Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » I.István korában volt egységes...

I.István korában volt egységes nyelv?

Figyelt kérdés

Milyen nyelven beszélt akkoriban a Magyarország területén élő nép?

Minden népcsoport a saját nelvén? Gondolom, akkor még nem terjedt el egységesen a magyar nyelv. Mennyien beszélhették a magyart?

A kiráyi udvarban magyarul társaloghattak? ( gondolom, a latin mellett)



aug. 20. 14:05
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
80%
Amikor István király egyesítette az országot, akkor egy többnemzetiségű országot hozott létre, amiben a magyarság csak az egyik nemzetiség volt, főként szlávok és németek éltek még az országban. Nyelvészek szerint nem volt egységes egyik nyelv sem, csak nyelvjárások voltak. A királyi udvar is többnyelvű volt, mert voltak ott például németek is szép számmal (a királyné és kísérete, akik magyarnak számítottak, de német ajkúak voltak).
aug. 20. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 TappancsMancs ***** válasza:
82%
11-hez még kérdezőnknek... Ez így volt Európa szerte mindenhol máshol is. Sok nyelvjárás volt mindenfelé és az államilag törvénybe foglalt hivatalos államnyelv hiánya mindenhol azonos a középkor Európájában. Csak, hogy ne értse a kérdezőnk sajátosan magyar helyzetnek. Ráadásul a mai államhatárok sem alakultak még ki és a nemzetiségek is eléggé vegyesen alakultak a középkori királyságokban. Úgy mint nálunk is voltak horvátok, szlovákok, szerbek, ez máshol is hasonlóan alakult és maguk az államhatárok is változtak a területi harcok miatt. Hol ide került egy terület, hol oda és ezek nyelvi megtelepedésekkel is együtt jártak. Migrációk is voltak a középkori Európában változó mértékeben és az is alakította a királyságok nyelveit. Szóval ez általános jellegzetességnek számított. A későbbi Habsburg idők uralkodói meg nyilván német anyanyelvűek voltak és nem magyar.
aug. 20. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:
2%
Igen. Én azt olvastam, hogy az ősmagyar volt minden nyel elődje
aug. 20. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 TappancsMancs ***** válasza:
93%
Hiába pontozzuk le a 12-est, mert ez eléggé általános történelmi infó.
aug. 20. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 sadam87 ***** válasza:
72%

#5

"De már István korában sem csak latinul írtak, hanem magyarul is, amit a fennmaradt legrégebbi nyelvemlékeink is mutatnak."

Még a felsoroltak közül a legrégebbi is bő 150 évvel I. István halála után készült...

aug. 20. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 A kérdező kommentje:

Nem baj, van aki alapból szeret lepontozni mindenkit.

Én köszönöm a sok infót. Hasonlóképpen gondoltam én is, hogy a Honfoglalás után aránylag rövid idővel még nem lehetett mindenhol elterjedve a magyar nyelv.

Lehet a lepontozók csak nem tudják, akkor az ország területén több fajta népcsoport élt, nem csak a honfoglaló magyarok leszármazottai.

aug. 20. 21:02
 17/17 TappancsMancs ***** válasza:
93%

Érdekességképp akkor angliai és francia példák.


Washington State University


1066-ig Anglia saját nyelve és irodalma angolszász (óangol) volt, bár Hitvalló Edward Franciaországban nevelkedett, és ebbõl a kultúrából egy részét magával hozta.

A normannok elhozták a francia dialektusukat, így Anglia azonnal háromnyelvűvé válik: A városlakók még mindig beszélnek angolul: zsarnokok és stewardok stb. Az angol-normann nyelvet a nemesség beszéli az udvarokban. A latint a papok és a diákok beszélik.


Az évek során a vegyes házasság szó szerint és nyelvileg történt. A közönséges francia katonák angol családokba házasodtak be. Az angol nemesek körülbelül 10%-a hűséges, és gyermekeiknek oktatói vannak. Tehát ez egy társadalmi-gazdasági helyzet, nem egy etnikai nyelvi jelenség. Anglia körülbelül 200 évig két- (vagy három)nyelvű maradt.

[link]


Franciaország a középkorban - wiki


Közös nyelvek (a jobb infó sávban):

latin, francia, okszitán , francia-provanszi, breton, baszk


Nyelvek és műveltség /

A középkorban Franciaországban a középkori latin volt a tudományos eszmecsere elsődleges médiuma, valamint a katolikus egyház liturgikus nyelve ; ez volt a tudomány, az irodalom, a jog és a közigazgatás nyelve is. 1200-tól kezdődően a köznyelveket kezdték használni a közigazgatási munkában és a bíróságokon, [ 7 ] de a latin közigazgatási és jogi nyelv maradt mindaddig, amíg a Villers-Cotterêts-i rendelet (1539) nem írta elő a francia nyelv használatát minden bírósági aktusban, közjegyző által hitelesített szerződések és hatósági jogszabályok.

A lakosság túlnyomó többsége azonban különféle népi nyelveket beszélt, amelyek a vulgáris latinból származtak, a Nyugat-Római Birodalom közös beszélt nyelvéből.

Az észak-franciaországi gallo-román csoportot, amely olyan nyelvekből állt, mint a picard, a vallon és a francien , a legkorábbi frank hódítók által beszélt germán nyelvek hatása alatt állt.

A d'oc nyelv azokból a nyelvekből áll, amelyek oc-t vagy òc-t használnak az "igen"-re, Dél-Franciaországban és Északkelet- Spanyolországban beszélt nyelvcsoport. Ezek a nyelvek, mint például a gascon és a provence , viszonylag csekély frank befolyással bírnak.

[link]

aug. 20. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!