A Honfoglalástól és a Magyar fejedelemség megalapításától egészen napjainkig számítva hány csatát nyertek meg/veszítettek el magyar és magyar szolgálatban lévő seregek? Szempontok lent.
Szempontok:
-Azokban az időkben, amikor Magyarország idegen fennhatóság alatt volt (például török, Habsburg, szovjet) akkor csak a függetlenségért vívott csaták számítanak, például Rákóczi-szabadságharc, 1848/49.
-Azokban az időkben, amikor Magyarország független állam, a seregek lehetnek magyar és magyar szolgálatban álló seregek (például Fekete sereg vagy ha egy másik ország küldött utánpótlást).
-Győzelemnek számít: vár/város elfoglalása egy másik államtól, hazai vár/város megvédése, ellenséges hadsereg megsemmisítése vagy visszavonulásra/megadásra kényszerítése.
-Vereségnek számít: hazai vár/város sikertelen megvédése, magyar sereg megsemmisítése vagy visszavonulásra/megadásra kényszerítése az ellenség által.
-Amikor Magyarország önálló, független állam, a belháborúknál (például Dózsa György-féle parasztfelkelés) a királyi haderő vagy az éppen hatalmon lévő vezető hadserege számít.
-Az uralkodó lehet más állam vezetője is, (mint például Nagy Lajos) de Magyarország nem lehet alárendelt másik államnak.
A válasz egyszerűen: fingom nincs.
Most hirtelen egy könyv jut eszembe, amit pár éve olvastam az Anjouk uralkodásáról. Elég részletesen belement a hadi ügyekbe, gyakorlatilag évről évre tárgyalta. Namost ezt úgy kell elképzelni, hogy a térségben állandóan voltak valamilyen háborúk a szomszédos országok között, vagy valamelyik szomszédos országban trónviszály jött létre stb. A magyar király ezekbe a konfliktusokba évente (!!) küldött katonai kontingenseket, egyszerre akár többfelé is. Bár ezek legtöbbször nem voltak nagyok, 500-1000 katonára kell ilyenkor gondolni, de esetenként akár többre is, de nagyobb volumenű külföldi háborúba volt, hogy maga a király is elment a seregével. A legtöbb hadi vállalkozás kimenetelét egyébként nem ismerjük, csak onnan tudunk következtetni a hadjárat tényére, hogy magáról a diplomáciai aktusról maradtak fent iratok az országok között, illetve a részt vevő katonákat amikor megjutalmazta a király valamiért, akkor feltüntették ezekben, hogy melyik hadivállalkozás során szerezte az illető az érdemet (tehát meg van említve valami hadjárat, de csak ennyit tudunk róla, többet nem). Úgyhogy ha te most azt kérdezed, hogy hány csatában vesztettünk és hány csatában nyertünk, akkor erről akár Károly Róbert király egymaga is tudna neked végtelenségig beszélni csak a saját uralkodásáról, mert évről évre felsorolhatná neked a kisebb-nagyobb hadivállalkozásait a környékbeli országokba.
Ez hozzá tartozott Magyarország akkori hatalmi státusához, hogy a térség konfliktusaiba beavatkozott, segédcsapatokat küldött valamelyik félnek, hogy ezzel nyomatékosítsa hatalmi érdekeit.
Aztán volt, amikor maga az ország került valamilyen konfliktusba, pl. amikor Velence megtámadta a Dalmát városokat. Ezekbe a háborúkba meg más (velünk szövetséges) hatalom küldött nekünk kontingenseket, segédcsapatokat, illetve az ellenségnek is, ha nem egyezett az érdeke a miénkkel. Legközelebb meg, amikor ezek az országok kerültek valamilyen konfliktusba, akkor meg mi ennek megfelelően reagáltunk, azaz az ellenfelének küldtünk segédcsapatokat, és ez így ment évről évre a végtelenségig.
Sokszor egyébként az is elég volt, ha pl. valamelyik környékbeli államban nem úgy mentek a dolgok, ahogy az a magyar királynak tetszett (pl. valamelyik havasalföldi vajda elkezdett pattogni) hogy ilyenkor a király fogta az egész seregét (kb. 30 ezer főnyi katonát) és Erdélybe vonult. A havasalföldi vajda ilyenkor megijedt, a király elé járult és térdre borult előtte. Ezek is teljesen mindennapi, gyakori események voltak.
Egyébként sokszor hallom azt, hogy jelentősebb nyílt csatában a románok többször győztek ellenünk, mint mi őellenük. Ennek a tévképzetnek az az oka, hogy a románok mindig akkor mertek minket megtámadni, amikor Magyarország valamilyen bajban volt, trónviszályok vagy nagyobb háborúskodás idején. Az ilyenkor meggyengült országra persze rögtön rátámadtak, és ilyenkor nem tudtunk kellő erőt ellenük felvonultatni. Legközelebb meg, amikor helyreállt a rend, és a magyar király megjelent több tízezer főnyi fősereggel, akkor összeszorult segglyukkal jöttek térdre borulni. Igazából itt az a lényeg, hogy a térség nagyhatalma abban az időben Magyarország volt (most a középkorról beszélek).
Ez a háborúskodás, amiről írtam gyakorlatilag az egész középkort jellemzi, valahol állandóan volt valami, amibe beavatkoztunk, és más országok is beavatkoztak itt, ha velünk volt valami. És ezekben a háborúkban vagy vereséget szenvedtünk vagy nem...
Nyilván a középiskolai történelemkönyvben csak a fontosabb és nagyobb volumenű csaták vannak feltüntetve, ezért az az érzete támad az embernek, hogy kb. ezek között akár évekig nyugalom és béke volt, de a középkorban ez soha nem volt így. :D
Nem sok csatát nyertek meg a magyarok az biztos.
Ami eszembe jut az az 1456os belgrádi ostrom amit sikerrel visszavertek Hunyadiék. Ez az egyetlen valamirevaló, nemzetközileg is elismert, hosszú távú hatással bíró magyar győzelem.
Mátyás fekete serege valóban megnyert néhány nagyobb csatát, illetve sikerült Bécset is bevenni, de ezek a hódítások Mátyás halála után azonnal elvesztek és Magyarország pár évtizeden belül felmorzsolódott, szóval hosszú távú jelentősége ezeknek a győzelmeknek nem igazán volt.
Ugyanez elmondható a Rákóczi szabadságharcról és az 1848-1849es szabadságharcról is: ugyan kezdetben nyertek néhány csatát a magyarok amíg az osztrákok máshol voltak lekötve, de végül leverték a felkelést és Magyarországnak nem sikerült önerőből kivívnia a függetlenségét.
Nem is tudnék egy olyan háborút sem mondani amit Magyarország megnyert, önerőből elért valami kézzelfogható eredményt.
Itt a csaták listája, már csak össze kell számolni - mint előbb is írták. Bár kíváncsi voltam, úgyhogy itt egy összesítés csak az egyértelmű győzelmekről és egyértelmű vereségekről. Hozzáteszem pl az egyes kitételnek nem felel meg, ezt csak simán megszámoltam. De nyilván tanítható lenne történelemből a magyar győztes csaták sok diadala. Erről ennyit. :)
(2000-ig bezáróan)
győzelem: 139
vereség: 43
List of wars involving Hungary
#8
Az a nagyobb gond hogy a sorsdöntő csatákat / háborúkat veszítettük el. Hidegen hagy hogy mondjuk 1372ben Nagy Lajos nyert egy háborút Velence ellen. A törököket kellett volna megállítani és nem veszítette volna el a függetlenségét az ország közel 400 évre. A világháborúkat megnyerni és nem darabolták volna fel a szomszédos államok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!