A hét szabad művészet fogalma mikor alakult ki? Már volt a helléneknél is, vagy így csak a késő ókori római területeken fogalmazódott meg?
Én eddig úgy tudtam, hogy késő ókori vívmány, amit aztán a középkorban is folytattak. A német és a magyar Wikipédián is így olvastam. Ugyanakkor nemrég hallottam olyat, hogy már sokkal korábban, az ókori helléneknél is létezett és fontosnak tartották.
Nem tudom... Azt tudtam eddig is, hogy retorika, geometria stb. stb. már az ókori görögöknél is létezett, de nem hallottam még soha, hogy ezt egy rendszerbe foglalva, így tanították és művelték volna. Másrészt a középkori hét szabad művészetre gondolom hatottak az araboktól érkező műveltségek is, amely a görög-római műveltséget kiegészítette a keleti (pl.: indiai, egyiptomi, arab stb. stb.) tudással, műveltséggel is.
Hogy is volt akkor?
#1.
Melyik és milyen hellén hagyományokra épült?
A görögök is ismerték ezeket a tudományokat (ahogy sokan mások is), de ha jól tudom, ők nem kategorizálták be őket így, hanem csak létezett matematika (számtan és mértan), retorika, nyelvtan stb. teljesen függetlenül, bár sokszor egybefolyva, mindenféle kategória nélkül. Konkrétan hét szabad művészetről először Martianus Capella, Szt. Ágoston és más késő ókori szerzők írtak, éppen amiatt, mert ezt tartotta a késő ókor a szabad polgárokhoz méltónak, ellenben azokkal az ágakkal, amelyeket rabszolgák is művelhettek (pl.: szobrászat, építészet stb.). Legalábbis én eddig így tudtam.
Erre gondolsz te is?
Legalábbis én erre gondoltam.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!