Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Az Amerikai Egyesült Államokat...

Az Amerikai Egyesült Államokat (2 és fél századnyi történelme során) hányszor fenyegette (reálisan) az a veszély, hogy az ország egysége hosszútávon megszűnhet, és 2 (vagy több) független országgá bomoljon fel?

Figyelt kérdés
És manapság mennyire magától értetődő az a tény (az amerikai állampolgároknak és a külföldnek), hogy egy ilyen nagy (már-már Európa méretű), és ennyire eltérő földrajzi adottságokkal rendelkező terület egyetlen és sziklaszilárdan létező országként (és a világ első számú nemzeteként) képes létezni?

máj. 8. 11:34
 1/7 MDaniel98 ***** válasza:
93%
A polgárháborújuknál.
máj. 8. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
90%
Nem magától értetődő, hogy örökre egyben maradnak, de a választási rendszerük miatt szinte kirobbanthatatlan kétpárti establishmentjük van, akik mellesleg nagyon gazdagok és a status quot preferálják. Az ország viszonylag egyenlő módon fel van osztva közöttük a föderális berendezkedés miatt. A helyi szintű hatalom erős, úgyhogy mindenkinek van elég mozgástere és tömheti a zsebét az aktuális washingtoni helyzettől függetlenül. Az átlagember is gazdag, vagy legalábbis azok, akiben van némi tehetség és tettvágy. Ilyen helyzetben nincs reális veszélye a felbomlásnak.
máj. 8. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
82%
Ez a keleti propaganda, hogy hanyatlik az USA. A valóságban nagyon is jól állnak. Világ vezető tech cégei náluk vannak, folyamatos a bevándorlás mind az olcsó mind a tanult munkaerő, energia áraik a legolcsóbbak közé tartoznak. Az átlag amerikai meghatódástól könnyes szemmel nézi a zászlófelvonást annyira büszkre az országára (tapasztaltam amikor kint voltam). Ilyen nemzeti büszkeség mellett aligha van szó bármilyen felbomlásról. Az ő országuk nagyon nem Kína, ahol tankokkal kell az egyetemisták tömegébe gázolni vagy Oroszország, ahol a választó urnát géppisztolyos csecsen suhancok kísérik és csőre töltenek ha a toll hegyét a "nem" négyzet felé közelíted.
máj. 8. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
58%
Nem érdeke senkinek, még Kínának sem.
máj. 8. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 TappancsMancs ***** válasza:
43%

Ez két kérdés lenne...


Első kérdés:

"Az Amerikai Egyesült Államokat hányszor *fenyegette* reálisan, hogy az ország 2 vagy több független országgá bomoljon fel?"


Első az lenne, hogy az Egyesült Államok jelenlegi alkotmánya nem teszi lehetővé tagállamok egyoldalú kiválását, vagyis nincs ilyen joga a tagálamoknak, hogy kiváljanak. Közben a mozgalmak és hangok Egyesült Államok szerte hallhatóak, bár nyilván az USA tud annyi nyomást gyakorolni a nemzetközi és helyi médiákra, hogy erről ne annyira halljanak az emberek, de ismert téma az USA-ban. És nem is kevés amerikai vallja, nagyságrendileg a fele!


Második kérdés (a lényegére rövidítve):

"Mennyire magától értetődő, hogy az USA sziklaszilárd?"


Ez kissé naiv és sztereotip válaszokra utaló kérdés, mivel az USA nem reklámozza a belső dolgait annyira kifelé, így az USA-n kívüli emberek véleménye az információ hiányon alapuló válaszokat fog tudni felmutatni rá - nyilván mi mást. Vagyis a második kérdés a közhiedelmekre kérdez és nem tényleges ismeretekre, így nincs sok jelentősége.


Szóval a második kérdés az tulajdonképpen csak a közhiedelmekre kérdez, míg az első a felbomlás lehetőségeire.

máj. 8. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 TappancsMancs ***** válasza:
58%

Az amerikai polgárháborúban, ami Észak és Dél között 1861-1865 között zajlott, ott két felé szakadásnak volt esélye és végül a polgárháborúban a déliek vereséget szenvedtek, az egykori konföderációs államok kénytelen kelletlen visszatértek az Egyesült Államokba. A konföderáció történelmi eszméje máig él valamennyire és egyfajta történelmi traumaként gondolnak rá a déli államokban, mint a szabadságuk elvesztésének eseményei.


1900 után is voltak kiválási mozgalmak az Egyesült Államokban. Ebben államok akartak külön államként kettéválni, részben az Egyesült Államokon belül, részben azon kívül.


Kalifornia - 1965, 1992, 2003...

Florida - 1982

1990 - Texas - A "Texasi Köztársaság" csoportosulás szerint Texas annektálása az Egyesül Államokba jogtalan mozzanat volt és Texas máig független nemzet.

2003 - Vermont - A "Második Vermonti Köztársaság" függetlenedési csoport.

2006 - Alaszka

2008 - Montana

2010 - Dél-Karolina

2012 - New Hampshire

2012 - 2012-ben mind az 50 tagállam kiválási kérelmet nyújtott be a Fehér Házba (link lent)

2014 - "New England Independence Campaign" és a "People's Initiative of New England" hat északi állam kiválásának kezdeményezése New England-ként.

2016 - Oregon

Hawaii - A függetlenedést hangsúlyozó hawaii szuverenitási mozgalom.

7 indián mozgalom a függetlenedésért és még mások.

Puerto Rico és a Virgin-szigetek is függetlenségre törekszik az Egyesült Államoktól.


"Egy 2021-es közvélemény-kutatás szerint a Trump-szavazók 52%-a és a Biden-szavazók 41%-a támogatja az Egyesült Államok több országra való felosztását a politikai pártok irányvonala alapján. Ugyanebben az évben egy másik közvélemény-kutatás öt földrajzi régióba sorolta az Egyesült Államokat, és azt találta, hogy az amerikaiak 37%-a támogatta saját régiójának elszakadását. A déli amerikaiak 44%-a támogatta az elszakadást, a republikánusok 66%-a; míg a demokraták támogatottsága 47% volt a csendes-óceáni államokban."


Newsweek (link lent)

"A Trump-szavazók többsége fel akarja osztani az országot vörös és kék felé – derül ki a Virginiai Egyetem (UVA) párton kívüli Politikai Központjának új közvélemény-kutatásából."

"A közvélemény-kutatás szerint a Donald Trump volt republikánus elnökre szavazók nagyjából 52 százaléka "valamelyest egyet" vagy "teljesen egyetért" azzal, hogy itt az ideje feldarabolni az országot, és a vörös vagy kék államok kiválását részesítik előnyben az unióból.

Összehasonlításképpen a Joe Biden demokrata elnökre szavazók 41 százaléka egyetért az ötlettel."


Newsweek (link lent)

"A nyugati parti demokráciák 47%-a, a déli republikánusok 66%-a szeretne elszakadni az Egyesült Államoktól"


The Hill (link lent)

"Megdöbbentő közvélemény-kutatás szerint sok amerikai szeretne elszakadni az Egyesült Államoktól"


Los Angeles Times (link lent)

"A Fehér Ház mind az 50 államtól kapott kiválási kérelmeket"


[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

máj. 8. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 TappancsMancs ***** válasza:
100%
És kérdés még az, hogy az Egyesült Államok kormányzatának külön stábja ezt meddig tudja még kitolni egy ügyes menedzseléssel, talán 100-200 évig is, de lehet, hogy nincs már neki annyi. Nyilván nem is érdemes dátumokat tippelgetni hozzá...
máj. 8. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!