Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mi a pszichológiai háttere ennek?

Mi a pszichológiai háttere ennek?

Figyelt kérdés

Amikor az ember sokat hall egy veszélyről és ezért sokkal nagyobb fenyegetésnek érzi, mint amekkora.

A politikáról jutott ez eszembe, mikor mondják, hogy mekkora veszély pl a terrorizmus és sokan, akik ezt hallgatják már kb félnek nyugatra utazni emiatt, miközben nagyobb valószínűséggel bekövetkező dolgoktól kevésbé vagy egyáltalán nem rettegnek.


2023. nov. 2. 12:49
 1/5 anonim ***** válasza:
59%
Talán a paranoiás tévhithez áll legközelebb az ilyesmi.
2023. nov. 2. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 Psycho ***** válasza:
85%

Nincs ebben semmilyen paranoia, ez nem tévképzet! Teljesen természetes, egészséges - bár tévedésen alapuló - emberi reakciókról beszélünk.

(ki mondta, hogy az ember racionális lény?) :)


Ez egyszerűen egy kognitív torzítás. Két ilyet is felfedezni vélek a leírtakban.


Az egyik a hozzáférhetőségi heurisztika. Lényege, hogy azt, hogy mekkora eséllyel fog bekövetkezni egy adott (negatív) esemény, nem objektíven ítéljük meg, hanem, hogy mennyire könnyen tudunk felidézni egy ehhez köthető emléket (pl. híradást).

Bővebben:

[link]


A másik a megerősítési torzítás. Ennek lényege, hogy hajlamosak vagyunk csak azt meghallani / kihallani egy adott "információcsomagból", ami összhangban áll az előzetes vélekedéseinkkel - minden más meg úgymond elmegy a fülünk mellett.

Bővebben:

[link]

2023. nov. 2. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

A reklámok is ezt a jelenséget használják. Ha valamit sokszor hallasz, legyen bármilyen blőd első hallásra, a sokadik ismétlés után igaznak fogadod el.

Más: mérnök rokonom szerint az emberek nem képesek valószínűségben gondolkodni. Lásd az időjárás előrejelzést kritizálókat. Vagy a gyógyszermellékhatástól aggódók, akik a kezeletlen betegségük kockázatait nagyvonalúan kihagyják az aggodalmaik közül.

2023. nov. 2. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 MDaniel98 ***** válasza:
Bizonyos esetekben ez még azokra a politikusokra/médiaszemélyiségekre is hatással van, akik terjesztik ezeket a téveszméket, és pontosan tudják, hogy az amit mondanak nem egészen fedi a valóságot.
2023. nov. 8. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%
Jogos, ez utóbbit hívják önszugessziónak.
2023. nov. 8. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!