Anglia 1066-os normann megszállása és megtartása hosszútávon pozitív vagy negatív hatással volt a brit szigetek népeire és történelmére?
Javítgassuk már ki a téves történelem oktatási szemléletmódokat.
A kérdés ez:
"Anglia 1066-os normann megszállása és megtartása hosszútávon pozitív vagy negatív hatással volt a brit szigetek népeire és történelmére?"
Ez konkrétan mészárlás, aminek nincs pozitív következménye, megismételhetjük, nincs pozitív következménye. Anglia és a mai Egyesült Királyság pozitívumainak semmi köze az 1066-os Hastingsi csatához, és annak kevésbé ismert folytatásához, ami a népesség irtásában nyilvánult meg. Mások leigázásának nincs pozitív hatása, akkor sem ha szó szerint, vagy utalásszerűen tanítják.
I. Vilmos (Normandiai Vilmos) hadjáratot indított Anglia ellen, és az akkori angol király, II. Harold (Harold Godwinson) is meghalt a háborúban. Vele együtt sok angol ember (katona) is.
A sikeres csatával nem zárultak le az események, hanem a népen is kemény megtorlás volt érvényeben. Nézzük meg hogyan ír erről a Múlt-Kor magazin:
cím:
Kegyetlen megtorló hadjárattal tudta csak megszilárdítani hatalmát Anglia felett Hódító Vilmos
"A konfliktus 1069-1070 telén érte el tetőpontját, amikor Vilmos brutális hadjáratot indított Észak-Anglia civil lakossága ellen – ez „az észak elpusztítása” („The Harrying of the North”) néven vonult be a történelembe. Vilmos lovagjai átfogóan végigfosztogatták és -rombolták Yorkshire-t és a szomszédos megyéket – egész falvakat tettek a földdel egyenlővé, lakóikat pedig kardélre hányták, haszonállataikat lemészárolták, és élelmiszerkészleteiket is megsemmisítették, hogy az esetleges túlélőknek se maradjon semmi a tél hátralevő részére."
/Ateljes cikk linkje lent./
Harrying of the North - wiki
"A "Harrying of the North" Hódító Vilmos hadjáratok sorozatára utal 1069–70 telén Észak-Anglia leigázására"
"William E. Kapelle és néhány más modern tudós népirtásnak minősítette William 1069–70 telén végrehajtott stratégiáját..."
"A király semmiben sem állt meg, hogy vadászhasson ellenségeire. Sok embert levágott, otthonokat és földeket rombolt le. Sehol máshol nem tanúsított ilyen kegyetlenséget. Ez valódi változást hozott. Szégyenére William nem próbált megfékezni dühét, az ártatlanokat a bűnösökkel büntette. Elrendelte, hogy a terményeket és a csordákat, a szerszámokat és az élelmet égessék hamuvá. Több mint 100 000 ember halt éhen."
Meg szerintem korrigálható az 1-es válasz is, idézem:
"Tekintve, hogy 7-8 evszazaddal kesobb a vilag urai lettek, gondolom pozitivnak is el lehet könyvelni."
Nem, nem lehet annak elkönyvelni. Első mindjárt az, hogy az angol gyarmatosítások nem azért történtek, mert az angolokat a vikingek vagyis a normannok legyőzték több száz évvel előtte. Másik az, hogy az angol gyarmatosításokat sem lehet semmiféle pozitívumként értelmezni, mert megszállást és kizsákmányolást jelent, még minimálisan értelmezve is.
Ez kb olyan, mintha Amerika gyarmatosítását, az indiánok megölését és kizsákmányolását is valami mai Amerikára értett pozitívumként értelmeznénk.
------------
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!