Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A J. P. Guilford által kifejle...

A J. P. Guilford által kifejlesztette kreativitástesztet hogyan pontozzák? A kísérletvezető mi alapján dönti el, hogy két asszociáció milyen mértékben külön kategória? És a teszt előtt az alanyt tájékoztatják a pontozási rendszerről?

Figyelt kérdés
A teszt lényege, hogy két perc alatt minél több ötletet kell gyűjteni egy egyszerű tárgy használatához. Egy gémkapocs például amellett, hogy összefogja a papírlapokat, lehet fülbevaló és könyvjelző is.

2023. aug. 27. 23:52
 1/2 MDaniel98 ***** válasza:

J. P. Guilford által kifejlesztett kreativitásteszt, amit a "Guilford's Alternative Uses Test" (GAT) néven is ismernek, egy olyan teszt, amelynek célja az egyéni kreativitás mérésére szolgál. A teszt során az alanyoknak az objektumokkal vagy fogalmakkal kapcsolatban kell minél több különböző felhasználási lehetőséget találniuk.


A teszt pontozása általában két fő kritériumra épül:


Mennyiség: Az alanyok pontszámot kapnak az általuk felvetett különböző felhasználási lehetőségek számától. Minél több kreatív, egyedi ötletet tudnak generálni, annál magasabb a pontszámuk ezen a kritériumon.


Minőség: Az alanyok pontszámot kapnak az ötleteik eredetiségétől és kreativitásától függően. A kísérletvezető általában a felvetett ötletek minőségét értékeli, és magasabb pontszámokat ad azoknak az ötleteknek, amelyek különlegesek, eredetiek vagy szokatlanok.


A kísérletvezetőknek viszonylag szubjektív szerep jut abban, hogy hogyan pontozzák az ötleteket. Nincs szigorúan előírt mércéjük arra, hogy mi számít két ötletnek különböző kategóriának, és mi nem. Gyakran a kísérletvezetők szakmai tapasztalata és értékítélete alapján hoznak döntéseket az ötletek kategorizálásában és pontozásában.


A teszt előtt általában tájékoztatják az alanyokat a pontozási rendszerről, és megmagyarázzák nekik, hogy a mennyiség és minőség egyaránt fontos a pontok megszerzésében. Az alanyoknak általában azt is elmondják, hogy céljuk minél több kreatív ötlet generálása, és hogy az eredetiség, az egyediség és a szokatlanság számít a pontok szempontjából. Így az alanyok tisztában vannak azzal, hogy mit várnak tőlük a teszt során.

2023. szept. 15. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Akkor ez csak kísérletvezetőre vonatkoztatva összehasonlítható. Vagy léteznek standard javaslatok példákkla, maikkel próbálják összehangolni a világ különböző pontjain folyó kísérleteket és méréseket?
2023. szept. 16. 11:38

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!