Magyarországon a rendszerváltás után a panel házak tövében voltak ilyen "gopnik" szerű lények, amik a szláv országokban voltak divatban?
Gopnik vagy ahhoz hasonló viselkedésű öltözködésű (sport ruci) proli nagyvárosi gyerekbanákra gondolok.
A gopnikokról: [link]
Soha nem hallottam őket gopniknak nevezni, nem vagyunk szlávok, és a leírt jelenség sem kizárólag szlávokra jellemző, sőt még csak nem is a szoci társadalmakra, nyugaton is meg volt, megvan ennek a kisebb-nagyobb bázisa, és a zenében is megjelenítődött, az USA-ban sokkal hamarabb, a Vasfüggönyön innen már azok másolása zajlott.
Lásd, a mostani rap műfajt, de az sem előzmények nélküli, nyugaton már a 60-as években jelenség volt az, ami "hozzánk" 10-20 éves késéssel gyűrűzött csak be, és köze nincs a rendszerváltáshoz.
Edda Művek: Minden sarkon álltam már (1981) - ráismersz, miről is szól?
Nem mondanám Közép, Kelet-európai jelenségnek, ez is egy nyugatról átvett viselkedés forma.
Az öltözködés valóban azért volt szegényes, mert akkoriban nem nagyon volt választék, egy Adidas nelegítő már nyugati, "minőségi dizájnnak" számított, bár azt nálunk a '80-as években, emlékeim szerint az idősebb korosztály viselte, a hippik, csövesek viselete a (szakadt) farmer volt.
Ez nem azt jelenti, hogy aki akkoriban farmert hordott, az proli volt.
Divat folt a farmer, tömegesen sefteltek vele, nagyon kevés, és drága volt az eredeti Levis, de még a Trapper is.
A legtöbb noname, varrodában készült, vagy csempészett noname cucc volt, de olyan tömeg viselte ami meghatározta az akkori "utcaképet"
is.
Ami az USA-ban már a 60-as években jelenség volt, nálunk korlátok közé szorítva, a '70-es, '80-as években zajlott.
Menő lett volna a szegecses bőrkabát, bőrnadrág is, de azok olyan drágák voltak, hogy azt csak kevesen engedhedték meg maguknak, de a drágaság ellenére sem a "jómódit" jelképezte.
Akkoriban, a szegecses, láncos bőrkabátot, szakadt farmert viselőket már a megjelenésük miatt előszeretettel igazoltatták a rendőrök .
A Szovjetunióban meg nem volt farmer sem, nekik maradt a melegítő, a sportruha.
Ott gopnyikok voltak, itt csövesek (ami nem feltétlenül negatív, akkoriban sem a ruha tette az embert emberré, de lehettek negatív következményei az öltözködésnek, ami miatt az illető esetleg eljutott oda, hogy "csak azért sem állok be a sorba")
Mindez egy jelenség volt a sok közül, akkor is voltak jól fésült trapéz nadrágos, diszkóba járó fiatalok, és voltak, akik diszkó kelyett inkább koncertre mentek... a kettő között pedig az ingadizó tömeg
Ez egy elnevezés bizonyos szubkultúrára a szovjet utódállamok területén. Érdemesnek tartanám hozzátenni, hogy szubkultúrák azok aztán vannak és voltak bőven és nem csak az amire kérdezel.
Visszatérve a kérdés kiírásra, a gopnik nem kapcsolódnak a panelházakhoz és ha a linken megnézed, akkor a második képen láthatod, hogy a "sport ruci" kulcsszóhoz sem kapcsolódik kizárólagosan a gopnik, mert sport ruhákat az Egyesül Államokban is hordták énekesek és a rajongóik is (és máshol is). Írja is, hogy gyakran látni a gopnikat Adidas és Puma tréningruhákban, de ez inkább csak a nyugati ruházat terjedésével van kapcsolatban világszerte.
A gopnik igazából csak egy elnevezés és a ruházat más szubkultúrákban sokkal meghatározottabb, míg itt gopniknál inkább járulékos, mellékes. Nagyon röviden lezüllött fiatalokról van szó és mint némely szubkultúrában sajátos nézeteket is vallanak. Fussad át, hogy mennyi szubkultúra is van egyáltalán és, hogy mi is az.
Elég ha átpörgeted, hogy mennyi szubkultúra is van. Meg fogsz lepődni.
A szubkultúrák listája - wiki
Amúgy az orosz wiki cikk jobban ír róluk:
"Ellentétben a legtöbb informális ifjúsági egyesülettel (például hippik, punkok, rockerek), a gopnik nem adtak nevet a lakosság többi részének, és nem azonosították magukat a lakosság többi részétől elkülönülő csoportként, ami azt jelenti, hogy nem ismerték fel magukat szubkultúraként."
( [link] )
Az angol wikin az első kép másként is írja, mint az orosz és ez utóbbi pontosabb:
angol: "Orosz gopnik guggol egy hruscsjovka-épület lépcsőházában."
orosz: "Sztereotip kép egy gopnikról".
A guggolás is csak járulékos jelenség, mert Oroszországban hideg szokott azért lenni és a gopnik sokat voltak kültéren és a hidegben leülni nyilván nem akartak. A járulékos egyebeket vedd észre ezekben, mert például nem voltak guggoló mániások. :)
Az ilyen jelenség összességében nem orosz eredetű, és nem a volt szovjet államoktól erednek, hanem ilyenek vannak és voltak világszerte. Vannak békés szubkultúrák is, amik például nem rendelkeznek politikai nézetekkel, és a rendbontás sem jellemző rájuk. Szóval a "gopnik" a szubkultúrák egy fajtája, amit a volt szovjet régiókban neveztek így. Ez amúgy nem nálunk volt, hanem tőlünk keletebbre eső országokban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!