Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Miért van az, hogy Magyarorszá...

Miért van az, hogy Magyarország az összes szabadságharcát elbukta?

Figyelt kérdés

A Rákóczi, az 1848/49-es, az 1956-os is bukás volt.


Valami nem stimmel a magyar harcászatban, hadtudományban?


ma 00:42
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

1. Mert sokkal nagyobb hatalmakkal szemben lett szabadságharc kezdve.

2. Nem volt mind teljesen bukás. Az 1848-as szabadságharcnak eredménye lett az 1867-es kiegyezés, az 1956-os forradalomnak a gulyáskommunizmus.

ma 01:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 EagleHUN ***** válasza:

Ey igay el;g sokat elbuktunk:

[link]


Mondjuk mit nevezünk bukásnak?

Mert a legtöbb ilyen felkelés és forradalom után még akkor is voltak változások ha el is vesztettük.


Az okai mindennek? Háát ez elég sokrétű és szerteágazó.

Sosem voltunk egy igazán egységesen forronngó nép sajnos. Nagy volt a széthúzás és sajnos nem az összetartás.

Ha mindenki vagy majdnem mindenki be állt volna mindíg az egy nagy közös ügy mögé. Ha nem a saját kis önös érdekeit nézi...nem fél... stb... a legtöbb ilyen felkelés nem is veszett volna el.


De belejátszik az is hogy országunk úgymond a "hadak útján" fekszik.

Kelet és nyugat észak és dél között.

Egy kicsit túl központi helyen is talán.


Sokak szemét szúrta a középhatalmi státuszunk is a történelem során.

Azért is próbálkoztak sokszor és sokáig.

Végül Trianonnál sikerrel jártak ennek szétverésében.


Az is közre játszik hogy a központi hatalom itt sosem támogatta teljes erőbedobással az újítást és az innovációt mindíg is hagyományosan szűk látókörű intoleráns vezetőket fogtunk ki.

Ennél fogva a hadtudomány is minden korban 1-2 lépéssel le volt maradva a többi hatalomhoz képest. ( Egyedül a késő középkorban nem volt így. Úgy 1200 és 1490 között. )


Tegyük hozzá anyagilag is kb ekkor ment legjobban az ország szekere.


A harcászattal, harcikedvvel, katonai bátorsággal sosem volt itt gond.

Ha voltak lehetőségek valamire azt jól kihazsnálták még az elmaradott technika, technológia mellett is.

ma 01:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A nagy Levin ***** válasza:

Nézzünk néhány felkelést/szabadságharcot.


Vata féle felkelés: végül is részben elérte célját, ami Orseolo Péter leváltása, az idegen származású papok hatalmának visszaszorítása és Vazul valamelyik fiának a trónra juttatása volt, I. Andrást királlyá koronázták. Ezután részben mert a lázadók elégedettek voltak az eredményekkel, részben I. András pogányellenes fellépése miatt elhalt.


Dózsa-féle parasztfelkelés: igazán nem is felkelésnek indult, hanem a pápa felhívásra, Bakócz Tamás esztergomi érsek által szervezett kereszteshadjáratnak. A rossz szervezés miatt azonban az összegyűlt emberek úgy szereztek élelmet ahogy tudtak, kisebb nemesi kúriákat, kereskedőket, stb. fosztottak ki, amire aztán Bakócz feloszlatta a hadjáratot. Erre Dózsa és vezérei úgy döntöttek, hogy azért is a török ellen vonulnak. A nemesek, akik amúgy sem nézték jó szemmel a hadjáratot részben a jobbágyaik elvesztése, részben a támadások miatt, német zsoldosokat is bevetve meg akarták szüntetni a felkelést. Ez csúcsosodott ki nyílt harcokká, de összességében a túlerő ellen Dózsáéknak nem volt esélyük. Ennek a felkelésnek nem volt igazán pozitív hozadéka, legfeljebb annyi, hogy az utána hozott intézkedéseket (röghöz kötés, újabb adók, fegyverviselés megtiltása a parasztoknak) nem tartották be teljes mértékben.


Bocskai-szabadságharc: ez volt az első fegyveres felkelés a Habsburgok ellen a magyar rendek részéről. Igazán nem bukott el, hanem Bocskai inkább békét kötött, mert egyrészt nem akart a törökkel szövetkezni, másrészt egyre nagyobb belső ellentétek voltak a seregében. Negatív hatása nem nagyon volt, de biztosította a magyar rendi jogokat és a vallásszabadságot, valamint három vármegyét Erdélyhez csatoltak.

ma 04:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A nagy Levin ***** válasza:

Folytatom.


Rákóczi féle szabadságharc: bukásának okai: sorozatos csata- és területvesztés, Károlyi Sándor árulása(?). Pozitív következménye, hogy Magyarország megtartotta viszonylagos függetlenségét.


A '48-49-es szabadságharc: nem írom le a lefolyását, azt mindenki tanulta. A lényeg, hogy a Habsburgok csak úgy tudták leverni, hogy segítséget kértek az oroszoktól. A megtorlás közismert, aradi vértanúk, haditörvényszékek, kivégzések, börtönítéletek, Bach-korszak... Viszont, ahogy fentebb is írták hosszabb távon ez vezetett a kiegyezéshez és az azt követő békés időszakhoz.


'56.os forradalom: a magyar nép felkelése a szovjet megszállás és az elnyomó magyar kormány ellen. Békés tüntetésnek indult, de miután a regnáló hatalom a tömegekre lövetett fegyveres ellenállássá alakult. A szovjet csapatok látszólag kivonultak az országból, de november4-én visszajöttek és a nagy túlerővel szemben a felkelők elbuktak. Következmények: megtorlások, kivégzések, sok ember emigrált. A dolgok lecsengése után viszont kialakult egy viszonylagos jólét (a többi szocialista országhoz képest) ami egészen a rendszerváltásig tartott. Ez nem annyira a Kádár- kormány jóindulatából fakadt, inkább amiatt volt, hogy Kádárék féltek egy esetleges újabb fegyveres felkeléstől, ezért kölcsönökből, hitelekből egy viszonylagos jólétet teremtettek az országban. Aztán egy idő után ez sem volt fenntartható, többek között ez vezetett aztán a rendszerváltáshoz.


Összegezve azért minden elbukott felkelésnek voltak pozitív hozadékai is.

ma 05:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

#4


Károlyi Sándor nem volt áruló Érzelmek helyett logikusan gondolkodott.

A legjobb döntésr hozta, akárcsak később Görgei.

ma 06:31

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!