Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Alkalmazunk kettős mércét a...

Alkalmazunk kettős mércét a történelemben? -Ha igen miért?

Figyelt kérdés
Hitler a valaha élt leggonoszabb ember volt aki e bolygóra tette a lábát, 429 millió könyvben megénekelték már. Rengeteg embert végeztetett ki szisztematikusan, államilag. Nagy Sándor, a Perzsa hadjárata során a szogdiai régióban felkelés után megölt minden katona korú férfit akit tudott, ami akár több százezer embert jelent, szisztematikusan, "államilag". Nem akarom a sok-sok évszázadnyit torzult elemi humánumot hasonlítgatni mert értelemszerűen régen mást jelentett, de ez semmikor nem fért bele azt gondolom. De ennek ellenére Nagy Sándor egy kiváló történelmi személy. Még hozzátenném hogy egyáltalán nem pártolok semmit meg ilyesmi, szimplán ez a példa jutott eszembe.

máj. 30. 22:24
 1/8 Phoney ***** válasza:
45%

Nem fért bele... kinek nem fért bele? Nyugaton a kereszténység előtt nem is igazán létezett az az elv, hogy mindenki egyformán embernek számít. Amúgy nem igazán ismerem Nagy Sándort, de üdv az ókorban. A kőkorszakban belefért, hogy kábé automatikusan agyonverték az idegeneket? Minden ősöd pszichopata volt 30 ezer évvel ezelőtt? Nem.


Ezért nincs sok kelete történelemmel foglalkozni értelmes kultúrantropológiai alapok nélkül.

máj. 30. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 2*Sü ***** válasza:
83%

A kérdés inkább az, hogy mi az a mérce, amihez mérünk. Minden korban megvannak a korra jellemző értékrendi elemek, erkölcsi szabályok, a világról szerzett tudás. A kor emberét a kor ezen erkölcsi szabályaihoz kell mérni.


Pl. ott az Amerikai Egyesült Államok függetlenségi nyilatkozata, amiben szerepel egy ilyen rész: „Magától értetődőnek tartjuk azokat az igazságokat, hogy minden ember egyenlőként teremtetett, az embert teremtője olyan elidegeníthetetlen Jogokkal ruházta fel, amelyekről le nem mondhat, s ezek közé a jogok közé tartozik a jog az Élethez és a Szabadsághoz, valamint a jog a Boldogságra való törekvésre.”


Íródott mindez 1776-ban, és olyan személyek írták alá, akik amúgy tartottak rabszolgákat. Hogy mi a helyzet a rabszolgák szabadsághoz való jogával? Nos, a kor gondolkodása szerint „természetesen” ez rájuk nem vonatkozik. Ha az egyik-másik aláírónak szegezhetnéd a kérdést – mondjuk egy időgéppel visszautazva –, hogy nem következetlenség-e ez, meglehet a kérdést sem igazán értenék.


Gondolj bele… Tegyük fel, hogy a világ története úgy alakul, hogy a vegetáriánus étrend általánosan elterjedté válik mondjuk a 26. századra, a hozzá tartozó erkölcsi megfontolásokkal. A 31. századra odáig megy a dolog, hogy egy szúnyog lecsapása is bűnnek számít (akkorának, mint ma egy kutya ok nélküli agyonverése). Oké, hogy ők már rendelkeznek azzal a technológiával, amivel a szúnyogok máshogy is távol tarthatók, de te még nem. Most akkor szembesíthet-e téged egy 31. századi ember, hogy az élet szentségéről beszélsz, miközben tömegével irtottál ki szúnyogokat? Aligha. Mert itt, a 21. században a korunk erkölcsi mércéjével, a korunk értékrendjével ez nem számít etikátlan, szörnyű dolognak. Lehet te sem értenéd a kérdést, hiszen valóban lecsaptál életedben rengeteg szúnyogot, de hogy jön ez az élet szentségéhez? Te „természetesen” nem a szúnyogokra gondoltál, mikor az élet szentségéről beszéltél. Nekik meg „természetesen” azok is beletartoznak.


Egy 21. századi embert nem fair a 31. századi etika alapján megítélni.


Nagy Sándor korában aki férfi volt, az potenciálisan katona is. Az ellenség katonáinak a megölése meg bár nem szép dolog, de hát ilyen a háború. Nem gondolom, hogy egy abban a korban élő, elfogulatlan külső szemlélő számára ez borzalmas dolognak tűnt volna.


Hitler viszont majd 2000 éves történelemre visszatekintő keresztény erkölcsi tanok után volt, úgy, hogy maga is katolikusnak lett keresztelve, és bár a vallását nem gyakorolta, a hatalomra kerülése után nem sokkal azt találta mondani, hogy a kereszténységben van a morál és erkölcsiség alapja. Úgy, hogy ekkor már voltak keresztény papok koncentrációs táborokban, meg voltak nők és gyerekek is, akik vagy egyáltalán, vagy belátható időn belül aligha lennének potenciálisan veszélyes ellenfelek… Nos, azt hiszem Hitler teljes joggal szembesíthető a *saját* korának, sőt a saját maga által is alapnak kikiáltott erkölcsi értékrenddel.


Ez nem kettős mérce. Mindenkit ugyanazzal a mércével mérünk, csak éppen nem egy objektív, kortól független valamihez mérjük, hanem mindenkit a maga korához képest mérjük ugyanazzal a mércével.


Persze mondhatod azt, hogy személy szerint számodra egy ma élő Nagy Sándornak egy ilyen tette ugyanolyan szörnyű lenne, mint egy ma élő Hitler tette. És valamennyire még igazad is lenne. Amiben nincs igazad az az, hogy egyik sem ma él.

máj. 31. 02:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
60%
Mert az emberek többsége nagyon messze van az objektiv gondolkodástól.
máj. 31. 04:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 UlfOrmson ***** válasza:
77%
A szakmáját komolyan vevő történész nem ítélkezik, objektívan áll a dolgokhoz
máj. 31. 05:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
16%

#2 Fura dolog ez a kettős mérce. Hitlert elítéled a 2000 éves keresztény erkölcsökre hivatkozva, de Függetlenségi Nyilatkozat íróit nem, pedig Jézus sok újat már nem tett hozzá tanításához a II. világháborút megelőző 150-200 évben.

Az egyetlen különbség, hogy Hitler a zsidókat (többek között) nem tekintette embernek, zavaros fajelméletre hivatkozva. Az Egyesült Államok alapítói, pedig a négereket (többek között) nem tekintették embernek, a szintén zavaros keresztény erkölcsre, Bibliára és Isten akaratára hivatkozva.

máj. 31. 05:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Lásd világháborúk, lásd Magyarország...
máj. 31. 05:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Először is én nem fogalmaztam meg állítást, hisz ez egy kérdés. Nem gondolom hogy ez feltétlenül így van, csak mint egy számomra érdekes témát be dobtam, mert szerintem érdekes érveléseket, szempontokat lehet felhozni.


1, Értem amit mondasz, és írtam is hogy természetesen nem lehet ezt az elemi humánumot hasonlítgatni. De hogy a felkelésben egyáltalán nem is résztvevő emberek alsó hangon tízezreit megölik (gondolom megnézték a személyigazolványát mindenkinek nem csak megölték aki szembe jött) még a mai értékeket igyekezve félretenni is azt gondolom hogy ez akkor sem "fért bele". Aztán hogy jól gondolom e vagy sem azt majd úgyis megkapom.

máj. 31. 08:04
 8/8 MDaniel98 ***** válasza:
Nagy Sándor korában még az volt a deal, hogy a diktátor/király nagyjából azt csinál amit akar, és senkinek semmi beleszólása a dolgokba, ha nem tetszik akkor is jobban jársz ha csendben maradsz, mert megöletnek. Hitler idejében ez már nem egészen volt elfogadott Európában, különösen akkor ha demokratikusan került hatalomra valaki. Hitler gaztetteiről pedig sokkal többet tudnuk mint Nagy Sándoréról+ ha törikönyvet írsz, és azt akarod, hogy jól fogyjon, akkor hasznosabb ha Hitlerről írsz, mintha Nagy Sándorról.
máj. 31. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!