Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Miért kellett elbuknia II....

Miért kellett elbuknia II. Miklós orosz cárnak?

Figyelt kérdés

2021. nov. 17. 07:36
 1/7 anonim ***** válasza:
70%
Kelleni éppen nem kellett, csak így sikerült.
2021. nov. 17. 07:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon sokrétűek az okok,de sztem az egyik az, hogy az orosz arisztokrácia nagyon elszakadt a valóságtól, és egy buborékban élt. Ez tette lehetővé a rettenetes mértékű korrupciót és "kéz-kezet mos" hozzáállást is.


Emellett sztem hatalomtechnikai hibákat vétett: a központi hatalmat folyamatosan gyakorolni kell, intelligensen és proaktívan, néha kőkeményen, és ebben ő nem volt valami jó. Egy Oroszország méretű birodalom összetartása és vezetése rendkívül komoly feladat, pláne egy változó világban. Szerintem nem volt szükségszerűen elrendeltetett a bukás, hanem Miklós (és az arisztokrácia) egyszerűen elszúrta.


Más uralkodók, pl. a japán Meidzsi császár meg zseniálisan érezte meg a korszellemet, és kemény kézzel, de okosan modernizálta és helyretette a széthullóban lévő, elavult Japánt.

2021. nov. 17. 08:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
A sok ok közül csak egyet emelek ki: ha valaki(k) hosszú időn át egyenlőtlenséget hoznak létre, az idővel annyira felszaporodik, hogy az ellenérzés természetessé válik. Ekkor egy ellenerő megpróbálja kiegyenlíteni a dolgokat, ám ekkora hatalommal szemben az soha nem sikerül ésszerűen. Túl nagy a hatalom ellenállása, megszüntetésére ez a kézenfekvő (és gyakran egyetlen) lehetőség.
2021. nov. 17. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
Inkább az a csoda, hogy huszoniksz évig kihúzta. Buta volt (de legalábbis kritikátlan), befolyásolható, bigott, depressziós, elszigetelt, és egyáltalán nem volt képben a birodalmában és a szélesebb világban zajló folyamatokról. Nem tudom, hogy a Revolutions podcast aktuális oroszországi szezonja mennyire festett elfogult képet róla, de szinte hitetlenkedve hallgattam az a legalább 20 epizódot, ami az ő regnálására esett. Tényleg úgy jött le, mint egy ember akinek már-már természetfeletti képessége van, hogy az összes kritikus döntési helyzetben a legrövidlátóbb, leghajmeresztőbb döntést hozza.
2021. nov. 17. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon elmaradott volt a cári rendszer, rengeteg feszültség volt benne, ezt megmutatta az 1905-ös forradalom. A hadserege és a flottája is megsínylette ezt, a japán háború felszínre hozta a hiányosságokat, de az első világháború roppantotta meg a cári monarchia uralmát, lehetetlen volt átfogó reformok nélkül vezetni az országot.

A háborús igények túlnőttek az ország lehetőségein, ráadásul olyan körülményeket teremtettek, amit képtelenség volt uralni.

Rengeteg korábban békés ember meg lett vadítva a frontokon, hozzászoktak a fegyverekhez, amit sokan birtokoltak is, lehetetlen lett őket megfegyelmezni.

Amit csak tudtak, a frontok ellátására küldtek, de nem volt elég.

Érdekes különben, hogy a háború évei alatti nagyarányú ipari fejlődés gerjesztette a forradalmat, az acél és az olajipar teljesítménye és kapacitása folyamatosan növekedett, ám nem volt hozzá elég munkaerő, mert a munkásokat besorozták katonának, ezért vidékről csaltak fel parasztokat az ipartelepekre, akik sokkal többet kerestek, így megindult egy óriási mértékű felvándorlás a falvakból a városokba, csakhogy a primitív mezőgazdaság ezt megsínylette, amúgy sem tudták ellátni a frontokat élelemmel, de még nagyobb hiány keletkezett, mert a mezőgazdaságban is munkaerőhiány lépett fel.

Meglódult az infláció és vidéken is nőtt a szegénység, ezért sokan önellátásra rendelkeztek be, mivel olyan árak alakultak ki, hogy a parasztság a csekély jövedelméből semmit nem tudott megvásárolni, ezzel a városokban még kevesebb áru juthatott el, így a munkások sem mentek sokra a lényegesen magasabb béreikkel, ezért még véletlenül sem fordulhatott elő, hogy néhányan visszamentek volna falura kevesebb pénzért dolgozni, mivel a magasabb bérből sem tudtak megélni, így gerjesztődött a nyomor, az áruhiány, ami a frontokon csúcsosodott ki az elharapózó elégedetlenséggel és engedetlenséggel, így a végén már reformok sem segíthettek, nem volt semmi lehetőség konszolidálni a helyzetet.

2021. nov. 17. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Az orosz birodalom feudális maradt a 20 századra is, hatalmas társadalmi feszültségekkel.

Az 1905-ös események után sem változott lényegében semmi, csak idő kérdése volt, mikor tör ki újabb népfelkelés.

Miklós cár nem volt jó politikus, burokban élt, nehéz felmérni azt, hogy a birodalma helyzetének súlyosságával mennyire volt tisztában.

A bukása elkerülhetetlen volt, de a teljes cári család lemészárlása politikai gyilkosság

2021. nov. 17. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Én attól tartok, hogy egy ekkora területű országot nem is lehet monarchia formában kézben tartani. Nem véletlen, hogy pl. az USA legalább tagállamokra oszlik. Talán az sem véletlen, hogy a Szovjetunió szintén felbomlott.
2021. nov. 18. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!