Az tényleg igaz, hogy a mostani macedónok egészen a második világháborúig bolgárnak valloták magukat, és a macedón identitást csak Tito hozta létre Jugoszláviában? Vagy macedón identitás már azelőtt is létezett?

Figyelt kérdés

2023. szept. 27. 08:33
 1/9 anonim ***** válasza:
22%
Tito-t nem érdekelték az ilyen hülyeségek. Kussoljon mindenki és tegye a dolgát.
2023. szept. 27. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Macedón identitás eleve a humor kategória.
2023. szept. 27. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Igen. Macedón nemzeti identitás korábban nem volt. A második vh előtt a szerb nacionalisták azt próbálták bedumálni, hogy bolgárbeütésű hegyvidéki szerbekről van szó, szemben a macedóniai nacionalisták és terroristák azért harcoltak, hogy a területük Bulgária része legyen. A történelmet is ha nézzük bolgár területként említik a régiót, így Ohrid is bolgár városként szerepelt. Nincs a korábbi forrásokban olyan, hogy itt macedón nép élne. A területet nevezik Makedóniának.
2023. okt. 1. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 TappancsMancs ***** válasza:
100%

A bolgár és macedón nyelv rendkívül hasonló és erős közös származásuk van, rokon nép. Eleve a történelem során is egy területen éltek és a két ország is egymás mellett van. Ma Észak-Macedóniában viszonylag sok bolgár él, ezt népszámláláskor jelezték, így ismert és sok Macedóniában élő bolgár kapott bolgár állampolgárságot is. Itt egy térkép.

[link]

Itt egy video a két nyelv összehasonlításáról és azt mondják a két nyelv gyakorlatilag (99%-ban) érthető a másik nyelv ismeretével. Ez azt mutatja, hogy tényleg rokon népek, vagy inkább egy nép. Az más kérdés, hogy őket együttesen mindannyiukat bolgároknak vagy macedónoknak nevezzük, mert ez megnevezési kérdés. De történelmileg a macedón régebbi szóhasználat és az lenne a helyes, hogy ők macedónok.

https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=aS4xkCgR93A

Az, hogy mikor minek vallották magukat a kései történelem folyamán az inkább politikai kérdés és politikai rendezkedés kérdése, illetve megkülönböztethető a politikai közlés és amit a nép vall és a nyelvészek és történészek. 1800 után még közös irodalmi nyelv kialakításán dolgoztak és a macedón az bolgár nyelvjárásnak számított. Csak a Második Világháború után kezdődött törekvés a macedón etnikai elkülönítésre és nyelvi tiltások és egyéb intézkedések is voltak a két nyelv elválasztására. Ismert nyelvészek között a "Macedo-Bulgarian" megnevezés is, mivel a macedón különválás egy nagyon késői jelenség.


A kettő közben nagyon rokon nyelv. A bolgárok inkább nyelvi kapcsolatot látnak a macedónnal és a macedónt a három bolgár nyelvjárás egyikének tekintik. A vita a szokásos két választásos véget nem érő vita, hogy egy nyelv vagy kettő, de a helyzet egy marmadik, vagyis azonos tőről fakadó rokony nyelvekről van szó.

Ez kb egy olyan vita, mintha azon vitáznának, hogy két laikusok szerint összetéveszthető alma fajtát azonosan almának, vagy külön két alma fajtának mondjanak-e.


Macedónia az 5. század környékén, vagyis a Római Birodalom alóli felszabadulás után, a keletkezett többlet szabadságból eredő népvándorlások korában ("Népvándorláskor", "Migration Period") változott a beáramló szláv népekkel való keveredéssel. (Megjegyezhető, hogy Magyarország területére meg a mi őseink első csoportjai is bevándoroltak már ugyanekkor.) Akkortól Macedónia lakói bolgároknak nevezték magukat egészen a Világháborúkig, illetve voltak olyan összevont kifejezések is, mint a "macedón bolgárok" és "bulgaro-macedonians".

Néhány migrációs térkép (a dátuok ott vannak).

[link]

Szláv vándorlások.

[link]

Bolgár betelepülések.

[link]

( [link] )


A macedónok ma már nem azonosak az ókori Macedónia népességével, hanem genetikailag nagyrészt egyeznek a bolgárokkal. A mai macedónok a régen itt élő szláv népek keveredésével jöttek létre és túlnyomó többségében szláv etnikumúak. A Világháború után jött létre egy macedón identitás keresés, ami előtt bolgárnak mondták magukat. A bolgárok szerint nincs külön macedón, hanem az inkább egy régi történelmi régió és ókori népcsoport nevének használata.


Bulgária ajánlott tett 2020-ban, hogy elismeri a macedón nyelvet és a nemzeti identitást, ha Észak-Macedónia elismeri, hogy Bulgária és Észak-Macedónia nemzeteinek és nyelveinek közös történelmi gyökerei vannak. A javaslatot Észak-Macedónia elutasította.

Jelenleg ha bolgárokat kérdezünk, akkor szerintük a macedónok bolgár népcsoport, ha meg a macedónokat, akkor külön népességet mondanak.


Hozzáteszem azért, hogy ez a saját dolguk és senkinek a nemzetiségét nem sérteném meg, mivel hátha később bizonyítottnak fogadható el a két ország eltérő etnikuma. Jelenleg olyannak tűnik, mint a Romániában élő magyarok viszonylata. De hozzáteszem: Bocsánat bolgárok és macedónok, ha tévednék (már ha olvassa tőlük valaki).

Különösebb kutatás nélkül a véleményem az, hogy alapsoabb vizsgálat valóban lehet, hogy kimutat különbséget Bulgária és Észak-Macedónia között genetikailag is. Egyrészt a macedónok azért alaposabban is tanulmányozhatják történelmüket, mint mások, és ez is fontos része a történetnek, bár a részletes érveiket nem ismerem.


De a meglátásom az, hogy a mai Bulgária és a mai Észak-Macedónia között már az ókorban is volt egy elkülönültség, és Bulgária is és Macedónia is megjelenik a térképen és nem terjed ki egymás területére alapvetően. Néha persze vannak átfedések, de alapvetőne volt egy ókori eltérés. Viszont az ókorban bár egy változó méretű Macedóniát látunk, de nem igazán fedte le a mai Bulgária területét, így van egy ókori etnikai különbség. Erre érkezett a szláv népesség mindkét területre, így ma van egy nagy adag rokonság, és van egy ókori különbségük is - együtt mindkettő.

2023. okt. 1. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%
A mindenkori görög állam ki van azon akadva, hogy a Makedónia nevet viselik. Ennek az országnak semmi köze Nagy Sándorékhoz.
2023. okt. 1. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
Pont ez. A szlávok ide csak beköltöztek, de nem leszármazottjai a makedónoknak, akik a görögök közvetlen rokonai voltak. Az itt élő szláv a bolgár etnogenezisben vettek részt. Ezt a szlavisztika szakos profeszorok is hangoztatják. Az olyan országokban, ahol még él a titói szellem, mint mondjuk Szlovénia, ott a tudományos területeken tabu ezt megkérdőjelezni.
2023. okt. 1. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 NTBS ***** válasza:
96%
Nincs igazán macedón identitás.
2023. okt. 2. 07:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%
És ezt igazolja, hogy az 1992-es függetlenség elnyerése után a legtöbbjük szerb-macedón kettős állampolgárságért folyamodott, hogy külföldön dolgozhasson többek között. Ma meg bolgár-macedón kettős állampolgárságot kérnek a fiatalok, mivel ők már nem tudnak szerbül, de a bolgár nem esik nehezükre.
2023. okt. 2. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Plusz az EU, ugye #8?
márc. 28. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!