Sürgős! Valaki meg tudja oldani ezek közül valamelyiket? (+kép)
Kémián vesszük a gázokat és Avogadro törvényéből is valamit, ha jól szűrtem le. (ki kellett hagynom egy hetet mert elkaptam egy nagyon durva vírust) Holnap írunk számításból ami összekapcsolódik a moláris tömeggel. Kerestem a könyvemben néhány példát, de egy szót sem értek. Valaki el tudja magyarázni az egyik példát? (nem házi feladat!!!) A válaszokat nagyon megköszönöm és örökké hálás leszek a válaszírónak, mivel holnap nagyon nem akarok egyest írni kémiából.
Itt a kép: [link]
Íme az alapok amiket tudnod kell:
1. Avogadro törvénye kimondja, hogy adott hőmérsékleten és nyomáson minden gáz ugyanakkora térfogatú függetlenül attól, hogy melyik ez a gáz. A térfogat ebben az esetben csak attól függ, mennyi gázom van.
2. Ebből mi következik? Az, hogy ha veszek x darab molekulát (ami a mol mértékegységgel adható meg), akkor abból egyértelműen következik hogy mekkora a térfogata.
3. Hőmérséklet- és nyomás értékekből rengetegféle van, de van néhány speciális, kitűntetett eset:
a) standard állapot: 25°C 1 atmoszféra, ekkor minden gáz 1 molja 24,5 dm3 térfogatú. Ezért std. állapotban a gázol 24,5dm3/mol moláris térfogattal jellemezhetőek.
b) normál állapot: 0°C és 1 atm. nyomás: ebben az állapotban minden gáz 1 molja 22,41 dm3 térfogatú, ezért a normálállapothoz tartozó moláris térfogat: 22,41 dm3/mol.
3. Egy számolási feladatban 2 dolgot kell tudnunk egy gázról, ekkor a 3. adat már számítható. Az első dolog amit mindig tudnunk kell, hogy melyik állapotban vagyunk. másik adat lehet a térfogat vagy az anyagmennyiség (mol). Példának nézzük az 1. feladatot amit kilinkeltél: 33 g CO2 gázunk van std. állapotban. Ez a gáz most grammban van megadva. De mivel tudjuk hogy a CO2 moláris tömege 44 g/mol, ezért 24,5 dm3 (ami 1 mol mert std. állapotban vagyunk) az éppen 44 gramm. Tehát egyenes aránnyal számíthatjuk hogy a 33g az hány dm3:
44 g (=1 mol) ---> 24,5 dm3
33 g ---> x dm3
Erre mondta a feladat megoldása, hogy x/24,5 = 33/44, mert ez éppen az az egyenlet amit az egyenes arányosság is leírt.
A 4. már bonyolultabb feladat. Tudjuk hogy 4 g vasunk van, lássuk az hány mol. n=m/M=4/56= 0,0714 mol. Az egyenlet szerint ugyanennyi H2 fejlődik. Ez std. állapotú gáz, tehát tudjuk róla hogy 1 mol az 24,5 dm3. Kérdés hogy ez a 0,0714 ez hány mol, amit szintén egyenes aránnyal számíthatunk:
1 mol ---> 24,5 dm3
0,0714 mol ---> x dm3
A többi feladat már ugyanilyen. Próbáld őket megoldani, és kérdezz ha valami nem megy, én egész éjjel itt leszek, majd időnként figyelem van-e kérdés :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!