Miért nem népesült be normálisan Oroszország a területi méreteihez képest?
Az Amerikai Egyesült Államok sokkal kisebb területű, mégis nagyobb a népessége, mint Oroszországnak. Ha Oroszország permafrosztos területeitől el is tekintünk akkor is volna mit bőséggel belakni.
Mi az oka, hogy Oroszország népessége nem szaporodott annyira a történelem során, mint az Amerikai Egyesült Államoké?
#1: Ez az Amerikai Egyesült Államokról is elmondható.
És nem véletlenül írtam a permafrosztos területeket. Ennyire nem megy az olvasás?
Pedig az 1-es jól írja kérdező. Nézd meg térképen a két ország magasságát és hát az USA északi vonalán Oroszország déli része kezdődik és még megy feljebb.
Oroszország nagy része tajga, ami zord időjárást és éghajlatot jelent. Idézek egy keveset, de ha érdekel olvasd el a lenti linkeket.
Tajga:
"A tajga életközösségét a Köppen-féle éghajlat-osztályozási rendszer Dfc-nek minősíti: olyan helyeken alakul ki, ahol a nyár túl rövid, a tél pedig túl hosszú ahhoz, hogy a lomblevelű erdők megéljenek."
"A Nap az év túlnyomó részében alig emelkedik a horizont fölé, a tél legalább 5-6 hónapig tart. A Földön ebben a zónában a legnagyobb az évi közepes hőingás (egyes területeken +30 °C-os nyári maximummal és -70 °C-os téli minimummal a különbség a 100 °C-ot is elérheti."
"A legmelegebb hónap középhőmérséklete 10–18°C, az évi középhőmérséklet 10 és 0°C között alakul úgy, hogy a havi átlaghőmérséklet legalább nyolc hónapon át +10 °C alatt marad."
Oroszország éghajlata:
"A nyugati határtól a Csendes-óceánig összefüggően húzódik Oroszország legnagyobb éghajlati területe, a szubarktikus éghajlat vagy másképp a tajga. Hosszú, nagyon hideg tél és rövid, közepesen meleg nyár jellemzi. [2]
A leghosszabb évszak az 5-8 hónapig tartó, rendkívül hideg tél. Az országos szubarktikus átlaghoz kevésbé hideg az Atlanti-óceánhoz közelebb eső területeken. Az ősz és a tavasz rövid, mindössze néhány hét. [2]"
Még egy érdekesség. :) Itt egy élő világ időjárás térkép. Nézd meg most az USA területét és Oroszországét. Oroszország melegebb nyugati (Európa felőli és itt nagyobb a népsűrűségük is amúgy) része most a kék-zöld jelölésben van, ami -5 és 0 környéke, ez az USA harmadát érinti. Közben Oroszország másik fele, a keleti része lilában van, ami több mint fele az országnak és -10 től indulva a -30 ig terjed. Görgővel nagyíthatsz is a térképen.
Na meg akkor a korrekt összehasonlítás az Kanadával lenne, azzal kb azonos magasságban van Oroszország.
Feltehetjük azt a kérdést is, hogy ha Kanada annyira fejlett, akkor miért ennyire kicsi Oroszországhoz képest a népsűrűsége? Ezek nem csak a terület nagyságával alakulnak, hogy nagy ország akkor nagy népsűrűsége is van, és fordítva.
Kanada
Népsűrűség: 3,2 fő/km²
Oroszország
Népsűrűség: 8,3 fő/km²
Felhívtam a cimborámat a távol keleten, hogy
- Úgy látom elég hűvös van nálatok most.
- Hát nincs meleg, olyan -3 fok van.
- Micsoda? Én -53 fokot látok!
- Ja, odakint???
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!