Az iskolai bullying az a természetes szelekció része és az embereknél ez programozott dolog?
Attól, hogy szavakat egymás mellé hányunk, az még nem kérdés.
Az ember társas lény. Az ember versengő lény. Az ember sikerorientált lény. Ugyanez az ember születésekor ellátásra szorul, és a környezete ezer dolgot tesz vele és szeme láttára. Ezt tanulja a világ működése gyanánt. Mikor pedig esetleg megérti, hogy a világ mégse ilyen, vagy felülemelkedik ezen tanulással, vagy meghasonlik. És akár öl is. Kiváló példák vannak erre ebben az országban. Jelentős részüket az ország népe ismeri, csak nem érti. Vagy félreérti.
Az erkölcstelenséget, lopást, erőszakot, stb nem foghatjuk természeti törvényekre, természeti törvényekkel nem lehet igazolni ilyeneket.
Az evolúció meg nem az erőszakról szól, mint ahogy az elterjedt. A természet többnyire békés és ez nem is lehet másképpen, mivel sok ragadozót nem is tud a természet eltartani. A legnagyobb mennyiség a növények, utána jönnek a növényevők. Már itt is az érvényesül, hogy kevés növény nem is tud eltartani sok növényevőt és ugyanígy még kevesebb a ragadozó, mindenevő és dögevő is. Vagyis a természet többnyire békés, csak az úgynevezett "természetfilmek" valahogy nem ezt mutatják be, így sajnálatos szerepük van a félretájékoztatásban. Nézd meg a dinoszauruszokról is milyen filmek készülnek. Többnyire ahogy éppen a zsákmányát ejti el egy ragadozó. És ez bizony hozzájárul a tévképzetekhez. Ezeket még lehetne sorolni, de az evolúcióval próbáltak már magyarázni és igazolni mindent ami negatív, a kapitalizmust, nácizmust, erőszakot, emberevést, elnyomást, stb.
National Geographic
"Több a növényevő, mint a húsevő. Egy ökoszisztéma nem tud eltartani nagyszámú mindenevőt anélkül, hogy még nagyobb számú növényevőt és még nagyobb számú autotrófot támogatna."
( [link] )
Vagyis a közhiedelemmel ellentétben a természet többnyire békés. ❤
És a figyelmedbe ajánlanám, hogy az evolúció, vagy természetes szelekció az nem egy kitüntetett irány, és nem egy úgynevezett "jó irány", hanem csak alakul mindig valahogy. Ha például a buta embereknek születne sok gyereke, akkor az emberiség intelligenciája csökkenne és az sem jó irány, mégis szelekciónak számít. Tehát a természetes szelekció csak annyi ami éppen kialakul és nem szól "jó irány"-ról, vagy "igazolt irány"-ról és nem a durvaság és erőszak a mozgatója (bár egy kis részben valóban benne van - "kis részben").
A törzsi társadalmak meg sokkal nyugodtabbak voltak, valójában fizikailag erősebbek, jobb egészséggel, sok szabadidővel és kevesebb stresszel, mint manapság a modern életvitelben.
Általában a amúgy múltat is nagyon tévesen és félrevezetően mutatják be és ha megnézünk akár csak középkorban játszódó filmeket is, és észrevétlenül is téves benyomásokat ültet el az emberekben. Történelmi filmekben a színezet sötét, esős és nyirkos, borongós és hideg ahogy bemutatják. Ugyanez igaz a paleolitban játszódó filmekre is, pedig a jégkorszak nem igazán érintett a máskor sokat emlegetett Afrikát.
A paleolit erőszakos halálozási arányára sok különféle becslés és kapcsolódó kutatás van és annyira azért nem egységes a vélemény e téren. Általában inkább az a nézet, hogy a birodalmasodás növelte meg a háborúkat és halálesteket, míg a paleolitban volt kevesebb. Az állatvilágban végeztek felmérést és 3000 emlősökről készült tanulmányt néztek át, amiből a fajon belüli erőszak 3-4% általában, de eltérések vannak a fajok között.
A törzsi társadalmakban sok volt a kihívás. Sok lehetőség volt a saját erősségek felfedezésére, kiteljesítésére. Nem kellett a másik lenyomásával jónak érezni magát egy fiatalnak, mert tudta magáról egész pontosan miben jobb ő, és miben jobb a másik.
Nem egyetlen gyenge, eszköztelen felnőtt konttollált / próbált kontrollálni 30 -40 gyereket, hanem mindenki figyelt, reagált mindenkire, aki még nem volt egy beavatáson túl. Az avatott harcos/ vadász viszont nemcsak a felnőttek jogait, de a kötelességeit is megkapta úgy 12 évesen. Nem volt ideje kiskamaszként lébecolni, felnőttnek számított, a közösség számított a képességeire.
Egy érdekes elmélet: hogy van velünk az ADHD? A vadászó népekre ható egykori szelekciós előnye miatt.
Az elmélet szerint a törzsi társadalomban az adhdsek a mindenre reagáló figyelmükkel, a legjobb vadászok voltak a nagyvadak felkutatásakor, és a nagyvadakkal való küzdelemben is, mert ott meg a szuperfókuszuk segített.
A bullying az teljesen szétbarmolta volna egy ősközösségi csoport integritását, ez pedig sebezhetővé tette volna őket. Pl: a bullyingolt egyén vagy annak valamely családtagja nem sietett volna a zaklató segítségére, amikor látják, hogy egy krokodil a lábánál fogva hurcolja őt. Ez nem csak azt jelenti, hogy egy vadásszal kevesebb, hanem azt is, hogy tovább éleződnek a klán belső ellentétei, a vadászat hatékonysága leromlik, ami miatt esetleg éhen is halnak néhányan.
Az őskori közösségek organikusan szerveződött, és nagyon összetartó közösségek voltak, másképp nem maradtak volna fent. A szrkeverő egyéneket meg sokkal inkább száműzték(ami akkoriban a halállal volt egyenlő) mint támogatták.
A bullying leginkább akkor jellemző, amikor összezárnak véletlenszerűen összeválogatott egyéneket, és csoporton belüli kisebb klikkek alakulnak ki. Ilyenek pl:az iskolai osztályközösségek, sorkatonaság, börtönök stb. Egy ősközösség viszont nem lett volna hatékony, ha a klánon belül klikkesednek, meg ők amúgy is kb. születésük óta ismerték egymást, nem kényszerből voltak egybezárva.
Farkasoknál is megfigyelték pl:hogy egy állatkertben véletlenszerűen összeválogatott farkasokból kialakított mesterséges falkában sokkal erőszakosabbak egymással, mint egy vadon vérségi alapon szerveződő falkában.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!