Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Biológusok, pszichológusok!...

Biológusok, pszichológusok! Van valami tudományos magyarázat ezekre?

Figyelt kérdés

Szándékosan nem az ezotéria rovatba írtam, nehogy az elfogultabb ezósok és a materialisták között veszekedés legyen, mert engem tényleg érdekelne, és nem vagyok elkötelezve egyik oldal irányában sem, csak szeretném megérteni a dolgok működését.


Tehát, arra lenné kíváncsi, hogy az emberi érzelmek kialakulására van-e valami magyarázat, hogy hogyan és hol alakul ki az agyban (gondolom, ezek valami biokémiai folyamtatok), pl. amikor egy szerettünk megsimogat bennünket, vagy ránkmosolyog, vagy megdícsér. Miért van az, hogy ha egy robot tenné ugyanezt, vagy egy idegen, vagy mi magunk saját magunknak (tükörben), akkor nem ugyanazt a hatás váltaná ki?


És hogy lenne-e különbség a két alábbi nevelési mód eredményében, a gyerek személyiségének alakulásában a két eset között:

1. A gyerek kiegyensúlyozott környezetben nevelkedik, és a szülei őszinte szeretetet éreznek iránta.

2. A gyerek szintén megkap mindent, ami szükséges, de a nevelői olyan robot emberek lennének, akik teljesen embernek néznek ki, úgy mozognak, élnek, beszélnek stb, viszont nincsenek érzelmeik. De tökéletesen be vannak programozva, hogy amikor kell, tudjanak dícsérni, motiválni, ölelni, vígasztalni, mosolyogni, könnyezni stb. (Tudom, hogy ilyen nincs, ezért csak feltételezni lehet. És mondjuk, hogy nem lenne hiba a programozásban, hogy véletlenül másképp reagál a robot-szülő, mint ahogy odaillő lenne, ahol a gyerek megérezhetné, hogy valami nem stimmel.)


Ilyen esetben lenne-e különbség? (Most csak a szülői bánásmód hatásait figyelembe véve. Azt most ne vegyük, hogy egyéb környezeti hatások, meg a gyerekkel veleszületett természet.)


"Igazibbnak" számít az első eset, mint a második? Ha igen, akkor milyen vegyi folyamatokkal írható le ez az igaziság? Ha pedig nem, akkor minek kerítenek olyan nagy feneket a "léleknek", amikor racionálisabban hozzá állva az élethez sokkal hatékonyabban tudnánk működni, tevékenykedni, fejlődni?



2014. ápr. 16. 13:34
1 2
 11/12 dftgsgvghgev ***** válasza:
A gyerekkel veleszületett természetet (temperamentum) nem iktathatod ki. Mert ugyanúgy veleszületett, mint az érzelmekre való képesség. A szülőnek ehhez a temperamentumhoz alkalmazkodnia illik. Hibák így is lesznek, ebből tanulja meg a gyermek, hogy létezik, vagyis ennek hála jön létre a másoktól elkülönült én. Ha a hibákat kiiktatod, teljesen, akkor egy öntudat nélküli, Én nélküli valamit kapsz, ami inkább robot, mint ember.
2014. ápr. 18. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 dftgsgvghgev ***** válasza:
Na jó, nem lesz teljesen öntudat nélküli, nem is robot, de nem is különül el teljesen másoktól (az egyén és a világ egy ponton "egybefolyik"); ami a nyugati kultúrkörben akadályozza a személyiségfejlődést.
2014. ápr. 18. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!