Konkrét időpontot erre nem lehet mondani. Ahogy minden nyelv, a latin is folyamatosan változott, és mivel akkor még jobban el voltak szigetelve egymástól az emberek, különböző helyeken különbözőképpen változott. Azt nem lehet kijelenteni, hogy na itt eddig a napig latinul beszéltek az emberek, másnaptól meg olaszul / spanyolul / franciául / szárdul / nápolyiul / stb., mert még ma sincs egyértelmű definíció arra, hogy honnantól számít valami külön nyelvnek, és nem külön nyelvjárásnak.
2024. júl. 9. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
2/7 anonim válasza:
Még mindig használják a jogászok, orvosok, egyház, stb.
Egyébként itt a története, hogy mikor hol volt hivatalos, stb.
A középkor végéig, az újkor elejéig-közepéig volt használatban. Magyarországon például 1848-ig hivatalos nyelv volt.
Manapság már csak a katolikus egyház használja, meg esetleg régészek, történészek, de mint ahogy a kettes is írta sok szakkifejezés (terminus technicus) ered a latinból.
2024. júl. 9. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
4/7 anonim válasza:
Most is használatban van.
2024. júl. 9. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
5/7 anonim válasza:
2#-es!
👍👍👍
2024. júl. 9. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
6/7 Hussaro Hungaricus válasza:
A 2. vatikáni zsinat (1960-as évek) liberalizációja óta szép lassan kikopott mindenütt. Általánosan nem használnak ma már egész mondatokat, pláne bekezdéseket, elbeszéléseket csak kifejezéseket.
A jogászok és az orvosok a vizsgákon több latint használtak, mint a munkájuk során bármikor. A katolikus egyházban pedig lassan üldözik a hagyományos, latin misét.
2024. júl. 10. 01:31
Hasznos számodra ez a válasz?
7/7 anonim válasza:
Az iskolában tanított latint az átlagember soha sem használta, az a lingua culinaris volt, ez pedig egy irodalmi nyelv, így viszont a mai napig használatos klasszika-filológusok között, a katolikus egyházban továbbra is mindent le kell fordítani latinra, értelemszerűen a latintanáok is használják, vannak latin nyelvű újságok, és még rádió is. Magyarországon 1949-ig volt kötelező tantárgy, de pl. Romániában, Horvátországban a mai napig kötelező tanulni. Tehát használatban van a mai napig.
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!