Károlyi Sándor elárulta vagy megmentette Magyarországot a szatmári béke aláírásával?
# 20
Milyen kár, hogy Erdélynek nem a Gubernium és nem a kormányzó, hanem az erdélyi udvari kancellária és a kancellár volt a legfőbb vezetője.
Az még sajnálatosabb, hogy ezzel nem vagy tisztában.
Az erdélyi udvari kancellárok végi magyarok voltak.
Samuel von Brukenthal, Joseph Maria von Auersperg, Karl O’Donnell a magyar főnemes erdélyi udvari kancellárok beosztottjai, alérendeltjei voltak.
# 20
Még a Wikipédia is leírja:
"Az Erdélyi Udvari Kancellária (latinul: Cancellaria Aulica Transylvaniae; németül: Siebenbürgische Hofkanzlei) a Habsburg-fennhatóság alatt álló Erdély 1694 és 1867 között fennálló, legfelsőbb szintű kormányzati szerve volt, amelynek fő feladata egyfelől az erdélyi főkormányszék (gubernium) ellenőrzésében, másfelől a főkormányszék és az uralkodó közötti hivatalos érintkezés bonyolításában állt."
# 21, # 22
Dehogyis! Olvasgass még, tanulgass, fejlődj! Ismerd meg Erdély történelmét, mielőtt másokat kezdesz oktatni!
# 21, # 22
"Noha a Rákóczi-szabadságharcot követő évtizedek viszonylagos nyugalomban teltek – az udvari kancellária ekkor, 1713 és 1740 között az energikus és tehetséges Bornemissza (eredetileg Kászoni) János irányítása alatt állt –, a Habsburgok központosító törekvéseinek és az ellenreformáció állampolitikai szintre emelésének egyik következményeként az erdélyi főkormányszék politikai súlya fokozatosan csökkent. Ugyanakkor a kancellária tisztviselői többnyire egyszerű származású, nemesi rangra emelkedett hivatalnokok, esetleg patríciusok voltak. Ennek következtében a döntően református és unitárius erdélyi arisztokrácia, az erdélyi rendek által támogatott – és tagjaikból álló – főkormányszék tekintélye jóval meghaladta az udvari kancelláriáét az erdélyi koronatartomány társadalmi közmegítélésében."
# 21, # 22 !!!
"Nem csupán a gubernium, de az Erdélyi Udvari Kancellária is több szempontból háttérbe szorítva érezte magát. Hatásköre névleges és szűkebb volt a többi alkancelláriáénál, például a Magyar Udvari Kancelláriánál. A nagyobb súlyú ügyeket nem közvetlenül az uralkodónak, hanem az államtanács erdélyi ügyekkel foglalkozó bizottságának (Ministerialkonferenz in rebus Transylvanicis) kellett felterjeszteni további vitára. Ennek ülésein maga az alkancellár sem jelenhetett meg, és az udvari kancellária sokszor csak utólag értesült a kompetenciájába tartozó ügyek kimeneteléről. Jóllehet, Bornemissza János végül elérte, hogy legalább az alkancellár részt vehessen a tanácskozásokon, ám egyfelől politikai súlya elégtelen volt a vita mederben tartására vagy a döntés befolyásolására, másfelől ez csak tovább szította a feszültséget a guberniummal, a Ministerialkonferenz tanácskozásairól ugyanis semmiféle beszámolót nem kaptak az alkancellár hivatalától."
!!!
Hamis, hazug az a kép, tehát, amit igyekeztél felfesteni: miszerint az erdélyi rendek vezették volna Erdélyt, pláne valódi autonómiájuk lett volna!
Erdély VALÓDI függetlensége után, az önálló Erdély Fejedelemség bekebelezésével a Habsburgok TÁVIRÁNYÍTOTTÁK Erdélyt, a Kancelláriája pedig még a többi Udvari Kancelláriához képest is gyenge volt érdekérvényesítésben! Egy BÉCSI sóhivatallá züllesztették, tulajdonképpen!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!