Miért kellett elbuknia II. Miklós orosz cárnak?
Nagyon sokrétűek az okok,de sztem az egyik az, hogy az orosz arisztokrácia nagyon elszakadt a valóságtól, és egy buborékban élt. Ez tette lehetővé a rettenetes mértékű korrupciót és "kéz-kezet mos" hozzáállást is.
Emellett sztem hatalomtechnikai hibákat vétett: a központi hatalmat folyamatosan gyakorolni kell, intelligensen és proaktívan, néha kőkeményen, és ebben ő nem volt valami jó. Egy Oroszország méretű birodalom összetartása és vezetése rendkívül komoly feladat, pláne egy változó világban. Szerintem nem volt szükségszerűen elrendeltetett a bukás, hanem Miklós (és az arisztokrácia) egyszerűen elszúrta.
Más uralkodók, pl. a japán Meidzsi császár meg zseniálisan érezte meg a korszellemet, és kemény kézzel, de okosan modernizálta és helyretette a széthullóban lévő, elavult Japánt.
Nagyon elmaradott volt a cári rendszer, rengeteg feszültség volt benne, ezt megmutatta az 1905-ös forradalom. A hadserege és a flottája is megsínylette ezt, a japán háború felszínre hozta a hiányosságokat, de az első világháború roppantotta meg a cári monarchia uralmát, lehetetlen volt átfogó reformok nélkül vezetni az országot.
A háborús igények túlnőttek az ország lehetőségein, ráadásul olyan körülményeket teremtettek, amit képtelenség volt uralni.
Rengeteg korábban békés ember meg lett vadítva a frontokon, hozzászoktak a fegyverekhez, amit sokan birtokoltak is, lehetetlen lett őket megfegyelmezni.
Amit csak tudtak, a frontok ellátására küldtek, de nem volt elég.
Érdekes különben, hogy a háború évei alatti nagyarányú ipari fejlődés gerjesztette a forradalmat, az acél és az olajipar teljesítménye és kapacitása folyamatosan növekedett, ám nem volt hozzá elég munkaerő, mert a munkásokat besorozták katonának, ezért vidékről csaltak fel parasztokat az ipartelepekre, akik sokkal többet kerestek, így megindult egy óriási mértékű felvándorlás a falvakból a városokba, csakhogy a primitív mezőgazdaság ezt megsínylette, amúgy sem tudták ellátni a frontokat élelemmel, de még nagyobb hiány keletkezett, mert a mezőgazdaságban is munkaerőhiány lépett fel.
Meglódult az infláció és vidéken is nőtt a szegénység, ezért sokan önellátásra rendelkeztek be, mivel olyan árak alakultak ki, hogy a parasztság a csekély jövedelméből semmit nem tudott megvásárolni, ezzel a városokban még kevesebb áru juthatott el, így a munkások sem mentek sokra a lényegesen magasabb béreikkel, ezért még véletlenül sem fordulhatott elő, hogy néhányan visszamentek volna falura kevesebb pénzért dolgozni, mivel a magasabb bérből sem tudtak megélni, így gerjesztődött a nyomor, az áruhiány, ami a frontokon csúcsosodott ki az elharapózó elégedetlenséggel és engedetlenséggel, így a végén már reformok sem segíthettek, nem volt semmi lehetőség konszolidálni a helyzetet.
Az orosz birodalom feudális maradt a 20 századra is, hatalmas társadalmi feszültségekkel.
Az 1905-ös események után sem változott lényegében semmi, csak idő kérdése volt, mikor tör ki újabb népfelkelés.
Miklós cár nem volt jó politikus, burokban élt, nehéz felmérni azt, hogy a birodalma helyzetének súlyosságával mennyire volt tisztában.
A bukása elkerülhetetlen volt, de a teljes cári család lemészárlása politikai gyilkosság
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!