Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Az 1980-as évek végén, a...

Az 1980-as évek végén, a 90-es évek elején (az európai kommunizmus, valamint a Szovjetunió, Csehszlovákia és Jugoszlávia felbomlásakor/szétesésénél) lett volna esélye Magyarországnak valamiféle területi revízióra (Trianont felülvizsgálva)?

Figyelt kérdés

2022. febr. 5. 20:24
A kérdező szavazást indított:
Igen
Nem
24 szavazat
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
90%
Nem
2022. febr. 5. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
90%
Miért is lett volna?
2022. febr. 5. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
71%

A húszas években volt egy mondás: Románia, rossz mánia. Ez kb mindent elmond arról, amit Trianonról érdemes tudni. Sajna 1945-ben ezt a vonalat erővel elfojtották. Ez azért sajnos, mert 1990 után újult erővel tört fel Trianon siratása. Azt elfelejtették közölni a néppel, hogy a Bécsi döntések és a 2. vh-t záró békék hatályon kívül helyezték a trianoni szerződést. A bécsi döntések elméletileg érvényben maradtak volna a háború után, de Sztálin úgy tartotta jónak, ha a megbízhatatlan magyarok helyett inkább a szlávok és/vagy a románok ellenőrzik az érintett területeket, így visszaadta, sőt még tett is hozzá.


1990-ben semmi ok nem volt a dolgok megváltoztatására. 2004-től pedig semmi értelme nem maradt, mert az EU tagság teljes határnyitást hozott, mindenki oda megy, ahova akar. Az egyes személy szempontjából semmi jelentősége a határoknak. egyedül az ukránok és a szerbek lehetnének még érdekesek, de azok sem igazi határok, mert mindkét országba teljesen szabad a bejárás.

2022. febr. 5. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
36%

Előző, a románokat lényegében nem elfoglalta Sztálin, hanem átálltak hozzá. Az új szovjet barát kormány pedig eléggé ingatag lábakon állt, azért dobta nekik oda egész Erdélyt hogy ezzel betonozza be az új rendszert.

Mivel nálunk Horty elbaltázta a kiugrást, mi leigázott ország lettünk és nem partnerek. Minden szuverenitásunkat elvesztettük a szovjetekkel szemben, így Sztálinnak nem kellett számításba venni, hogy a kommunista kormányt esetleg itt nem fogják megtűrni.

A csehek pedig a háború előtt a szovjetek legnagyobb régiós szövetségesei voltak, kézenfekvő volt hogy őket támogatják velünk szemben.

Sztálint mindig is a hideg realitás vezette a döntéseinél, sosem érzelmek, meg mert nem bízott volna egy adott népben.. senkiben és semmiben sem bízott amúgy, totálisan paranoiás volt.


A kérdésre válaszolva a jugoszláv háborúnál voltak amúgy olyan hangok, hogy be kellene szállni nekünk is. Csak a honvédség akkor már szét volt eresztve, és nem lett volna sok esély egy szerb ellentámadást visszaverni. Meg valószínűleg az összes többi szomszédos ország is nagyon nagyon rossz néven vette volna..

2022. febr. 6. 00:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
0%
Nem tudom miért lettem lepontozva, amikor minden alátámasztható amit írtam hiteles történelmi forrásokkal 🙂
2022. febr. 6. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 kürasszír ***** válasza:
28%

# 3


A II. világháborút lezáró, Magyarországgal kötött békeszerződés kimondta a bécsi döntések semmisségét.

2022. febr. 6. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
44%

"Meg valószínűleg az összes többi szomszédos ország is nagyon nagyon rossz néven vette volna.."


Kit érdekel. Azóta már biztos megbarátkoztak volna a status quoval. A magyar-lakta Délvidékhez semmi köze nincs a szerbeknek, Jugoszlávia kapta meg azt a területet annak idején és nem Szerbia. De ugyanezt el lehet mondani Kárpátaljáról is, amihez meg az ukrán államnak sincs az égvilágon semmi köze, ügyesebb külpolitikával azt is vissza lehetett volna szerezni még a 90-es évek elején, de ahogy valaki írta, a magyar haderő már szét volt eresztve, márpedig ilyen külpolitikai játszmákhoz erős haderő is kell...

2022. febr. 6. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 kürasszír ***** válasza:

AKKOR AZOKNAK, AKIK LEPONTOZTAK:


A PÁRIZSI BÉKESZERZŐDÉS SZÖVEGE:


"1. Cikk

1. Magyarország határai Ausztriával és Jugoszláviával ugyanazok maradnak, mint amelyek 1938. évi január hó 1-jén voltak.


2. Az 1940. évi augusztus hó 30-án kelt bécsi választottbírósági határozat rendelkezései semmisseknek és érvényteleneknek jelentetnek ki. Magyarország és Románia között az 1938. évi január hó 1-jén fennállott határ ezzel visszaállíttatik.


3. A Magyarország és a Szocialista Szovjet Köztársaságok Uniója közötti határ, attól a ponttól kezdve, amely közös e két Állam és Románia határai között, addig a pontig, amely közös e két Állam és Csehszlovákia határai között, a Magyarország és Csehszlovákia közötti előbbi határvonalban állapíttatik meg, úgy, amint az 1938. évi január hó 1-jén fennállott.


4. a) Az 1938. évi november hó 2-án kelt bécsi választottbírósági határozat rendelkezései semmiseknek és érvényteleneknek jelentetnek ki."


KIMONDJA A BÉCSI DÖNTÉSEK SEMMISSÉGÉT ÉS ÉRVÉNYTELENSÉGÉT.

2022. febr. 6. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 MDaniel98 ***** válasza:
Talán minimális igen, bár kétlem, hogy megérte volna a vesződséget.
2022. febr. 8. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim válasza:
0%
A 8-as hulyesegeket ir, Romania az elso vilaghaboruban egy percet sem harcolt a kozponti hatalmak oldalan. 1883-ban november 30. valoban csatlakozik a kozponti hatalmak sozvetsegehez csakhogy errol a csatlakozasrol csak az akkori kiraly tudott I. Karoly es meg egy par politikai ember. Amikor 1914-ben kirubban a haboru Julius 28 akkor Romania ajanlatokat kap az oroszoktol akik elismertek az orszag jogait Erdely felett amiennyiben nem csatlakozik. Az orszagnak ez megfelelt es nem is volt felkeszulve a haborura. 1916-ban viszont az Oroszok dontes ele allitottak az orszagot es azt mondta, hogy amennyiben nem csatlakozik az ok oldalukon ellensegnek tekintik. Igy 1916-ban Romania csatlakozik az Antant oldalan. 1917 oktober 25. oroszorszag meg kilep. Na most a kerdesre valaszolva annak ellenere, hogy Romaniabol az oroszok ellopjak Romania nemzeti vagyonat 1918 Januar 13. es ez feszultseget valt ii a ket orszag kozott kesobb, Romania 1956-ban elsokent vesz reszt a Magyar kommunista ellenes mozgalom levereseben. Ennek kovetkezmenyekeppen az Orosz katonak kivonulnak az orszagbol 58-ban. Ceaușescu meg annak ellenere, hogy szembement az orosz diktatorral pl 1968 augusztus 21. a pragai esemenyeket eliteli es nem vesz reszt a leveresben, megis egy szolid bastyaja volt a kommunizmusnak es jo kapcsolatot apolt az Amerikaikkal is igy senkinek semmi erdeke nem volt semmise minositeni az 1919 junius 4. szerzodest(Trianon). Mellesleg Erdelyben az 1800-as evektol a roman nemzet tobbsegben volt es Ceausescu idejen meg megtobb roman lakossal telepitettek be aterseget igy ertelmetlen lett volna egy tobbsegben romannokka lakott videket visszacsatolni Magyarorszaghoz +, hogy ha tetsizk ha nem a romanom elobb voltak Erdelyben lasd pl Anonymus "Gesta Hungarorum" muvet vagy meg tudnak sorolni mely alatamassza, hogy 896-ban a magyarok erkezesenel a terseg romanokkal altal lakva volt es jelen voltak roman kenezsegek(Menumorut Gelu Glad, majd kesobb Gyla, Farcas)
2022. ápr. 26. 00:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!