hogy szőrös legyen, és a kismajom bele tudjon csimpaszkodni meg kurkászni :) mintha idazi anya lenne. Rákeresek majd, hogy mi is volt a kísérlet eredménye.
Aki privátot küldött, annak is köszi, megnézem az ajánlott oldalt.
"A kísérletben az összes gyermek meghalt"
Nekem azért gyanús ez a kísérlet. Cerkófokkal csináltak olyat, hogy kölyköket anya és társak nélkül neveltek. Kaját, meleget, gyógyszert kaptak, valamennyi idegbeteg lett amelyik nem tudott a felnőtt korában a többiekkel mit kezdeni, ideje nagy részében a sarokban ült magát átkarolva, ha mesterségesen megtermékenyítették, a csecsemőjével egyáltalán nem törődött. A műanyás kísérletben az volt, hogy volt egy drótváz, ahol tejet kapott, meg egy szőrös műanya, ahol nem kapott más semmit. A kismajom egész idő alatt a szőrös anyán lógott, csak enni ment át a másikhoz.
Az én véleményem szerint ha tudjuk, hogy az egy robot, akkor tényleg nem jelentene többet mintha a kenyérpirítód simogatna meg, hisz egy robot logaritmusok alapján dönti el, hogy megérdemli-e valaki a dícséretet, ám az emberi reakció egyéni, s mivel társasági lények vagyunk, ezekre a reakciókra vágyunk, hogy a társadalom részei lehessünk. Saját magunkat megsimogatva maximum fizikai örömet okozhatunk. Egy idegen érintésének a jelentősége, attól függ, hogy mi hogyan állunk hozzá. Egy aranyos néni simogatása, akit mostláttam először, de segitettem neki és megdícsér, belőlem lelki elégedettséget váltana ki .
Második kérdésre szintén helytálló válasz szerintem hogy attól függ mennyire emberi az a robot, és tudja-e a gyermek hogy nem igazi emberek. Ráadásul, szerintem ott a lehetősége a kisebbrendűség érzetének, hisz a gyerek sosem lesz olyan tökéletes mint a szülei.
" egy robot logaritmusok alapján dönti el, hogy megérdemli-e valaki a dícséretet,"
Szerintem az algoritmusokra akartál gondolni.
A kérdésre válaszolva, egzakt, pontos tudományos válasz nem adható. Enyhén szólva sincs még megfejtve az érzelmek és az agy kapcsolata. Persze tudjuk, hogy pl. nagy vonalakban a limbikus rendszer miért felelős, de hogy ez hogy jelenik meg vegyi szinten, attól még távol állunk.
A kérdés oda vezet, hogy magunkat egy természettudományosan leírható fehérjehalmaznak tekintjük-e, mely esetben joggal elvárható lenne a megfelelő tápanyag bevitel, és programozott viselkedésmintákon alapuló nevelés bizonyos fokú sikere. Mindannyian érezzük, hogy ha egy gép nevelne minket, az milyen borzasztó dolog lenne. De ezt a megérzést tudományosan nem tudjuk mivel alátámasztani. Isten, lélek, életenergia? Hogy akarjuk ezeket tudományosan megközelíteni? Én úgy gondolom, hogy a több ezer éves spirituális tudás a különböző kultúrákban nem elhanyagolható tény, de a tudomány számára semmis, mert nem lehet reprodukálható eredményekkel, vagy úgy általában, semmi konkrét anyagi dologgal alátámasztani. Tehát ha most valaki leírná válasznak, főképp ebben a kategóriában, hogy szerinte szüksége chí áramlására az egészséges fejlődés érdekében a gyereknek, akkor könnyű elképzelni a reakciókat. Dióhéjban: nem fogsz rá korrekt választ kapni, mert szakadék tátong a tudomány és a spiritualitás között.
szia! tetszik a kérdés, tök jó:) a kísérlet amire gondolsz Harlow szőranya-drótanya kísérlete volt, ahogy előbb leírták.
az agyban főként az amygdala az érzelmek helye (limbikus rendszerben), a személyiségért főként a frontális lebeny felelős (olvass utána Phineas Gage-nek, nagyon tanulságos eset!!) a kötődésért az oxitocin (hormon) felelős, anya-gyerek közt, vagy párkapcsolatban is felszabadítja pl egy ölelés, stb. a félelmi reakció pontos biológiai hátterét már felfedezték, de sok érzelemét, reakcióét még nem.
attól függetlenül, h ennyit tudunk az érzelmek biológiai hátteréről, mégsem tudunk egyenlőre semmit, csak sejtjük a legtöbb összefüggést. ezért is megfejtetlen sok mentális betegség oka a mai napig.
ez a robotos kérdés, hát... mi a tökéletes programozás? mmint annyifélék vagyunk és annyiféle reakció nekünk a tökéletes. hogy tudnák eldönteni, h adott csecsemőt hogy kell majd nevelni? szerintem nincs tökéletesség, nem tudom elképzelni, h valaha megoldható lenne ez robotokkal. nem hiszem, hogy valaha a génállomány, agy, stb alapján ki tudnák találni, h azt a személyt hogyan kell majd nevelni, ki tudnák küszöbölni az összes környezeti hatást ami a szülőkön kívül éri... na mindegy ezen még gondolkoznom kell :D
amúgy pszichós vagyok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!