Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Milyen meggyőző bizonyítékot...

Milyen meggyőző bizonyítékot kínál a tudomány a machiavellista világkép ellen?

Figyelt kérdés

A machiavellista világkép szerint az ember alapvetően önző, megbízhatatlan, mindenki a saját érdekét nézi. Még azok esetében is így van ez, akik úgymond jó emberek, csak ők nem ismerik a saját természetüket. Például valaki azt mondja, hogy ő sosem csalna meg senkit, aztán olyan szituáció keletkezik, hogy mégis megteszi.

A machiavellisták ezért megalapozottnak látják mások megtévesztését, eszközként használatát, olyan alapon, hogy a másik ember úgyis kihasználna, így hát előzzük ezt meg. Fogalmazzunk így: vagy ő, vagy én.

A machivallizmus az evolúció egyik klasszikus eszköze, a túlélésre. Gyenge fajok úgy biztosították a túlélésüket/génjeik szaporodását, hogy megtévesztettek másokat.


A kérdésem az lenne, hogy milyen tudományos bizonyíték van-e világkép ELLEN.


Érvek, amiket nem fogadok el:


- Saját tekintélyre hivatkozás: elhiszem, hogy te jó embernek tartod magad, de ez egy szubjektív vélemény.

- Ismerősőkre hivatkozás (személyes tapasztalat): ez sem jelent semmit. Számos olyan történet lehet, amikor emberek idővel csalódtak az ismerősökben.

- együttműködés - szintén nem bizonyít semmit. Sokan csak azért lehetnek együttműködők, hogy haszonra tegyenek szert.


Leginkább olyan tudományos kísérletek érdekelnének, mint a Milgram kísérlet.


máj. 3. 08:53
1 2 3 4 5
 21/50 anonim ***** válasza:
72%

Miért lenne alantas?

Az èsz és az érzelem kiegészíti egymást optimális esetben.

Nem kell az egyiknek elnyomni a másikat.


Van egy barátod és hátba szúr mert az érdeke azt diktálja.

Egyszerűen félre tette az érzelmeit és hozzot egy ésszerű döntest?

Ez jobb? Nem fordult ellenes? Ha mindenki ilyen lenne, sokkal rosszabb lenne a vilag

máj. 3. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/50 anonim ***** válasza:
100%
Nem tudom, hogy milyen könyvet olvastál te a Machiavellizmusról a belinkelten túl. Nagyon félre vagy tájékozódva kérdező. Machiavelli nem azt állította, hogy az ember alapvetően önző, és megbízhatatlan lenne, és azt sem állította, hogy azért oké átverni valakit, mert ő is megtenné. Machiavelli azt mutatta be, hogy ha hatalomra és befolyásra akarsz szert tenni, illetve ha meg akarod tartani a hatalmadat, akkor néha hasznos átverni másokat, és könyörtelennek kell lenni, illetve paranoiásnak is, mert a hatalommal rendelkező embereknek sok ellensége van. Ez NEM zárja ki azt, hogy sok esetben megéri könyörületesnek lenni, és együttműködni másokkal, illetve nem jó ötlet energiát fektetni abba sem, hogy minden áron átcsesszünk valakit, ha az minket nem juttat előrébb. Illetve a legtöbb ember nem rendelkezik sok hatalommal, így nem igaz az, hogy sok ellensége lenne.
máj. 3. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/50 Phoney ***** válasza:
88%

Hát, mondjuk az összes létező pszicológiai és kultúrantropológiai megfigyelés a kőkorszaki szinten élő törzsekről, mivel náluk a machiavellista attitűd egyáltalán nem létezik, illetve legfeljebb az idegenekhez viszonyulnak így.


Mchiavellizmus gyakorlatilag az, amikor valaki elvből él szociopataként, feltétlezeve, hogy "úgyis mindenki az", mindenféle "farok csóválja a kutyát" logikával minden jóba belemagyarázva, hogy "de biztos érdekből csinálja", "de biztosan nem ismeri a természetét", stb.


Az igazolható, hogy az ember a természete szerint nem szociopata, a machiavellizmus állításai viszont nem. Például... "valaki azt mondja, hogy ő sosem csalna meg senkit, aztán olyan szituáció keletkezik, hogy mégis megteszi", itt adott két csoport: az egyik megteszi, a másik nem, a machiavelliste pedig csak úgy kijelenti, hogy "ja, hát csak nem volt olyan szituáció"... milyen? Amikor megtette volna? Hát olyan tényleg nem, ugyanis nem tette meg, de mivel akarod bebizonyítani, hogy a külső körülményeken múlt?


A Homo sapiens összes közösségi tencenciáira ráfogni, hogy "ja hát érdekből", ez is min alapszik, hát semmin. Ez ugyanaz a saját tekintélyre hivatkozás, ismerősökre hivatkozás, pszichopatákra hivatkozás. Ez bizonyos szubkultúrák elmebetegsége (eredetileg talán az arisztorkráciáé), és valakinek az az ötlete támadt, hogy ja akkor ez biztosan "az" emberi természet.


A tudományban az állításnál van a bizonyítás terhe, nem a cáfolatnál. Bizonyítsd be, hogy nem válhatnék pillangóvá ;)

máj. 3. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/50 anonim ***** válasza:
100%

#23

A machiavellista sem csal meg senkit, ha az nem áll érdekében. Sokszor pedig a machiavellistának sem áll érdekében. Nem attól leszel machiavellista, ha mindig energiát fevcelsz abba, hogy másokat átcsessz. Machiavelli sem írta egyszer sem, hogy a cél az lenne, hogy másokkal kitoljunk.

máj. 3. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/50 A kérdező kommentje:

Hali.


Bármenyire is tűnik úgy, kötekszem, valójában nem.

Számomra ez egy nagyon fontos téma, mert új világképet építek, és ennek egyik sarokköve az, hogy mit gondolok a világról, milyen törvényszerűségek mögött zajlik.


Az eredeti machiavellista tanítások természetesen A fejedelem című könyvben van leírva. Ez meg is van, de még nem olvastam el (rejtély miért, hiszen ezzel kellett volna kezdenem).

A machivellizmus azonban mára már túllépett Niccoló Machiavelli tanításain: egyrészt magát a machivavellizmust "a sötét triád" közé sorolják a pszichopátiával és a nárcizmussal egy csoportba, ahol a három között bár van átfedés, de különbségek is.

A machiavellizmushoz pedig konkrét világkép, filozófia társul. Nem úgy van az, hogy ész nélkül cselekszenek, épp ellenkezőleg, a machivaellistának van egy konkrét nézete a világról, és stratégia mentén cselekszik.


Őszintén szólva én magát a machiavellista vilàgképet el tudnám fogadni. Én is azt gondolom, hogy az ember alapvetően önző - talán e felismerésből származik a "Ne bízz senkiben" tanács is.

Van azonban két dolog, amit nem varrtam még el magamban.


1. Ha rájövünk arra, hogy egy embertársunk önző, aki akár szívesen borsot is törne az orrunk alá, ha úgy alakulna... akkor erkölcstelenség, ha eszközként használjuk fel őt a saját céljainkra?

Vagy mondhatjuk azt is, hogy egy rosszindulatú ember kihasználása elfogadható?


2. A sikeres élethez milyen arányban kell együttműködőnek/önzőnek lenni az emberekkel?


Még valami: a linkelt könyvből az is kiderül, hogy a machiavellista nem tartja magát felsőbbrendűnek a többi embernél. Inkább olyannak, aki felismerte az igazságot az emberi természetről. Szemben másokkal, akik jónak hiszik magukat.

máj. 3. 12:13
 26/50 A kérdező kommentje:

Még valami:


A machiavellizmus (megtévesztés) az állatvilágban is előfordul. Mivel pedig mi is onnan származunk, így hoztuk magunkkal.

Ezen felül a pszichológia kutatja a témát, több kísérletet is csináltak ez ügyben.

Ezért van itt, a tudományok témakörben.


A kísérletek azonban csak a machiavellizmust magát mutatták ki, mint létező jelenséget. Arra nem adtak választ, hogy az általuk felállított világkép helytelen-e.

Azért kérdezem így, mert nekem úgy tűnik, hogy helyes.

Erre keresek ellenérveket, hogy más szemszőgből is lássam a témát.

máj. 3. 12:20
 27/50 anonim ***** válasza:

1 és pont. Nem. Plusz erkölcsi kérdést csinálsz belőle(aki önzö jogom van-e atcseszni?) ami ellentmond a machiavellizmusnak.


2 itt az egyensúlyt kell megtalálni. Ebben a nehézség hogy nincsenek biztos igazságok és módszerek. Az élet bonyolultabb ennél.



Egy alapvető félreértés hogy bármilyen világkép tudományos kérdés lenne.

Illetve elég jó válaszokat kaptál úgy látom

máj. 3. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/50 A kérdező kommentje:

#27


Hát a heliocentrikus és a geocentrikus világkép nem tudományos téma?

máj. 3. 12:37
 29/50 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező azt hiszem, nem arról van szó, hogy "nem bízol", hanem sokkal inkább arról, nem érted a fogalmat.

Egyébként a filozófia tudomány, nem is akármilyen. Hogy sarlatánok miképpen és mire használják, őket minősíti, nem a filozófiát.


Két fogalom keveredik. Az élőlény viselkedését az evolúciós szabályok vezérlik. Az ugyanis (mármint az evolúció) az élőlény túlélését szolgálja. Mindig. Azonban az ember ezen felül még az egyetlen akarattal bíró élőlény. Ebből pedig következik, hogy ismeretei alapján dönt a cselekvéséről az evolúciós szabályokat akár (ideiglenesen) felülírva. Az akarat a tudat egy magasabb szintjének, az éntudatnak a következménye. Emiatt az embert nevelik, tapasztalatai alapján lesznek ismeretei is és érzelmei is. Ezek együttese alapján pedig cselekszik, mégpedig (gyakran a tudata ellenére, azaz udat alatt) az evolóciós szabályok szerint. A jótétemény, a csoportérdek figyelembe vétele nem a hülyeség jele, hanem a magasabbrendű gondolkodásé, ugyanis az ember társas lény, képes felérni ésszel, hogy egyes esetekben ez az előnyösebb neki hosszú távon. A buta ember jellemzően (nagyon) rövidtávú, míg az okos hosszútávú, akár élethosszig tartó érdekeit tartja szem előtt.


Az érzelemdús ember pont az ellenkezője kérdező annak, amit gondolsz róla. Az érzelem ugyanis olyan belső tulajdonság, ami gazdag tudású embereknél alakul csak ki széleskörűen, és ezt leginkább jellemnek, értékrendnek érdemes nevezni. Persze nem a pillanatnyi, gyakran hamis érzelmekről, különösen nem a megjátszott érzelmekről beszélek. Ezek kevés ismerettel rendelkező meber megtévesztését szolgálják gyér előnyökért. Érzelemdús, nagytudású ember ilyent azért nem tesz, mert tudja, hogy azok az előnyök milyen silányok és rövidtávúak.


A machiavellista világkép egyébként ferde gondolkodású (ténylegesen létező, de tudható miféle okból létező) emberek gyatra indoklása a saját cselekvésük magyarázására és igazolására. Az a világkép számos valós szabály következménye, de nem veszik tudomásul, hogy ezeket egyéb szabályok felülbírálni hivatottak a megfelelő esetekben. Mert az élet kissé bonyolultab annál, ami itt fentebb elhangzott.

máj. 3. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/50 A kérdező kommentje:

Úgy értem, amikor arról vitáztak, hogy a heliocentrikus vagy geocentrikus világkél-e a helyes.

Tudományos kérdés volt.

máj. 3. 12:46
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!