Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A modern kori Izrael Állam...

A modern kori Izrael Állam területe miért nem az első Izraeli Királyság, valamint a későbbi Izraeli Királyság és Júdai Királyság területén van?

Figyelt kérdés

Nem tudom, hogy a kérdést jó kategóriába írom-e ki, valamilyen szinten a politikakategóriába is illene.


Mindenesetre tudjuk, hogy az ókori izraelita királyságok területe lényegesen nagyobb volt, mint a modern Izrael Államé. Most a határ a Jordán mentén húzódik, ezzel szemben az ókorban jóval a Jordánon túli területek is izraelita kézen voltak (lásd: Manasszé törzsének egy jelentős területe, valamint Gád és Rúben törzseinek területei). A korai Izraeli Királyság (vagyis a sauli, dávidi és salamoni királyságnak) a legdélebbi területei, valamint a későbbi Júdai Királyság déli területei szintén erősen lenyúlottak ma Jordániához és talán egy picit Egyiptomhoz tartozó területekig, a Sínai-félsziget északi határaiig. Nem is csoda, hisz a protoizraeliták nomád rétegekből származó ősei szintén ezeken a területeken vándoroltak, majd húzódtak folyamatosan északabbra és keveredtek a többi nomád, valamint a félnomád/falusi életvitelt folytató rétegekkel is. Északi irányba nagyjából jó helyen van a határ, hiszen Tírosz már az ókorban is föníciai városállam volt, ami ma Libanonhoz tartozik.


Szóval a kérdés logikus: a modern kori Izrael Állam miért nem pontosan az ókori területeken fekszik, ha egyszer régészetileg is lehet igazolni ezen területeken az izraelita jelenlétet, valamint a korból számtalan írott forrás is tanúskodik erről? A modern kori Izrael Állam alapítóinak nem volt igénye ezen területekre? Nem volt cél a pontos revízió? A revizionista cionisták és izraeli/zsidó nacionalisták (pl.: Irgun, Lehi stb.) nem próbálták meg kiharcolni ezeket a területeket?



jún. 7. 19:12
1 2 3
 11/26 anonim ***** válasza:
77%

Akkor nem törvényszerű, ha a környezet nem tűri el a "lövést".


Az jó kérdező, ha minden lényegtelen dologba belekapaszkodva igyekszünk, terelni.


Nem kívánom veled megvitatni a kérésed, de a tények makacsok. Az okokat nem említem az elnéptelenedésre, a tény az, hogy nagyjából 1000 év alatt a zsidóság túlnyomó része szétszéledt a világban. A területen maradt egy kevés zsidóság, palesztinok és kis számban mások. A következő 8-900 évben a ritkán lakott területek sorsa zajlott le, ezzel együtt sem lett sűrű a népesség, tekintve a természeti adottságokat.

A visszatérés ötlete konkrétan a 19. század második felében merült fel egy ukrán-orosz területen lezajlott pogrom után. Ezután az időközben angol felügyeletű területre az Angliában élő befolyásos zsidóság engedélyt kért az ottani letelepedésre. Szerény számban. Az engedélyt megkapták, 1901-től pár éven át területvásárlás folyt a palesztin lakosságtól. E területeken aktív gazdasági tevékenység indult be a más országokban élő gazdag zsidóság jelentős támogatásával. Ezzel együtt is rendkívül kemény munka volt virágzó ültetvényeket létrehozni. A lényeg, amikor (úgy 20 év múlva) e területek megerősödtek, a földvásárlást fokozatosan felváltotta az erőszakos földfoglalás, majd ez durva népirtásokba is torkollott. Végül a környező arabság ezt megunva háborút indított az ott letelepedett zsidóság ellen (közbe kell vetni, a helyi zsidóság rendkívül erősen tiltakozott a telepesek módszerei ellen, de őket is elhallgattatták. Ismét a más országok zsidósága segített a kor legmodernebb fegyvereivel, így ez a háború végül jelentős területfoglalással végződött, majd néhány kisebb jelentőségű csetepaté (és a második világháború) után a világ közhangulatát kihasználva kikényszerítették Izrael állammá válását (ma is ezek az elvi demarkációs vonalak jelentenék a határt, ám ezt a kutya se tartja be, így a palesztin irányítás két elkülönült részre oszlott, létrehozták a ma is fennálló menekülttáborokat, ahol meglehetősen kilátástalan létben élnek az emberek. Mint mindenütt, a kilátástalanság itt is azt eredményezte, hogy a palesztinok tömegesen váltak izraeli munkahelyek (gyárak főleg) munkásaivá, sokan állampolgárokká is. Ezért (és a zsidó propaganda hatására) vált a HAMASZ a Gáza övezet irányítójává, ami megpecsételte annak sorsát. Hogy mennyire, az napjainkban látszik. A világ józan felének erős nemtetszését Izrael állam héjái nemes egyszerűséggel antiszemitizmusnak bélyegzik, ez sokszor volt számukra hasznos a történelem során (az egyensúly kedvéért hozzátéve, hogy ennek durva formáit viszont sok ártatlan zsidó szenvedte meg, ahogy ma is).


Senki sem vitatja egy nép államformában való létezését (a normális emberek között). Az államban éléshez való jog azonban nem fordulhat más népek hasonló joga ellen, mert azt a történelem során jellemzően hódításnak, gyarmatosításnak, politikai terrornak sokták nevezni.

A te igényed kérdező egy letűnt kor alapján követel jogtalan előnyöket, tehát hasonlókra hivatkozni megalapozott. Az lehet, hogy te nem fogadod el, ez azonban csak elfogultságod nagyságát növeli. És nagyon remélem, a világ józan fele ezt nem is fogja engedni, mert ha igen, az megalapozza más gátlástalan emberek hasonló és erőszakos cselekvéseit, ami lényegében a történelem előtti kor primitív erőalapú cselekvéseihez való visszatérést jelentené. És a mai technikai lehetőségekkel a fél világ kiirtását (optimista vagyok).

jún. 8. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/26 A kérdező kommentje:

#11.

És mit gondolsz azon elméletről, miszerint a palesztinok valójában olyan ókori zsidó nemzetiségű emberek leszármazottai, akik felvették a kereszténységet vagy az iszlámot, majd szép lassan a zsidó nemzeti identitásuk átformálódott?

jún. 8. 14:13
 13/26 anonim ***** válasza:
79%

11

Nem akarlak elkeseríteni de a palesztinok mint népcsoport/etnikum 40 éve létezik. Előtte Palesztina lakosságára hivatkoztak így tehát a zsidók és a keresztények is palesztinok ilyen alapon.

jún. 8. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/26 Gál Gábor 2024 ***** válasza:
85%

Az egykori Izrael területe azért elég tág kategória. Melyiket értsük alatta? Az ígéret földjét? Az egyesített királyságot, ami talán nem is létezett sosem? Júdát? Izraelt?


Egyébként amit a többiek írtak: ez nem akarat, hanem képesség kérdése :)

jún. 8. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/26 A kérdező kommentje:

#14.

Az egységes monarchia valamilyen formában valószínűleg létezett, ez a kutatók többségi álláspontja, bár tény, hogy nincs egyetemes egyetértés a kutatók körében. Amihai Mazar, William G. Dever, Eilat Mazar, Amon Ben-Tor, Avraham Faust, Lawrence Stager, Yigael Yadin és Yosef Garfinkel alapvetően erős érvekkel igazolták álláspontjukat. Finkelsteinék elméletének alapvető gyengesége az alacsony kronológia, amit még Ussakin is bírált. Másrészt Finkelstein elmélete szeret minden Salamon korára datált fejlett építményt elintézni annyival, hogy az Omri-disznasztia korából való, míg Salamon alatt csak az általa felvázolt, nagyon fejletlen pásztorállam létezhetett.


Egyébként a fenti okok miatt Mazarék modellje lett az elfogadottabb a többség által mind a módosított hagyományos kronológia, mind pedig az egységes monarchia kapcsán. Az egyetemeken a történész hallgatók ezt tanulják, de igazából a sima tankönyvekben is ez szerepel.


Szóval, hogy egyértelmű legyek: arra a területre gondolok, ami Saultól kezdve Izráel asszírok általi, valamint Júda babiloniak általi bukásáig izraelita kézen volt. Magyarán az izraelita törzsek területei:

[link]


A régészeti leletek alapján is ezen területek voltak izraelita kézen. A régészeti leleteken, illetve a bibliai szövegeken túl, például a Mésa-sztélé is említi például Gád törzsének nagyon keleti területeit. A Sínai-félsziget északi határvidékénél, a Széírtől északabbra szintén találtak izraelita kultuszra utaló szövegeket.


Ez alapján én úgy gondolom, hogy Izraelnek igenis jogos lenne követelnie ezeket a területeket, mivel mind az írott, mind a tárgyi források megerősítik, hogy valaha az övüké volt.

jún. 8. 19:51
 16/26 A kérdező kommentje:
Úgy lenne igazságos, ha Jordánia Ammon, Moáb és Edóm területén feküdne tényleg.
jún. 8. 19:54
 17/26 A kérdező kommentje:
Egyébként igen, való igaz: szimpatizálok a cionizmus és a zsidó nacionalizmus valamennyi célkitűzésével, mivel úgy hiszem, hogy minden népnek joga van a történelmi földjén egy saját országhoz. Emiatt szimpatizálok a határainkon túli magyarság akcióival is, ahogy Tibet függetlenségi törekvéseivel is.
jún. 8. 19:58
 18/26 A kérdező kommentje:
jún. 8. 20:01
 19/26 Gál Gábor 2024 ***** válasza:

ma 19:51


Nem, nem lenne jogos, de persze követelhetik, követelik is a szélsőségesebbek :)

jún. 8. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/26 A kérdező kommentje:

#19.

Miért nem lenne jogos, ha egyszer ott vannak a régészeti leletek és írott források is? A cél az volt, hogy visszaadjuk a honjától megfosztott zsidóságnak azt, amit anno erőszakkal elvettek tőlük.

jún. 8. 20:15
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!