Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A Római Birodalom 3. századi...

A Római Birodalom 3. századi nagy válsága mennyire volt természetes folyamat, illetve mennyire lett volna kivédhető, elkerülhető?

Figyelt kérdés

2024. máj. 19. 05:46
 1/10 A nagy Levin ***** válasza:
44%

Előbb- utóbb minden birodalom eléri azt az állapotot, amikor már nem tartható fenn tovább. Persze ez (főleg nagy

birodalmak esetében) egy hosszabb folyamat szokott lenni, akár többszáz év. A Római Birodalom esetében kb. a III. század elejétől kezdődött előbb külső támadásokkal, gazdasági válságokkal, majd belháborúk is hozzájárultak a bukáshoz.

2024. máj. 19. 07:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
72%
A bukás elkerülhetőségének a lehetőségét mutatják a történtek. Minél nagyobb és összetettebb egy rendszer, annál több benne a hibalehetőség. Aztán előbb-utóbb eljön az a pont, ahol ezek a hibák már olyan mennyiségben vannak jelen, ami kezelhetetlenné teszi a helyzetet, ez pedig szükségszerűen vezet a rendszer összeomlásához.
2024. máj. 19. 07:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
58%
Szerintem nem volt elkerülhető. Akkoriban a Római Birodalom már olyan méretű problémákkal küzdött az államvezetés több terén is, amit csak egy különösen tehetséges, és abszolút nem korrupt politikai és katonai vezetés tudott volna stabilizálni, olyan meg igen ritkán van, még ma is.
2024. máj. 19. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
A Római birodalom gazdasága nagyban épített a folyamatos hódításokra. Mikor ezeknek vége lett az 1-2. század környékén, az már valamennyire el is döntötte a bukás, hanyatlás felé vezető utat.
2024. máj. 19. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Mai tudósok világosan bizonyítják az ilyesmi feltétlen bekövetkezését, mindig és bármely esetben.

Az ok a dolgok időbeli sebességével és az emberi természettel magyarázható. Egy rendszert (birodalmat) létrehozni nem könnyű, az összetartó, működtető erő a felépítmény, azaz az intézményrendszer és a törvényi rendszer. Ezek működtetik az emberek társadalmait, az emberek ezeket megszokják és nagy tömegben használják. Ilyen intézményrendszer kialakítása nagyon drága és hosszú folyamat. Ugyanakkor az ember kíváncsi természetű, egyesek nagyon, ennek viszont a fejlődés a következménye. Technológiában is és szemléletben is. Egy idő után a technológia annyira megváltozik (megújul), hogy az intézményrendszernek ezt követnie kéne. Csakhogy a benne dolgozók ebben ellenérdekeltek, hiszen mindent újra kéne tenulniuk, a tapasztalat nem jelentene versenyelőnyt. Így előbb utóbb komoly konfliktusok jönnek létre a különböző rétegek között, és ez szétbomlasztja a rendszert. Adott ponton az összeomlik.

A méret és bonyolultság nagyobb tehetetlenséggel rendelkezik, ezért nagy rendszerek tovább bírják, de mindnek van meghatározott vége.

2024. máj. 20. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
68%
Itt a döntő momentum a kereszténység volt. A birodalom meglátta a lehetőséget hogy a hatalmát évezredekre stabilizálja úgy ha egyházzá alakulnak és akkor nem fognak függni az aktuális gazdasági politikai helyzettől.
2024. máj. 20. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim válasza:
46%

Valóban! Egyszer minden birodalom elkezd hanyatlani! Minél nagyobb egy birodalom, annál nehezebb fenntartani!

Ráadásul, előbb - utóbb jönni fog egy erősebb birodalom, ami legyőzi a "nagy öreget"! Akár az állatvilágban: például az öreg alfát is egyszer legyőzi egy fiatal, erősebb, energikus energikusabb farkas!

2024. máj. 20. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 Senior Séf ***** válasza:
65%
Egyszer minden birodalom elkezd hanyatlani, amint egyre nagyobb jólét köszönt be. A jólét puhány polgárokat szül, senki nem akar háborúzni.
2024. máj. 20. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim válasza:

Miért, te akarsz háborúzni...? Soha nem a civil emberek akartak háborúzni, hanem a királyok, politikusok! A háborúk - főleg a vesztes országokban - súlyos éhínséget, szegénységet, munkanélküliséget eredményeztek!

Abban viszont igazad van, hogy a túlzott jóllét hanyatlásnak indítja a népeket! A mai világban is a fejlett országokban nem vállalnak gyereket az emberek, ezért fogynak ezek a népek!

Míg a kevésbé fejlett nemzetek családjaiban 7 - 8 gyerek van és szép lassan átveszik a hatalmat a fejlett országok generációiban! Ezt láthatjuk most Európa országaiban...

2024. jún. 2. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Teljesen természetes volt a nagy birodalom arra építkezett hogy háborúnak és a zsákmánybol tartják fenn a birodalmat csak a birodalom túl nagy lett és a lufi kipukadt
2024. jún. 21. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!