Ha te nem vagy versengő, önző, státuszfókuszos ember akkor tudományos értelemben nem vagy normális?

Figyelt kérdés

Mint az a tanulmány amelyik megállapította, hogy az önzetlenség nem normális dolog, úgy ezek a tulajdonságok sem normálisak, elfajzást jelentenek.


Most hagyjuk a vallásos értelmezést, tudományokban fókuszáljunk a tudományos magyarázatra.


Összességében jobb vagy rosszabb a fajnak ha az egyedek önzetlenek, nem versengenek?


jan. 26. 08:42
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Mi az hogy "tudományos értelemben normális"?

Ilyen nincs. Közösségi konszenzus hogy mit tekintünk normalisnak.


Az ember közösségi lény, közösségben képes csak tulélésre. A közösségen belül alacsony agresszios szint, magas empátia es kooperáciös hajlam evolucios előnyel járt a szamunkra.

Tehát nem igaz hogy a versenges lenne normális.

jan. 26. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 Kólauborkával ***** válasza:
100%
Természetesen bizonyos szintü önzöségre szükség van. És mint minden másban ebben is árnyalatok vannak. Hisz te sem azért dolgozol, hogy aztán a Blahán vagy Köbányán a tarhálóknak odaadd a fizetésed, hanem hogy neked és családodnak oegyen mit a tejbe aprítani.
jan. 26. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

"Tehát nem igaz hogy a versenges lenne normális."

Hát igazából a versengés teljesen normális. Ugyanakkor a versenymentes élet is lehet teljesen normális. Kérdés, hogy milyen aspektusból vizsgáljuk a dolgokat.

Már viszonylag régen elszakadtunk a "természetes" közegtől, egyre inkább mi alakítjuk a körülményeket. Civilizációt építünk, amelyben egyre inkább mi határozzuk meg (törvényekkel), hogy mekkora versengést tekintünk még normálisnak, és mit már nem.

Pl. párszáz évvel ezelőtt még teljesen normális volt, hogy két férfi leszúrta vagy lelőtte egymást egy nő kegyeiért. Ma már ezt nem tekintjük normálisnak, büntetjük az éles párbajozást.

jan. 26. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

"Összességében jobb vagy rosszabb a fajnak ha az egyedek önzetlenek, nem versengenek?"


Összességében rosszabb. Ha őseink nem versengtek volna, akkor az emberiség nem itt tartana. Gondolok itt az ősemberre ezalatt. Ha nem csak a legerősebb, legokosabb stb. egyedek szaporodhattak volna, hanem mindenki egyenlő esélyekkel indult volna, akkor ki tudja mi lenne most velünk. Nem véletlen az állatvilágban is, hogy mindig csak a legerősebb, legszebb, legegészségesebb hímek szaporodnak. Ez igaz az emberre is, annak ellenére, hogy manapság a modern társadalom kicsit beleszól már a dologba. Például már nem dobálunk le csecsemőket sziklákról akik valami testi nyomorral születtek, vagy nem égetünk el olyan embereket akiknek valami retardációjuk van. A versengés teszi lehetővé hogy az emberiség fejlődjön és kikerüljenek a vérvonalból a hibás gének.

jan. 26. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

4


Hú milyen eugenika szagú volt ez.

jan. 26. 14:49
 6/10 anonim ***** válasza:
100%
#5 mert az is. Ajánlom tanulmányozni Francis Galton munkásságát. Darwin félunokatestvére volt. Ő vetette fel először ezt az egész gondolatot.
jan. 26. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

6


Ismerős. De ez a “munkásság” etikáltan és emberiesség ellenes.

Többek közt erre alapozták a nácik a maguk beteg elveit.

Veszélyes területe ez a tudománynak amikor különséget tesz ember és ember között.

jan. 26. 15:35
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

Ez most a napiincel volt?

🤔

Voltak már izgalmasabb kérdései is.

😟

jan. 26. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 Phoney ***** válasza:
100%

Ja, valaki egyszer írt egy tanulmányt, és akkor onnantól az a "tudomány álláspontja"? A tudomány nem így működik, de te ezt biztosan vágod, csak kíváncsi vagy, mi is tudjuk-e. Meg azt is egészen biztosan tudod, hogy nem is létezhet "a" tudományos magyarázat a témában, ugyanis ez a kérdés több különböző tudományt is érint.


De tudod nemhogy "a tudománynak" nincs erre konszenzusos válasza, hanem egy-egy tudományterületnek sem.


Amúgy nagyon érdekes, amikor én olvasok tudományos munkákat (pl. humánetológia, kultúrantropológia, pszichológia), akkor "a tudomány" valahogy sosem azt állítja ezekben a kérdésekben, mint amit az ilyen színvonalas kérdések szerint állít.


Az ilyen elképzelések jellemzően nem rendes tudományos eredmények, hanem tudományos problémáknak amolyan kockafejű elfilozofálása, ami a 19. századra volt jellemző, amikor a mai embertudományok még igencsak kezdetlegesek voltak, vagy inkább nem is léteztek, csak amolyan filozófiai irányzatként.

jan. 26. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 MDaniel98 ***** válasza:
Biztos segít ha versengő típus vagy, de nem csak így lehet érvényesülni.
jan. 27. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!