Mi tartozik az európai identitáshoz, mitől európai valaki?
Ha az Európai Uniót vesszük alapul, akkor ott meg vannak határozva az ún. 'európai értékek'. Sokan a szociális állam vívmányait is az európaisággal azonosítják.
Nagy általánosságban, történetileg még ide lehetne hozni az antik római-görög-keresztény örökséget, vagy pl. a régi európai eliteken belüli egykori latin nyelvűséget, de ezek ma már csak történelmi érdekességek.
Nyilván mindenkinek egy kisebb könyvet kéne írnia, aki erről a kérdésről valaha is mélyebben elgondolkodott. És ezen könyvek egyike se tartalmazná a teljes, konszenzuális “igazságot”. Azért vagyok ebben biztos, mert olyan ember tudna releváns választ adni, aki nemcsak hogy több féle kultúrában élt , hanem egyszerre több féle kultúrában nevelkedett fel, melyek egyforma mértékben hatottak is rá. Ilyen ember nincs. Én pl. mindig Európában éltem, európai identitásom magától ertetődő. Ahogy magyarságom is. A probléma nyilván akkor jön elő, ha pl. e kettő összeütközik egymással. például, ha uniós képviselő vagyok, és olyan határozatra kell szavazni, amiben elítélik a magyar kormányzatot, ugye? Hogy mennyire visel meg, ha a sok barom hazaárulózni kezd. Azok, akik európai identitása éppúgy magától értetődő, mint az enyém, csak ők másféle értékeket tartanak fontosnak, mint én.
Egyébként az én személyes legfőbb európai (?) értékem pont az lenne, hogy ha ők nem hazaárulóznának, de ha mégis, akkor én meg nem nevezném őket baromnak. Tehát a különböző világnézetek békés egymás mellett élése.
"Foglalj helyet. Kezdd el a mesét szépen.
Mi hallgatunk és lesz, aki csak éppen
néz téged, mert örül, hogy lát ma itt
fehérek közt egy európait."
Ha belegondolunk, hogy József Attila ezt a verset milyen világban írta (az "ordas eszmék" kifejezés is ebben a versben van), és ebben az összefüggésben mit jelent a versnek ez az idézett, utolsó néhány sora, akkor az közelebb hoz a válaszhoz. De ez elég sűrített tartalom, mindenki másképpen magyarázza meg magának, ahogy a #4 is írta.
Az én személyes véleményem, hogy nem véletlen, hogy Európa története (mint civilizáció, kultúra) a hellén világgal kezdődik, sokszor mondják, hogy a görög civilizáció volt Európa bölcsője. És ez miért van? Mert az ókorban a világ többi részén a földműves civilizációk despotikus hatalmak voltak, amelyekben alá-fölérendeltségben épültek fel a társadalmak, az uralkodói rétegeknek korlátlan hatalmuk volt élet és halál felett, és az alacsonyabb rétegek vakon engedelmeskedtek. Ehhez képest a görögöknél valami más jelent meg, a poliszok, ahol a társadalmakban megjelent a mellérendeltség, a polisz társadalma ugyanis nem egy uralkodó despotikus hatalmától függött, hanem egy önmagát megszervező, politikai értelemben egyenjogú polgárok társadalma volt. Azt most hagyjuk, hogy a poliszok polgárai rabszolgákat tartottak, és hogy egy polisz társadalmának a többsége is alávetett volt (helóták stb.), itt a jelenség a lényeg, mert ez a jelenség, hogy egy társadalom horizontálisan is tagolódik, nem csak vertikálisan, ez itt jelent meg először, és ez az, ami Európa fejlődését egyedivé, magát Európát európaivá teszi. Ezzel szemben a világ más részein a társadalmakban ilyen fejlődés nem ment végbe, amit ma látunk, azt a nyugati világból importálták úgy, ahogy.
Nekem az ázsiai (japán) kultúra jobban bejön egyébként.
Egy fegyelmezett és szorgalmas nép, nemhiába veszik fel a versenyt a világgazdaságban az EU-val és az USA-val.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!