Merlin történetének lehet az alapja, egy a kelta és germán pogány vallások, valamint a kereszténység korának határain élő druida?
Merlin ugye varázsló volt, ami meglehetősen kilóg egy keresztény király/harcos (attól függően, hogy a sztori mikori változatát nézzük) történetéből. Meglehetősen kiugrik Merlin alakja a többi közül. Artúr, aki egy brit-római, már keresztény vezető/harcos lehetett, újszövetségi alakok, akik a legendárium szerint Britannia területére menekültek Júdeából (bár érdekes, hogy a franciáknak is vannak ilyen legendáik) stb., erre ott van Merlin, aki meg varázsló. A kereszténységben csak csodatétel van, ami Isten segítségével történik (lásd: Biblia), varázslás pedig vagy nincs vagy bűnnek tartják (különösen, ha a későbbi zsidó és keresztény nézet szerint más istenségek aktív imádásával/tiszteletével jár együtt, vagy a korai, henoteista, izraelita teológiát nézve akkor, ha egy másik istenség Izráel Istene elé helyezésével jár együtt). Ugyanakkor, amennyiben megnézzük a térség korábbi vallásait, a kelta és a germán vallásokat (a keltát különösen), akkor láthatjuk, hogy a druidák rendszerint varázsoltak. Az Artúr-legendákat sok téren kibővítették a középkorban, ugyanakkor ezt miért pont egy a keresztény hittől meglehetősen idegen alak beiktatásával tették volna, mindezt úgy, hogy a tevékenységét nem is ítélik el különösebben.
Lehetséges, hogy Merlin alakja és szerepe a legendákban egy olyan kor emléke, amikor még jelen volt a pogány hitvilág, valamint már a kereszténység is Britannia területén? Lehet, hogy Merlin képe (ha nem is az volt, akit megismerhetünk a legendákban) egy a régi vallás papjának/druidájának az új vallás szerint szerveződő társadalomban való elhelyezkedésének a képe?
A kutatók mit gondolnak? Honnan jöhet az ő személye, valamint hogy alakulhatott ki a legendája?
Az Artúr mondakörrel kapcsolatban számos teória létezik.
Az egyértelmű hogy mind a pogány, mind a keresztény elemek jelen vannak benne.
Találkoztam egy elég érdekes dologgal, amit megosztanék.
Angliában, Shropshire területén van egy okkultizmusssal foglalkozó brigád, akik azt állították hogy több helyi szájhagyománnyal rendelkeznek (sőt, hitrendszerük nagyrészt ilyen pogány hagyományokra épül). Az egyik ilyen szájhagyományuk amit írásban kiadtak, az Artúrmondakörrel kapcsolatos.
Az alábi weboldara fel is másoltak pár szöveget:
#2.
Vagy lehettek rómaiak, brittek vagy brit-rómaiak is.
#2.
Amúgy egyetértek. (y)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!