Mikor 1200 környéken létrejöttek az itáliai városállamok, utána azok közül némelyik megmaradt annak (a 14. sz. végére), némelyik meg feudális alapokra helyezkedett újra?
Figyelt kérdés
2023. okt. 8. 01:53
1/9 anonim válasza:
Pontositast kerunk. A varosallam is feudalis volt
2/9 A kérdező kommentje:
Toynbee azt írja, az olaszok 1150 és 1250 körül visszahúzódtak az Alpokon túli nyugati kereszténység feudális közösségétől és kialakítottak (szinte athéni mintára) egy városállam-rendszert és ahogy Athén volt a görögök nevelője, úgy az olasz a nyugatiaké. E rendszert átvette Flandria, de a Burgundiak később erősebb hátterű grófsággal leverték a rendszert, a svájciak tervezett városállam-szövetségét (rajnaiak, csehek) pedig a többi német alakulat akadályozta meg. Az olaszok meg 1400 előtt elkezdték agyonverni egymást (condottieri). A németek szétszabdalt rendszere pedig városállamok helyett erős fejedelmek hálózata lett. Azt is kérdezhetném: a városállam miben volt más, mint a feudális rendszer (miközben sejtem a választ - Toynbee úgy fogalmaz, a városállamok csillagok voltak a európai középkor sötét egén)?
2023. okt. 8. 07:59
3/9 A kérdező kommentje:
Ja, a maradék Hanza-városokat meg a litván-lengyel szövetség és a skandinávok egysége tiporta el…
2023. okt. 8. 08:01
4/9 anonim válasza:
Szabadabb rendszer volt. Nem voltak feudalis urak vagy legalabbis nem olyan eros hatalommal. Nalunk pl 1848ig akadalyoztak a szabad mozgast. Ez a varosallamokban egyaltalan nem allt fenn.
5/9 A kérdező kommentje:
Köszi!
2023. okt. 8. 21:14
6/9 A kérdező kommentje:
Köszi! Igen, közel 40 nm (30-nál 7-tel nagyobb, tehát majdnem negyedével) és azért pár hétre volna segítség, nyilván… valamint addig át se költözöm, míg nem lakható. Attól, hogy fillérb*szónak titulálnak, nem lesz több pénzem :)
2023. okt. 9. 00:14
7/9 A kérdező kommentje:
(Közben másik kérdéshez írtam ezt)
2023. okt. 9. 00:15
8/9 anonim válasza:
Itáliában pont hogy köztársaságok és teokráciák alakultak a feudális rendszer helyett. Egyébként Svájc se volt teljesen egységes, különböző kantonokból állt, külön kormányzással. Itáliában a 15. század elejére pedig átvette a regionális hatalom szerepét Velence (köztársaság), Milán (királyság), Genoa (köztársaság), Firenze (köztársaság), Pápai állam (teokrácia), Urbino (teokrácia), Ravena (teokrácia), Nápoly (Aragon alatt personal unio, majd később az ibériai uniótol elszakadva önálló királyság). Végül Olaszországot Szavoja egyesítette ami szintén feudális berendezkedésű volt. A fentebbi országokon kívül amúgy sok városállam is fent maradt: Siena, Lucca, Ferrara, Bologna, Mantua, Trent, Saluzzo, Monferat. Ezek mind-mind önáló városállamok voltak még a 15. század végén is. Jellemzőbbek voltak a kereskedői köztársaságok abban az időben, de az elnevezés ne vezessen félre, a velencei dózse pl. haláláig uralkodott, halála után tartottak választásokat, tehát igazából vitatható hogy mennyire köztársaság az ahol egy-egy vezető akár 20-30 évig is posztjában maradhat.
9/9 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm! :)
2023. okt. 11. 23:42
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!