Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Ha 1920 ban nem szabadaltak...

Ha 1920 ban nem szabadaltak volna szét Magyarországot trianonban meddig maradt volna meg egyben?

Figyelt kérdés

máj. 26. 07:26
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
5%

Semeddig - mert ha valaha is "egyben" lett volna, akkor nincs trianoni békeszerződés!


(Hülye kérdésre hülye felelet dukál.)

máj. 26. 07:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 anonim ***** válasza:
82%
ivel ezer évig megvolt, lehetett volna neki még ezer évet asni.
máj. 26. 08:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 anonim ***** válasza:
84%
Sokáig. Nem sokkal Trianon előtt változott a nemzetiségi politikánk: az addigi, a kor viszonyaihoz képest példátlanul liberális bánásmód helyett elindult az asszimilációra való törekvés, ami más európai országokban is jellemző volt, és sok országban - pl. a szomszédainkban - jellemző a mai napig. Emiatt az 1. világháború kitörésekor a magyarság aránya növekvőben volt.
máj. 26. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 kürasszír ***** válasza:
43%

# 3


Igazad van, de az 1910-es magyar népszámlálás adatai szerint is jóval 50% fölött volta a nemzetiségek aránya Magyarországon.

máj. 26. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 anonim ***** válasza:
92%

#4 A Wikipedia szerint nem:

[link]

máj. 26. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 anonim ***** válasza:
100%

Erre így lehetetlen válaszolni. Szeparatista törekvések voltak, attól függ, hogy ki milyen szövetségi rendszerben lett volna, mennyire tudta volna nemzetközi színtéren az érdekeit érvényesíteni.


Általánosságban azt lehet mondani erre, hogy a 20. század nem éppen kedvezett a soknemzetiségű országoknak. Ha belegondolunk, akkor az utódállamok, Csehszlovákia, Jugoszlávia is szétestek, ennek az utóbbinak a szétszakadása nem is ment végbe szépen...


Ha ebből a két példából indulunk ki, akkor előbb-utóbb kiéleződött volna a konfliktus a magyarok és a szerbek-horvátok-szlovákok-románok között, főleg úgy, hogy a horvátoknak állami múltjuk volt (és láttuk, hogy az önálló államiságot óhajtva Jugoszláviát is erőszakkal hagyták ott), illetve a szerbek és románok mögött ott áll a maguk "anyaországa". Vagyis a 90-es években történt balkáni háború a valószínűleg lezajlott volna valamikor a 20. században, csak kicsit északabbra tolódva, és nem a szerbek lettek volna a főellenség, hanem a magyarok...


Lényegében több volt a széttartó tényező mint az összetartó. Viszont ha ez a dolog külső hatalmak beavatkozása nélkül történt volna meg (vagyis nem egy világháborúban rendezték volna kb. lábjegyzetként a nagyhatalmak, akik számára mellékes dolog volt pl. Németország ügyéhez képest Közép-Európa "rendezése"), tehát az itt élő népeken múlt volna a dolog, akkor olyan mértékű területcsonkítás nem történt volna, mert valószínűleg többnyire azok a területek szakadtak volna el, amelyek tisztán nemzetiségűek voltak. A jelentősebb, magyar többségű városaink mint Pozsony, Kassa, Nagyvárad, Kolozsvár, Szabadka, akár még Temesvár stb. megmaradtak volna, igazából ezekre józan igényük a nemezetiségeknek nem is igazán lehetett volna. Vagyis egy "organikus" szétesés esetén Horvátország, a déli, szerb többségű területek, Dél-Erdély, illetve Felvidék legészakibb vármegyéi szakadtak volna el.


Viszont a Felvidék déli része, egész Kárpátalja, a Partium, Bánát, Temesköz nagyobb része kb. Temesvár vonaláig és Burgenland - ezek olyan területek, amelyekre senkinek nem lehetett volna semmilyen alapon területi igénye.

máj. 26. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 anonim ***** válasza:
85%

#3nak igaza van pedig.


Már nem tudom hol, de olvastam - persze hipotetikus - "statisztikákat", amikben nagyjából az volt, hogy a magyarság az asszimiláció és a szaporulat, na meg a legnépesebb, domináló elemként az 1970es évekre megszerezhette volna a többséget. A nemzetiségeket meg a peremre "nyomja", valamint "szigetek" alamultak volna ki.


Szerintem ez nagyjából reális.

máj. 26. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 anonim ***** válasza:
0%
Semeddig. Valószínűleg kisebb lenne mint most.
máj. 26. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 kürasszír ***** válasza:
25%

# 5


Bocs, de nincs igazad.


A Magyar Királyság (a "magyar birodalom") lakosságának a kisebbsége, 48,1%-a volt magyar az 1910-es népszámlálás szerint.

LÁSD: [link]


Magyarországon valóban kis arányú magyar többség volt.


CSAKHOGY.....


Akkor a Magyar Királyság = Magyarország + Horvát-Szlavónország + Fiume.


A magyar állam akkor a Magyar Királyság volt. Magyarországon pedig a Magyar Királyság Horvát-Szlavónország és Fiume nélküli törzsterületét értették.


Horvát-Szlavónország és Fiume lakói magyar állampolgárok voltak.


Horvát-Szlavónország és Fiume a magyar állam, a Magyar Királyság reszétkepezték, a magyar királyi kormány és a magyar országgyűlés fennhatósága alatt.

máj. 26. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 anonim ***** válasza:
86%

#9


Itt a kérdés az, hogy Magyarország és a Szent Korona Országait ("a Magyar Birodalom") nézzük-e.


Amivel eleve baj van a közgondolkozásban:

1. Nincs olyan, hogy "Nagymagyarország". Ami ilyen térképeket mutat, az a Magyar Királyság ÉS a Horvát Királyság.

Magyarország nem birtokolta Horvátországot.


2. Sokan nincsennek ezzel tisztában.


De! Ha a Szent Korona Országait (a"Birodalmat"") nézzük, akkor valóban magyar kisebbség volt.


Ha a Magyar területeket, akkor meg némi magyar túlsúly. Viszont a sok német, és bizony zsidó asszimiláció és a szegényebb területekről történő kivándorlás miatt.


Viszont ettől függetlenül, amit fentebb irtam a Magyar Királyság területén valóban lehetett volna a '70es évekre magyar dominancia.


A Horvát kiválás, vagy a birodalom átszervezése (egy délszláv államrész létrehozása) már mrsszebbre vezető kérdés.


Ma sokan nem is tudják, meg hüledeznek, de a "Nagy-Ausztria Egyesült Államai" terv nem lett volna hülyeség. Vagy egyfajta kantonizáció.

máj. 26. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!