Miért mondják, hogy a kommunizmus idején valójában csak szocializmus volt?
A kommunizmus egy eszme, egy ideológia, ami maradéktalanul soha sehol nem valósult meg a világon, mert azon alapul, hogy az emberek egyformák. Az emberek viszont nem egyformák, tehát az alapja hibás az egész eszmerendszernek. És amíg az emberek nem lesznek egyformák, addig nem is lehet megvalósítani.
Ezért diktatúra jött létre mindenhol, ahol kommunizmust építettek, ami meg azon alapult, hogy erővel rákényszeríteni az embereket arra, hogy egyformaként éljenek. Egyforma bérért dolgozzanak, egyforma munkatempóban, egyforma juttatásokért egyforma béreket kapjanak és ezért egyformán részesüljenek a javakból. Kábé ez volt a szocializmus. Meg is bukott, majdnem mindenhol. Kb. Észak-Korea az utolsó bástyája ennek, meg is lehet nézni az ottani körülményeket. Észak-Koreában is csak azért tudott fennmaradni, mert Kína is és Oroszország is folyamatosan pénzt pumpál bele, anélkül már az is összeomlott volna.
"A szocialistákkal az a baj, hogy mindig kifogynak a mások pénzéből."
Margaret Thacher
Kérdező - a Kádár-rendszer alatt emberszámba vették az értékteremtő munkát végző embereket, és kiszámítható jövőt biztosítottak a számukra.
Magyarország felépült a háborús pusztításból, világszínvonalú közoktatás és egészségügy volt biztosítva a kisemberek számára is. Ami a legegyértelműbb indikátora a szocialista normatívák megvalósulásának:
Magyarországon a "Kádári diktatúra" és "orosz megszállás" alatt nem volt éhezés és hajléktalanság!
Volt éhezés és hajléktalanság is, de pont ugyanúgy kezelték mint most: nem vettek róla tudomást ill a szőnyeg alá söpörték. Nagyon sok szegény ember volt, de a átlagember, anyagilag rendben volt.
Többféle egyenlőség létezik: a kommunizmus egyenlősége a mindenkinek mindenből egyenlően elve.
A szocializmus egyenlősége: mindenki szükséglete szerint
A kapitalizmus egyenlősége: mindenki képessége szerint, azaz annyit szerezz, amennyit csak bírsz.
A különbség a három egyenlőség közt a magántulajdonhoz való hozzáállás, illetve az emberi jogok kezelése (demokrácia állapota).
Ez a lózung jelenkorunk kapitális hazugsága:
"A kapitalizmus egyenlősége: mindenki képessége szerint, azaz annyit szerezz, amennyit csak bírsz."
Miért? Indoklás:
"Képesség" alatt gyakorlatilag a családi származásod, esetleg a szexuális kapcsolatteremtő képességeid sokszorosan többet számítanak, mint a komoly szakmaiság. A szocializmusban azért sokkal jobbak voltak a kilátásai egy jó képességű "senkinek" a nyugodt és rendezett életvitelre, mint manapság.
Ez egy pontatlanság:
"A szocializmus egyenlősége: mindenki szükséglete szerint."
Miért? Magyarázat:
Ez a kommunizmus célja, nem a szocialista valóság! A szocializmus arról szólt, hogy mindenki számára a gazdasági lehetőségekhez mérten olyan forrásokat biztosítani, melyek megszüntetik a súlyos deprivációt, és ezen felül lehetőleg az egyén is képes legyen fejlődni, ha annak vannak személyes ambíciói.
#8 (17:28) - éltél a magyarországi szocializmus második felében, vagy csak a rendszerváltás utáni szabad-rablásban kedvezményezett szüleid, és az antikommunista rendszermédia nevelték beléd ezeket a nézeteket?
:-/
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!