Debrecen melyik államhoz tartozott a török hódoltság idején?

Figyelt kérdés

A térképek szerint az Erdélyi Fejedelemséghez (vagyis azon belül Partiumhoz), de igazából a határán volt. Azt is olvastam, hogy valamilyen szinten mindhárom ország felé adózott. A város honlapja szerint meg ügyes diplomáciájának köszönhetően úgymond "önálló" volt.

Lényegében egy önálló városállamnak tekinthető, amely mindhárom állam vazallusa volt egyszerre?



ápr. 21. 04:01
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
65%
Nem volt önálló hiszen három helyre adóztak a Debreceniek.
ápr. 21. 04:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 Gál Gábor 2024 ***** válasza:
68%
ápr. 21. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
82%

Sokáig laktam Debrecenben, ott diplomáztam, dolgoztam.

Igen, a kérdezőnek jórészt igaza van: az ország 3 részre szakadásakor volt egy "negyedik" rész, az Debrecen.

Valóban nem tartozott sehova, így az "önálló városállam" csak a mai értelemben vett túlzás; gyakorlatilag "megvették" a függetlenségüket, szabadságukat! Volt is miből, hiszen nagyon gazdag város volt, szép lassan az egész Hortobágyot felvásárolta, így Debrecen város maga volt a földbirtokos. A mainál négyszer nagyobb területű város volt. (ma 468 négyzetkilométer). 1952-ben a Rákosi-féle közigazgatási rendelettel vették el a város tulajdonát jelentő területek 3/4-ét... (ismerős a Trianoni szégyen? Na ugyanígy bánt el Rákosi Debrecennel!)

Ez azért nagy szó, és hatalmas diplomáciai brillírozás, mert se hegy, se folyó, se vár nem óvta, csak a diplomácia! Debrecent gyakorlatilag csak a tűzvészek pusztították, abból viszont kijárt neki rendesen.

Ha a rendszerváltáskor a hajdani debreceni diplomácia alakítói kaptak volna lehetőséget, akkor ma Magyarország egy független, virágzó ország lenne...

ápr. 21. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
48%

3# Annyira mégsem volt gazdag város, hiszen a Nagytempolomot is csak sokadik nekifutásra sikerült felépíteni, a belvárosban fapallókon jártak az emberek akkora sár volt, az épületek túlnyomó többsége pedig földszintes vályogház volt még a belvárosban is. Az, hogy nem foglalta el egyik hatalom sem, csak részben a debreceni diplomácia sikere. Mivel egy ütköző területen volt, de nem igazán volt védhető, ezért egyik hatalomnak sem érte meg elfoglalni, vagy konfliktust vállalni miatta, ezért mindenki jobban járt azzal, hogy csak adóztatták a várost, amit egyáltalán nem könnyen köhögték ki a helyiek.


A rendszerváltásos rész meg nettó bullshit.

ápr. 21. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
30%

"három helyre adóztak a Debreceniek"

Akkor mar ertem, miert ennyire elfuseralt egy hely ez...

ápr. 22. 06:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
24%
Az erdélyi fejedelemseghez.
ápr. 22. 06:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 MDaniel98 ***** válasza:
61%
A határon volt, ezért mindenki igényt tartott rá.
ápr. 22. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
76%

4 - Te így tudod.

Én meg - részben - ezzel kapcsolatosan írtam a diplomamunkámat.

Tudnék legalább egy órás előadást tartani erről, de annyit nem ér a téma hogy itt ezzel foglalkozzak; nem ez a legautentikusabb fórum erre.

Ami a gazdagságot illeti: Debrecen városának(!) legalább akkora birtokai voltak, (sok esetben jóval nagyobb) mint sok híres magyar nagybirtokos családnak: az egész Hortobágy Tiszacsegéig, az egész Erdőspuszták Vámospércsig.(ez ma is Debrecenhez tartozik).

Olyan állatállománnyal rendelkezett a város, ami mai szinten elképzelhetetlen.

De nem akarlak győzködni, mert végül is tök mindegy hogy ki mit hisz ezzel kapcsolatban; a tényeken a hit nem változtat.

ápr. 22. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
14%
8# A tényeket csak az tudja aki élt a török hódoltság idején. Te is csak hiszel valamiben amit neked tanítottak. Tök mindegy mekkora területe volt Debrecennek, ha teljesen védhetetlen volt, mert nem volt kővára, vagy falazata. Építettek valami sárfalat, de az csak dísznek volt. Thát nem volt értelme egyik hatalomnak se bevennie. A föld és állatvagyon pedig néhány gazdag földbirtokos közt oszlott meg, akik lepaktáltak a törökökkel, németekkel és az alájuk tartozó debreceni jobbágyoktól sarcolták be a szükséges adó jelentős részét.
ápr. 23. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
62%
9 Azert ez nem teljesen hit kerdese, a tudomany bizonyitekokon is alapszik. Nyilvan a teljes igazsagot ok sem tudjak, de leveltari dokumentumok, regi feljegyzesek alapjan rekonstrualjak, hogy mi lehetett... te laikuskent meg ennyit sem tudhatszy hisz nem fersz hozza ezekhez a regi feljegyzesekhez es az alapveto tortenelmi tudasod sincs meg.
ápr. 23. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!