A magyarországi horvátok milyen csoportokra oszthatóak földrajz és lakóhely szerint?
Tudomqsom szerint vanbak a:
Bosnyákhorvátok
Az őrvidéki (gradistyei) horvátok
Sokácok
Bunyeványok
Meg a Csepel Szigeten véleményem szerint egy nem feltétlen csak horvát származású délszláv csoport
Meg végül a Baranyaiak.
Mit gondoltok? Kiadványok?
#1
Bizony azok.
#3
Erről már hallottam itt gyakorin, az említett profról is. Lehet tőled is.
A bunyevác nemességnek tudtommal volt egyfajta különállósága, saját öntudata. Nekem az a gyanúm, hogy az említett prof ezt a különállást képviseli, esetleg érintett.
A bunyevácok katolikusok, ahogy a sokácok is. A Monarchia korában a bunyevácokat valóban "katolikus rácként" is definiálták, de ez szerintem (is) csak a horvátság/ nemzetiségek megosztottságát volt hivatott képviselni.
De ha tévedek, akkor kérlek privátban forrásokat, ami ha nem is igazolja, de sejteti, hogy nem egy horvátság részét képző népcsoportról van szó. Ne azzal érvelj, hogy XY. mit mond.
Ez nem érv tudományos berkeken belül. Jelöld neg a firrásokat!
Ó, hát olvasd el a wiki megfelelő cikkeit. Az ott felsorolt forrásokat meg elemezd, ha az információ nem elég.
Nyilván más nem írt ezekről a Gyakorin, csak én, én meg azért, mert az öreget nagy fejnek tartom, ezért néztem kissé utána.
Nem privátolok, nem is értem, miért lenne az jó.
#5
A Wikin, pont, hogy a horvát származés mellett érvelnek, az irodalmakat ugyan még nem néztem meg, de horvátok zömmel, ahogy látom.
De miért kell annyura favorizálni a részleges(!) különállásukat? Tudtommal nem egy mai szláv népcsoplrt több, egymással rokon népcsoport összeolvadásából jött létre. Ezek elnevezésük sokszor ismertek. Lengyeleknél is van egy csomó. A névadő Polákok csak egy a többi közül.
Én aláírom, hogy ez egy részben ülönálló népcsoport, de hogy rohadtul horvátok, az fix.
Egyébként csak a "szlovén" elnevezés egyes szlávokra még a mai Oroszország területén is előfordul. És nem hinném, hovy Novhorod valaha is mai értelemben vett Szlovénia része lett volna.
Magyarul azért nem adsz irodalmat, mert vagy nincs ami a tényleges különállásukat taglalná és/vagy csak puffogtatsz egy életrajza alapján bunyevác nemesek leszármazottjának szavait?
Értem.
Családjának a Wiki szerint 12 holdja volt.
De mind1. A kérdésemre kérek választ és az öreg, ha nagy szaktekintély is, nemérdekel. Nemzetiségi szempontból egy letünt kort propagál. Mint fentebb ertam, bunyevác nemesség valóban volt.
#6: Némelyik szláv népnév valóban több egymástól távoli helyen is előfordul. Pl: horvátok sem csak Horvátországban voltak, hanem Lengyelország, Csehország, Ukrajna területén is(fehér horvátok). Ez minden bizonnyal nem véletlen. Valószínűleg a horvátok a Kárpátoktól északra lévő eredeti területeikről mentek Dalmácia környékére. És a szerbeknek is van egy testvérnépe Kelet-Németországban: a szorbok.
A ,,szlovén" és hasonló népnevek elterjedése viszont ezekkel ellentétben lehet teljesen véletlenszerű is. Ugyanis a szlovén az maga a szlávok önelnevezése. Elsősorban olyan helyeken vehették magukra ezt a népnevet ahol nem-szlávokkal szomszédosak, és így nem kellett specifikusabb önelnevezés nekik. Pl: a szlovéniai szlovének osztrákok, olaszok és magyarok szomszédságában élnek, a szlovákok(ugyanis ők is slovenski-nek nevezik magukat) és a szlavónok(bizony, ők a 18.századig egyáltalán nem voltak horvátok) magyarok mellett, a Novgorod környéki ruszkik pedig skandinávok és finnségi népek között.
Ami a bunyevácokat illeti, ők elvileg inkább néprajzi csoport mint különálló etnikum. Szerbiában mindenesetre elismerik őket önálló népcsoportnak, bár fene tudja, lehet ezzel csak az a cél, hogy a statisztikákban csökkentsék a szerbiai horvátok számát(ahogyan pl:a Ceaucescu rendszerben a románok is azzal faragták lejjebb a magyarok számát papíron, hogy a székelyeket önálló népcsoportnak írták be, a csángók egy részét meg románnak minősítették).
Ez a bunyevác dolog nem tudni mennyire valószínű.
De egyébként: a nyugati határvégen vannak az ún. gradistyei vagy burgenlandi vagy őrvidéki horvátok. Azok is ide tartoznak, akik Magyarországon maradtak. Ők alapvetően két csoportból állnak össze: tengermellék ún. ča horvátokból és szlavóniai što horvátokból. Utóbbiak főleg betelepítés útján kerültek Nyugat-Magyarországra.
Zala megyében kaj-horvátok élnek, akik megegyező nyelvjárást beszélnek a muraközi horvátokkal. A baranyai horvátok lényegesen mások ezektől, ők is što horvátok és Szlavóniához köthetők. De tőlük elkülönülnek a baranyai bosnyákok, akik persze horvátnak vallják magukat a népszámlálásokkor.
Somogyban is kaj-horvátok élnek.
Csepel vidékén nem szerbek laknak inkább?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!