A pszichológia orvosai személyre szabják kezelésüket a páciens külsejétől függően?
Vagy a pszichológia egyelőre tagadja a külső és mentális egészség közti nyilvánvaló kapcsolatot, nem próbál meg integrálódni az evolúciós pszichológiával?
És ennek megfelelően egy sablon kezelésmód van amit külsőtől független alkalmaznak, csupán a beteg által elmondott lelki bajokra alapozva?
Szerintem az egész pszichológia használhatatlan a mai formájában. Egy jó irány, hogy már felfedeztük, hogy vannak pszichológiai problémái az embereknek, de én nem ismerek olyan embert, akit kezelt volna pszichológus és bármennyi idő után azt lehetett volna mondani, hogy mentálisan regenerálódott.
Szóval véleményem szerint ez egy új, de ma még jószerivel használhatatlan tudomány.
Bocsánat, egy helyen használható, a reklámokban, a tömeges viselkedése az embereknek már valamennyire feltárt, de egyénekre ismerői tapasztalatok alapján még nem működik.
Kérdező, aki tán nem is annyira kérdező!
A megnyilvánulásaidból eléggé le lehet szűrni, hogy voltaképpen amit kiírtál, az nem kérdés. Te inkább elképzeltél valamit, és most idejöttél megerősítést, visszajelzést keresni. Azt szeretnéd, hogy értsenek veled egyet. Ha valaki nem azt teszi, akkor leállsz vele vitatkozni.
Kb. 100-120 évvel ezelőtt tartott ott a pszichológia, hogy összefüggéseket kerestek a küllem, és a mentális állapot, személyiségjegyek stb. közt. Frenológiának neveték. Hasonló eset volt, mint a nagyon elkötelezett lapos Föld hívők, akik a kísérleteikkel sikeresen bizonyították az ellenkezőjét annak, amit "keresnek".
A frenológia esetében is az derült ki, hogy a küllem (arcszerkezet, koponyaforma) és a személyiségstruktúra közt nincs összefüggés. Szóval nyugi, neked már nem kell lefutni ezeket a köröket.
Természetesen az más kérdés, ha pl. valamilyen testképzavarról, vagy nemi diszfóriáról stb. beszélünk. Szóval ha ilyen értelemben tágabbra vesszük a kört, akkor meg nem értem a kérdést, mert eddig is egyértelmű volt, hogy LEHET kapcsolat a külső megjelenés és a mentális állapot közt.
A másik probléma a kérdés megfogalmazása. Logikai bukfenc van benne.
Szerinted:
VAGY a külső alapján választunk kezelést
VAGY tagadjuk a külső és a mentális egészség közti kapcsolatot, és sablont alkalmazunk, amit ráhúzunk mindenkire.
Mi lenne, ha azt mondanám, létezik olyan világ, ahol a kezelés kifejezetten a kliens problémájára van szabva (legyen is az bármi)? :)
Oh, és kedves #11, aki kólát iszik uborkával!
Nyilván akkor te beszéltél minden egyes emberrel, aki terápiára járt, de minimum tökéletesen reprezentatív mintával és hatékonyságvizsgálattal rendelkezel, hogy valid és megbízható módon kijelenhesd, amit mondtál.
Legfrissebb híreink, 2024:
Az összes praktizáló pszichológus és pszichoterapeuta visszaadta a diplomáját, mert egy kóla uborkával megmondta, hogy szerinte használhatatlan, amit csinálnak.
Az összessel nem, de azért jó párral, bele értve külföldi ismerősöket is (tehát nem egy 2-4 ember után írtam amit írtam), a pszichológusok nagy része ma semmit mondó hétköznapi beszélgetésekből keresi a kenyerét, kb.: egy barát helyett meghallgatják a pácienst.
Egyébként miért, te ismersz embert aki miután járt 1-2-5-10 évet pszichológushoz azt lehet rá mondani, hogy egészséges lett?
És nem a fontosságukat vontam kétségbe, mint mondtam egy fontos felismerés áll a pszichológia mellett, de az egyénre vonatkoztatott eredményeik igen siralmasak. Azt is említettem, hogy van olyan terület ami pedig már egész jól ki van kutatva, szóval ne fogasd ki a szavaimat… de várom komolyan, neked hány ismerősöd van aki egészséges lett egy pszichológus után.
Kólauborkával: elég jókat szoktál írni - de amihez nem értesz, azt nem kéne erőltetni.
Neked pl. mit jelent az "egészséges"?
Aki olyan, mint te?
A többi meg a "beteges"?
Nem az én szempontomból nem egészségesek, hanem saját bevallásuk szerint. Ez valóban kimaradt.
Egyébként most sorolhatnánk azokat a híres embereket is, akiket biztosan a pszichológia legjobbjai kezeltek és a vége öngyilkosság lett…
Kedves Kóla!
Jónéhány, mivel pszichológusként dolgozom, és számos esetet zártam már le, amiket sikerként lehetett elkönyvelni.
Persze erre lehetne azt mondani, hogy elfogult vagyok, de akkor fel tudom hozni példaként a kollégáimat is, akik szintúgy igen sok klienssel értek el olyan eredményeket, melyek magukért beszélnek, és alapjaiban cáfolják meg az állításodat.
Nagyon sajnálom, ha ilyennek látod a pszichoterápia állapotát. Igen, sok eset van, ami sajnos csalódással zárul, de ilyen ez a szakma. Megfigyelésem szerint sokkal többször múlik a kliensen a hatástalanság, mintsem a pszichológuson (bár utóbbi sem példa nélküli, hisz minden szakmának megvannak a kóklerei, nemcsak ennek).
Tipikus esete ez annak, hogy miért megbízhatatlan a személyes perspektíva, vagyis miért nem szabad univerzális igazságként kezelni néhány, saját megunk által látott esetből levonni messzemenő következtetést.
Hadd ne kelljen hatékonysági vizsgálatokat hivatkoznom és linkelnem őket...
scholar.google.com,
és írd be:
effectiveness of [xy]
Az xy helyére helyettesíts be bármely szabadon választott pszichológiai irányzatot, pl. CBT (kognitív viselkedésterápia)
És csak hogy ne a "levegőbe" beszéljek:
De csomó cikket találni ami leírja, hogy a pszichológia ma még nem megbízható tudomány, mert nem igazán megismételhetőek az eredményeik.
És továbbra is állítom, hogy nem a fontosságát kérdőjelezem meg. Szerintem az AI segítségével majd sok olyan dologra fogunk rájönni, ami hasznos lehet, csak ma még a jogi szabályozás nem áll olyan lábon, hogy a sok adatot rendesen gyógyításra használjuk, ma a jogi szabályozás úgy áll, hogy a reklámokat meg a következő cuki állatos videót oda tolhatja a képedbe és nagy valószínűséggel végig is fogod nézni. Csak pár lépésre vagyunk attól, hogy ezen információk valós gyógyításra is használhatóak legyenek, de ma még nem állunk úgy.
Kólauborkával: a "teljes" gyógyítások kívül létezik olyan is, hogy jelentősen javul az állapot.
Mivel olyan nincs is, és nem is kívánatos, hogy "teljes" gyógyítás.
Ha ennyire utánaástál, bizonyára feltűnt, hogy két különböző dologról beszélünk (hello, szalmabáb érvelés!)
Érvelési hiba #1: A kísérleti pszichológia, és az alkalmazott pszichológia két teljesen különböző dolog. Oké, nem teljesen, de olyan, mintha az elméleti fizikát hasonlítanánk a mérnöki munkával. A kísérleti pszichológia nem fog gyógyítani. Azt az alkalmazott pszichológia, pszichoterápia, tanácsadás, stb. fogja megtenni. Szóval ne a kísérleti pszichológiával kapcsolatos hatékonyságvizsgálatot keress, hanem arról, amiről szó van.
Érvelési hiba #2: "Szerintem az egész pszichológia használhatatlan a mai formájában."
-> innen indult a történet.
Most már nem itt tartasz, hanem árnyalod az álláspontod ("a "teljes" gyógyítások kívül létezik olyan is, hogy jelentősen javul az állapot")
Jó lenne eldönteni, hogy akkor most mit is szeretnél közölni! :)
Psycho: ez két különböző ember.
Figyelj jobban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!