Károlyi Sándor elárulta vagy megmentette Magyarországot a szatmári béke aláírásával?
#4
Te a chatGPT-t másolgatod be nekem?
#4
Gratulálok, 2-ből 0! Az egy dolog, hogy telefosod az oldalt teljesen kéretlenül a ChatGPT válaszokkal, de hogy ráadásul el sem olvasod, amit írt, csak kritika nélkül másolod be mindenhova a hülyeségeket, az nagyon gáz!
Kérdező!
Nem vagyok annyira nagy szakértője a témának, de nem hiszem, hogy nagyon lett volna a békének alternatívája. Egyrészt a szabadságharcot gyakorlatilag teljesen leverték ekkorra, nem nagyon látom, hogy lett volna esély a győzelemre. Rákóczi külső segítségben bízott, de nem nagyon látom, honnan lett volna ilyen. (A nem sokkal később végződő spanyol örökösödési háborúban a franciák - a Habsburgok fő ellenségei ekkoriban - ha nem is szenvedtek vereséget, de eléggé meggyengültek. Mást sem nagyon látok, akiről ekkoriban el tudom képzelni, hogy komolyabban segített volna.)
Meg tudomásom szerint a feltételek sem voltak olyan rosszak, az ország (a rendek) viszonylag nagy önállóságot meg tudtak őrizni. Nem mondanám, hogy megmentette az országot (azt sem, hogy elárulta, mindkettő elég szélsőséges álláspont), én inkább úgy látom, ez a béke szükségszerű volt.
#5
Igen, ez a válaszoló az utóbbi időben azzal szórakozik, hogy odamásolgatja a legtöbb kérdéshez a tudományok rovatban a ChatGPT válaszát úgy, hogy nem nagyon törődik azzal, hogy ez mennyire érdekel bárkit is, vagy hogy mennyi köze van a válasznak a valósághoz. (Tippre azt mondanám, el sem olvassa, amit bemásol.)
„Amilyen hülyék itt a válaszolók, a chatgpt sokszor értelmesebb választ ad.”
Ha jól értem, akkor veled az élen, igaz?
#9
Attól, hogy most éppen nem volt a válaszomnak semmi köze a kérdéshez, nem volt a válaszom értelmetlen.
Jó régen tanultam történelmet, de akkoriban még tanították, és nekünk azt tanították, hogy nem nagyon volt már 1711-ben politikai mozgástere a szabadságharc tovább vitelének, elfogytak az erőforrások, és a külföldi szövetségesek is.
Tulajdonképpen már évekkel korábban nyilvánvalóvá vált, hogy a szabadságharc megnyeréséhez nincsenek meg a feltételek, az Rákóczi szervezőképességét dicséri, hogy éveken keresztül fent tudott tartani egy patt helyzetet, de az idő ellen dolgozott.
Károlyi megítélése a Szatmári békével kapcsolatban nagyon vitatott a történészeknél is.
Nem azért, mert a békekötést elhamarkodottnak, vagy szükségtelennek gondolnák, a főnemesség számára tulajdonképpen egy jó, sikeresnek mondható békeszerződét kötöttek, de Károlyi azon lényegesen meg is vagyonosodott, hatalmas birtokokat kapott adományba, a viták arról zajlanak,. hogy valójában nem önös érdekből, a hatalmas birtokokért cserébe állt a békekötés élén.
1919-ben Károlyi Mihály a saját birtokaiból osztott földeket a parasztoknak - állítólag azért, mert lelkiismereti problémája támadt abból, hogy azokat a földeket az őse 1711-ben a Szatmári béke megkötésével szerezte.
Tehát még a családon belül is viták lehettek a kérdezett személy megítélésében.
Azon nem vizázik senki, abban egyetértés van, hogy a szabadságharc már megnyerhetetlen volt 1711-ben, Rákóczi egyedül maradt, nem volt komoly erő, akik lekötötték volna a Habsburgokat máshol is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!