Miért ilyen népszerű a pszichológia és miért népszerűtlen a filozófia?
Mert az egyikkel heti szinten vehetsz új Ferrari-t, míg a másikkal örülsz, ha mekiben felvesznek.
A világ a pénzről szól. Ha nem olyan családból jössz ahol az anyagi gondok csak a rémmesékben szerepelnek és nem vagy kitűnő készségekkel megáldott személy, akkor limitált lehetőségeid vannak. Ehhez még társul, hogy az emberek többségének nincs ideje és mentális energiája leülni hosszabb időre és filozofálni, akinek meg van, az inkább mással tölti el az idejét.
Emiatt is csökkent azoknak a száma akik könyveket olvasnak szabadidejükben. Megjelent a TV, számítógép, telefon (közösségi média), elterjedtek a társasjátékok, szabadtéri események. Nemcsak a szegényebb rétegek, akiknek eddig limitált volt a szabadidős tevékenység több mindent tudnak csinálni, de még a gazdagabbak is (akiknél volt inkább elterjedt a filozófia) inkább ezekkel foglalkoznak szabadidejükben, vagy dolgoznak, hogy még több vagyonuk legyen.
Ezért kéne igazságosabb újraelosztó gazdasági rendszert létrehozni és teljesen leválni a neoklasszikus friedmani, hayeki neoliberális gazdasági rendről és az államnak kéne beleszólnia a gazdaságba. Az a minimum, hogy visszatérjünk a keynesi gazdasági rendszerhez, de még annál is radikálisabb rendszer kéne, mert nyakunkon a klímakatasztrófa. Meddig növeljük még a gazdaságot? A gazdasági növekedéstől boldogabbak lettünk? Azt az irdatlan nagy vagyont szét kéne osztani és a heti munkaidőt lecsökkenteni 40-ről 15-re. Több ideje lenne az embereknek gondolkodni.
A pszichológiát bűnrészesnek látom a status quo fenmaradása miatt, mert nem a társadalom megváltoztatására koncentrál, hanem csak egyénre, ergo fogadd el, hogy a társadalom ennyire tökéletlen, toxikus alkalmazkodj hozzá. Ezen kéne változtatni és a pszichológiának együttkéne működnie a filozófiával. Nem kéne rettegni és mindenféle rosszat belelátni a társadalmi változásba és igent kell mondani az optimizmusra és nemet a pesszimizmusra! A mai populáris pszichológia teljesen pesszimista a társadalmi változásra, ezért szeretem a filozófiát és a szociológiát azok legalább foglalkoznak társadalmi változással és nem mindig pesszimisták.
"nyakunkon a klímakatasztrófa"
Mit már soktucatszor az elmúlt 4,6 milliárd év alatt. Nincs ebben semmi furcsa, majd elmúlik.
"a heti munkaidőt lecsökkenteni 40-ről 15-re. Több ideje lenne az embereknek gondolkodni."
Nem gondolkodásra váltanák a több időt, hanem új és nagy tévére, ikszbokszra és társaira.
Egyébként alaptétel, hogy nem a gondolkodástól lesz jobb az életed, hanem a cselekvéstől.
"A tett halála az okoskodás."
"Akik nem hisznek a társadalmi valtozásban miért nem hisznek és miért kell félni mondjuk egy gazdasági baloldali fordulattól?"
Épp elegendő baloldali fordulatot láttunk már a történelem során, az egyiknek holnap lesz az évfordulója. Csúfosan megbuktak, nem vagyunk kíváncsiak többre.
Nagyobb rá a kereslet. Praktikusabb (nem olyan elvont, legalább is az alkalmazott pszichológia) = népszerűbb.
Azzal azért vitatkoznék, hogy hetente vehetsz belőle Ferrarit. Vagy ha igen, akkor valamit nagyon rosszul csinálok. Nem keresek pszichológusként rosszul (jelenleg), de azért fényévekre vagyok a heti Ferraritól. Kivéve, ha matchboxokról beszélünk :)
#8 a heti Ferrari-t túlzásként írtam, a mekit is.
Kérdezőhöz lenne egy kérdésem. Miből gondolod, hogy a szocializmus "jó"? Ezerszer meg lett próbálva, és ezerszer elbukott. Egyértelműen nem működik az ideológia és több kárt okoz, mint amennyi hasznot hoz. Nem is beszélve arról, hogy még elvi szinten is teli van foltokkal és hibákkal.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!