A magyar honfoglalás kora és István király kora körüli bizánci császároknak mi volt az anyanyelve, és a diplomáciai nyelve?
Időszak része...
Az Akropoliszt ie. 500 környékén építették, míg a Római Királyság kezdeteitól pedig ie.753–510 között volt. Nagyjából azonos korszakba tartoznak.
Ekkor még Itália félszigetén nem csak latint beszéltek, hanem egy sor nyelvet!
Italic languages - wiki
"Fő nyelvi csoportok a vaskori Itáliában és a környező területeken."
(Vaskor ie. 1200. - ie. 550)
( [link] )
Sőt!
Térkép: A görög nyelvjárások elterjedése Dél-Olaszországban a klasszikus korszakban
Közben a görög területen a görög változatait, dialektusait beszélték, mint a dór, ión vagy attikai görögöt.
Térkép: "A görög nyelvjárások elterjedése Görögországban a klasszikus korszakban."
(Megj: Klasszikus Görögország ie.480 - ie.323)
A görög területen vagy Európában nem igazán beszélték Róma előtt a latint, míg a görög a kultúra miatt ismertebbnek számított. A Római Birodalom hivatalaiban már viszont latinul beszéltek, latinul lehetett hivatali ügyeket intézni.
A birodalom keleti területén még a birodalmi korszakban sem vált annyira fontossá a latin (a közhiedelemmel ellentétben). És Bizánc alatt még inkább háttérbe szorult a latin keleten.
Általában is volt egy különbség, ami úgy osztotta fel a két nyelvet, hogy a tudás, filozófia, tudomány és kultúra nyelve a görög volt. A latin pedig a politika, bürokrácia és katonai, hivatali nyelvként működött. A középkorban a latint az Egyház viszont visszahozta közvetítő és tudományos nyelvnek, ami máig is tudományok szókincsét adja (botanika, orvostudomány, stb).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!