"Ha ezt az állítást, hogy a szolgáltatásban helyezkednek el majd az emberek, ezt összevetjük az AI által már jelzetten veszélyeztetett munkakörökkel, akkor pont a szolgáltatási ágazatot váltja ki részben nagyon hatékonyan!"
A (mellesleg igen összetett) szolgáltatói szektor egy részét igen. Más részét meg belátható időn belül szinte esélytelen.
"Oké rendben. Sorold el a robotok és az AI által kiváltott munkahelyekkel azonos más megüresedéseket azonos mennyiségben. Meg a keletkező állítólagos új munkaköröket is. Ha nem sorolod el akkor nyilván nem teszi ki a számokat."
Azt aztán várhatod, hogy néhány változóval és a belőlük alkotott egyenlettel leírjam, hogy milyen állapotban lesz a gazdaság és társadalom x év múlva. Az utóbbi 100-200 év technológiai ugrásaival mindig kibővült a szolgáltatói szektor, olyan munkakörök születtek, olyan dolgok iránt nőtt meg drasztikusan a kereslet, olyan igények váltak széles körben elterjedtté, ami korábban vagy mérhetetlen luxusnak tűntek, vagy akár teljesen elképzelhetetlen voltak. Nem látom, miért pont a mostaninál lenne másképp, lásd lejjebb.
"Az ipari forradalomnál hatékony gépek szüntettek meg munkahelyeket és ugyanakkor egyben gyárakat hoztak létre párhuzamosan. És fontos, hogy ugyanabban az időben! Lényegében párhuzamosan! A munkaerő csak az egyik helyről vándorolt a másikra."
Ha ennyire sima lett volna a sztori, nem lett volna annyi ellenzője a technológiai haladásnak munkavállalói oldalról.
"- Már nem csak új gépekről van szó, hanem munkaerő gyártásról.
- A traktor az munkaeszköz, munkagép.
- A robot és az AI pedig munkaerő is egyben."
Nem látom, mi értelme ennek a megkülönböztetésnek. Munkáltatói szempontból annyi a lényeg, hogy valaki vagy valami elvégezze a munkát. Minden ipari forradalomnak az a lényege, hogy a "valami" sokkal hatékonyabbá válik. Minden gép, legyen az bármilyen összetett vagy primitív, emberek munkáját váltja ki. A robotvezérlésű metróvonalat felügyelő egyetlen diszpécser kiváltja 15 járművezető munkáját, ez nem különbözik lényegében attól, hogy egyetlen kombájnkezelő kiváltotta 15 földműves munkáját. Ugyanaz történik, mint a korábbi változásoknál.
61
Munkáltató munkáltató és munkáltató!
Mi lenne ha nem feledkeznénk meg arról, hogy az emberért van a rendszer és nem fordítva, nem az ember van a rendszerért.
Miért nem tartottuk meg az ásóbotot?
Ahhoz is ember kell.
Fúj, traktor!
Persze, csak azon gondolkodjunk, hogy hogyan lehet az alapból csilliárdokat kaszáló ipari szektor életét még jobbá tenni, a csilliárdjaikat hogyan lehetne még jobban felszaporítani, mert ugye lóvéból sosem elég, minden fejlesztést csakis arra kihegyezni, hogy kizárólag a vállalati szektor profittermelését mozdítsa elő és véletlenül sem gondoljunk a magánszektor érdekeire, a közjó szolgálatára, a társadalmi egyenlőtlenségek kiegyenlítésére.
Éljen a kapitalizmus amely utcára teszi az embert és robotra cseréli őt, aki vérverejtékkel felépítette ezt a társadalmat annak az 1% kapitalistának.
De rossz szót senki ne merjen erről szólni, mert jobb rendszert nem látott még az Univerzum!
A legjobb rendszer az, amely az embert eldobja és robotokra cseréli őt. Ennél jobbat még egy zseni sem tudna kitalálni? Aki mást mer mondani az egy idióta konteós kártékony vadállat!!!
"De rossz szót senki ne merjen erről szólni, mert jobb rendszert nem látott még az Univerzum!"
Te tudsz jobbat? Én nem.
Fisher azt írja, hogy a kapitalizmus gyarmatosította már a képzeletünket is, és ezért már elképzelni sem tudunk más rendszert, mint a kapitalizmust.
Azt írja, a lázadási törekvésekből is termék válik, és azokat meg tudjuk vásárolni, így látszólag, ezzel az aktussal éljük meg a lázadásunkat, hogy mit vásárolunk... s igazi társadalmi változás így nem lesz a késztetésből...
Nagyon exciting gondolat számomra!
“ Te tudsz jobbat? Én nem.”
Ha egy rendszer fő motiváló ereje a félelem, az nyilván nem lehet a legjobb, hiszen megannyi más pozitív érzelem van amire épülhetne egy rendszer. Önzetlenség, törődés, kíváncsiság, kölcsönösség, bizalom.
A kapitalizmusnak sikerült egyidejüleg az ember összes negatív érzelmét és tulajdonságát aktiválni. Tehát amíg a fő motivációm az, hogy félek az éhenhalástól, utcára kerüléstől, vagy, hogy a munkatársam vagy szomszédom lehagy teljesítményben és a státuszom emiatt visszaesik vagy akár megélhetésem is, addig én folyamatosan kényszerítve, strsszelve, ennek következtében pedig boldogtalanul és nyomorultul fogom érezni magam.
Mert bármennyire is teljesítsek jól a rendszer nem lesz képes pozitív érzelmet kiváltani belőlem és a kényszerérzetet kiváltó tényezők ugyanúgy nem fognak megszűnni, hiszen csupán anyagi tekintetben tud jutalmazni, arról meg tudjuk, hogy mennyi köze van a boldogsághoz. A kapitalizmus tökéletesen lemásolja a természetben végmenő természetes szelekciós és túlélésért való küzdelmi folyamatokat, mintegy nem engedve meg az embernek, hogy magasabb érzelmi és kulturális síkra lépjen mint a vadonban szaladgáló ősei. Az eszközei, kütyüi fejlődhetnek, de eszmeileg, érzelmileg nem tud feljebb lépni, ugyanazok az alacsony szinten tengeti. Ezért mondhatni általános a szorongás, depresszió stb.
Az alapszükségleteket valóban ki kell elégíteni meg a túlélést biztosítani de ha az egész rendszer eköré és erre épül az érthető mód behatárolja és megbénítja az embert.
"Fisher azt írja, hogy a kapitalizmus gyarmatosította már a képzeletünket is, és ezért már elképzelni sem tudunk másik rendszert, mint a kapitalizmust."
Ez nem képzelet kérdése, tapasztalati ismereteink vannak a gyakorlatba átültetett más gazdasági berendezkedésekről. Megbuktak.
"Ha egy rendszer fő motiváló ereje a félelem, az nyilván nem lehet a legjobb, hiszen megannyi más pozitív érzelem van amire épülhetne egy rendszer. Önzetlenség, törődés, kíváncsiság, kölcsönösség, bizalom."
Ezek jó dolgok és megvan a helyük. A gazdaságot viszont nem lehet mások jófejségére alapozni. Te dolgoznál a főnöködnek önzetlenségből? Építenél és működtetnél gyárakat, laboratóriumokat önzetlenségből? Ami meg a kölcsönösséget illeti, pont ott van a kölcsönösség, hogy nem jófejségből végzel ingyenmunkát, hanem pénzt kapsz érte.
"vagy, hogy a munkatársam vagy szomszédom lehagy teljesítményben és a státuszom emiatt visszaesik"
Mert, minek kéne történnie? Jobban szeretnél egy olyan világot, ahol nincs honorálva a teljesítmény? Kinek van kedve teljesíteni, ha nincs honorálva?
"hiszen csupán anyagi tekintetben tud jutalmazni, arról meg tudjuk, hogy mennyi köze van a boldogsághoz"
Hát azért nem olyan kevés. Kicsit fentebb még te is azon izgultál, milyen rossz, ha az éhhaláltól vagy utcára kerüléstől kell félni. Ezek is anyagi dolgok.
"A kapitalizmus tökéletesen lemásolja a természetben végmenő természetes szelekciós és túlélésért való küzdelmi folyamatokat, mintegy nem engedve meg az embernek, hogy magasabb érzelmi és kulturális síkra lépjen mint a vadonban szaladgáló ősei. Az eszközei, kütyüi fejlődhetnek, de eszmeileg, érzelmileg nem tud feljebb lépni, ugyanazok az alacsony szinten tengeti. Ezért mondhatni általános a szorongás, depresszió stb."
Ha szerinted ugyanazon a kulturális szinten vagyunk, mint a középkor vagy az őskor embere, akkor egy kicsit többet kéne tájékozódni.
Az evolúció, szelekció egyébként minden folyamatnak a része. A kommunizmus például kiszelektálódott: első blikkre sok ember jónak gondolta, aztán bebizonyosodott, hogy nagyon nem váltja be a reményeket.
Egyébként én sem azt mondom, hogy a szabályozatlan rablókapitalizmus az emberi eszmény. De eddig az összes olyan próbálkozás, ami kiiktatta a gazdaságból versenyt és az egyéni anyagi érdekeket, csúfos kudarccal végződött.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!