Mi történne a világgal, ha az USA elvesztené a vezető szerepét, és Kína lenne a Föld egyetlen szuperhatalma?
Sok minden megváltozna: például nálunk Amerika majmolás helyett Kína majmolás lenne, teljes kulturális váltással.
Egyetlen előnye lenne: talán az a hülye, prűd, puritán szemlélet eltűnne, ami miatt még egy Szuperbolát se lehet megnézni már évtizedek óta.
Sötét középkor jönne. A kínai diktatúra kiváló a dolgok másolásában, de új innovációkra szinte képtelen. A diktatúrák gazdasági és társadalmi berendezkedése nem igazán ösztönzi a fejlődést.
Nem hozzáértő emberek kerülnek vezető pozíciókba, hanem pártkatonák. A fejlesztésekből, innovációkból nem, vagy csak korlátozottan tud meggazdagodni az azt létrehozó személy vagy vállalat. Ami nem ösztönzi az embereket és a vállalatokat arra, hogy fejlesztésekbe invesztáljanak.
Mondjuk az igaz, hogy a fejlődés igencsak lelassulna.
Kínában a legfelső és legfontosabb dolog a tekintély és a parancs. Ez egy állandó birodalom, nem egy fejlődő.
Így igaz.
Ebben sokat segítene, ha lenne valami egységes cél, vagy külső ellenpólus.
Azt hiszem, rossz helyen járok. A tudomány rovatot tekinteném át. Ám mit kezdjek egy lepontozott helyes (az egyetlen helyes) válasszal, ha a tömeg így áll hozzá (azaz nem értőn).
Amúgy az USA már elvesztette vezető szerepét, Kína mégse egyedüli, bár szuperhatalom, és van még néhány kisebb is. Az igazi gond az, hogy nincs közöttük kettő, amely legalább hasonlóan gondolkodna (hacsak abban nem, hogy kizárólagos szeretne lenni).
A játékelmélet foglalkozik az ilyen kérdésekkel. Meg is határozza a megoldást. Ezt írta le vázlatosan #6. Nézam a minősítését, így már könnyedén tudok egy kicsit átfogalmazott kérdésre válaszolni. Tehát "mi történne a világgal (inkább emberiséggel), ha szuperhatalmak egyedüliek kívánnak lenni?" Válasz: "kipusztul" (az emberiség - a világ marad, emberiség nélkül, és a természeti folyamatok zajlanak tovább).
# 9
A BRICS?
India és Kína, a BRICS két legnagyobb tagállama állandóan a háború kitörésének szélén áll. Kína az 1962-es indiai-kínai háború óta komoly indiai területeket tart, a nemzetközi jog alapján illegálisan megszállva. Csak az elmúlt években több száz indiai és kínai katona halt meg az egymást követő fegyveres összecsapásokban a határ mentén.
A kommunista, ateista, keresztényüldöző Kína és a világ egyik legvallásosabb keresztény országa, Brazília között is igen komoly feszültségeket kelt, hogy Kína fanatikusan keresztényellenes politikát folytat.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!