A társadalomtudomány kamu?
Ne a sátán irányába vigyük el a dolgot bakker.
Itt egy példa Amerikából (vigyázat gép fordította):
"CMV: A társadalomtudomány többnyire áltudomány.
Miután szociológia órát vettem, és máshol is találkoztam szociológiai eszmékkel, eléggé biztos vagyok benne, hogy a szociológia többnyire áltudomány. Tisztázzuk, hogy a szociológiában nagyjából három fő kérdéstípus van: mit, hogyan és miért.
A mit rész csak statisztika. Csak a tényszerű események rögzítése. Ezzel a résszel nincs problémám. Ez az, amikor a szociológia megpróbál belemenni abba, hogy hogyan és miért történnek ezek a dolgok.
A magyarázat annyira tág és nyilvánvaló, hogy nincs tényleges magyarázóértéke. Pl. a társadalmi konfliktusok megközelítése. Vagy a „hogyan” és a „miért” kérdéseivel konkretizálódik, és tudományos elméletként kezeli a hipotéziseit. A szociológia végez egy megfigyelést, aztán megkérdezi, hogy miért van ez így, majd hipotézist állít fel. Itt a vége. Az egész szociológia órámon egyetlen kísérletet sem néztünk át.
Minden, amivel a szociológiában találkoztam, ilyen. Úgy tűnik, hogy soha nincs olyan pillanat az „elmélet” megalkotásának folyamatában, amikor a kutató azt mondja, hogy „és ha ez a bizonyos előrejelzés nem következik be, akkor újra vissza kell térnünk a tervezőasztalhoz”.
A tudomány arra törekszik, hogy megcáfolható állításai legyenek. Az áltudomány nem ezt teszi. A kérdésem tehát a következő: milyen módon törekszik a szociológia a megcáfolható állításokra?
Szerk: a válaszok többsége úgy tűnik, egyetért azzal, hogy a szociológia egy érvényes tudományterület, de #1 nem foglalkozott a megcáfolhatósági problémával (amire az én érvelésem összpontosul) és #2 azzal, hogy érvényes tudományterület =/= tudomány."
zgykerd is jó üzenetet küldött:
"Igen és nem.
Minden tudomány ki van téve a megrendelők szempontjainak. Gondold végig: Ha te rendelsz meg egy vizsgálatot, akkor elfogadod, hogy számodra nem tetsző eredményt ad? Ilyen Magyarországon a "Nagy Magyarország", Romániában a Dákoromán kontinuitás, Szlovákiában a Nagy Szlovákia. Van egy gyanúm, hogy ha minden szomszédos (és nem szomszédos) országban megtanulnád a történelmet, nem biztos, hogy be tudnád azonosítani az azonos korokat.
A börtönkísérletről, Milgram-kísérletről, a tintapaca tesztről és sok egyébről hallottál? A Baszjad izül dumát ismered? Tipikusan az az eset, amikor egy szakembernek azt kellene mondani, hogy ennyi info alapján nem lehet korrekt olvasást/fordítást adni.
A természettudományok esetén van kontroll: A megismételhetőség. A társadalomtudományokban a megismételhetőség már sokkal rugalmasabb. A Milgram-kísérlet többször megismételték, kimutatták, hogy ha nő a "tanítvány" akkor sokkal hamarabb leállnak a kísérleti alanyok és sok minden mást is. Annak ellenére, hogy kamu volt.
Ha van mögötte pénz, akkor ezek a tudományok is képesek korrekt eredményt adni."
ma 15:10
Oké, szóval társadalomtudományok alatt a szociológiát érted, ennyivel már beljebb vagyunk :)
"A szociológia végez egy megfigyelést, aztán megkérdezi, hogy miért van ez így, majd hipotézist állít fel. Itt a vége. Az egész szociológia órámon egyetlen kísérletet sem néztünk át. Minden, amivel a szociológiában találkoztam, ilyen. Úgy tűnik, hogy soha nincs olyan pillanat az „elmélet” megalkotásának folyamatában, amikor a kutató azt mondja, hogy „és ha ez a bizonyos előrejelzés nem következik be, akkor újra vissza kell térnünk a tervezőasztalhoz”."
Ez meg egyszerűen nem igaz, folyamatosan igazolják vagy cáfolják egymást a kutatók.
Jerry Ravetz: Az elővigyázatosság posztnormál tudománya
"A természettudományok esetén van kontroll: A megismételhetőség."
Szabó professzor könyve óta vissza lehet venni a nagy arcból, kedves termtud fan.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!