Mekkora lehetősége van annak, hogy már Kolombusz előtt is eljutottak az Óvilágból az Újvilágba különböző népek?
Régebben nagyon érdekelt a témakör, ezért néztem több dokumentumfilmet is, olvastam és tanultam is a témáról.
Hallottam, hogy nagyon valószínű, hogy a vikinget átjutottak Észak-Amerikába (pontosabban ezt a nevet nyilván csak Amerigo Vespucci után kapta). Egy régebbi dokumentumfilmben hallottam azt is, hogy egyes történészek el kezdtek gyanakodni, amikor bizonyos egyiptomi fáraók, illetve egyéb személyek ábrázolásain egy időszakban megjelentek olyan levelek a száj szélén, amelyek eléggé hasonlítanak a kokalevelekre, amit az inkák, meg a környékükön élő őslakos, indián népek is használtak, sőt, ha jól tudom (bár ez nem biztos) szent erőt is tulajdonítottak neki.
Hallottam, hogy a kínaiak is beszéltek valami olyasmiről, hogy ők hamarabb jártak Amerikában, mint Kolombusz, valamilyen térkép, meg írás alapján.
Mindenesetre konkrét bizonyíték nem áll rendelkezésre.
Igazából Európa, Ázsia és Afrika alapvetően emberi távolságban voltak egymástól. Nem mondom, hogy valami autópályaszerűen száguldhattunk Kínából Egyiptomon át Rómába, de mindenesetre voltak azért utak, amin lehetett közlekedni és nem volt egy valóságtól elrugaszkodott dolog mondjuk egy kereskedő számára megtenni e három kontinens között utakat. De Amerika az nagyon messze volt mindkét irányba. A helyzet az, hogy keletre még messzebb van, hisz a Csendes-óceán nagyobb, mint az Atlanti-óceán, hacsak nem a Berring-szoroson kel át az ember, ami azért ma sem egy könnyű kaland. Nyugatra is nyilván kegyetlenül messze van... Ha valaki egy nyugat-európai országból megy repülővel, akkor sem fél óra az út, akárhova is megy.
Mit gondolnak a mai történészek, régészek? Lehetséges lehetett egy ilyen "kiruccanás" a végtelen vizek birodalmán túl az ókorban, középkorban?
Az Azori szigetek sem cáfolják, sőt inkább megerősítik, amiről eddig csevegtünk.
Ugyanis arra találtak is bizonyítéknak elfogadott adatokat, hogy a karthagóiak már az ókorban ismerték a szigeteket, nagyon régi térképeken is elég pontosan voltak jelölve a szigetek.
Az Azori szigetek 1500 kilométernyi távolságra vannak Európa partjaitól, attól még a Kanári szigetek is messzebb vannak, de nem is az a lényeg.
Egyszerűen olyan távolságon belül kellett lenni, amit az ókorban oda-vissza meg tudtak tenni a hajók.
Amerika kapcsolatával az óvilágbak az egyetlen viking esetet kivéve nincs bizonyíték, és az sem véletlen, hogy az északi területeken történt, ahol a két kontinens szinte összeér.
A legközelebb keleten van egymáshoz a két kontinens, de ott sem találták jelét annak, hogy a népek bármelyik irányból átmenetek volna.
Amikor az Azori szigeteket újra felfedezték, az a leírások szerint lakatlan volt, a berber eredetű lakosság nem a karthagói kapcsolat.
A Pihenési félsziget jelentős részét elfoglalták a mórok, ma már hihetetlen, de akkoriban sokkal felvilágosultabbak, széleslátókörűbbek voltak, mint a keresztények, az ókori tudás egy része a mórokon keresztül került vissza Európába.
Kolumbusz felfedező útjának az nyitott kaput, hogy elfoglalták az utolsó mór várost, véget ért egy hosszú, költséges háború.
Kolumbusz már évek óta kilincselt sok uralkodóknál, hogy az utázásához támogatást nyerjen, és bizonyos szempontból teljesen véletlen, hogy spanyol zászló alatt indulhatott útnak.
Az Azori szigetek lakóinak berber eredete tehát a mórok betelepülésére utal, akik genetika nyomai ott vannak Poortugália, Spanyolország déli részén is.
#21.
Ez inkább csak feltételezés. Az ott talált pénzérmékből következtettek erre. Persze ez sokkal valószínűbb, mint Amerika, ami az Azori-szigetekhez messzebb van, mint Európa. Különösen Köép-Amerika.
#21.
A keleti és nyugati kereszténység műveltségben is jelentős eltérés volt kelet javára.
Meg kell vizsgálni ezeket mindet, de a hajózás teljesen lehetséges volt Columbus és a karavellák előtt is. Ismert példa a "pompeii ananász" mozaikja, ami egy római padló mozaik és elvileg ananászt ábrázol több más gyümölccsel. Azt mondják rá egyes történészek, hogy az fenyőtoboz és, hogy a rómaiak kedvelték a fenyőtobozt. Viszont a levelek más irányban nőnek a két növény esetén. Az ananász Dél-Amerikában őshonos és elvileg Columbus után került át az amerikai kontinensről Európába.
Professor Domenico Casella olasz botanikus összegyűjtötte a rómaiak által az ókorban használt növényeket és belekerült az ananász is. Mellette még két trópusi gyümölcs is, a mangó és gyömbéralma. Innen került képbe a római ananász mozaikja a nyilvánosság számára, amit addig észre sem vettek.
Nézzétek meg, hogy mit látni rajta.
Összehasonlítás:
..............
(Domenico Casella: "La Frutta Nelle Pitture Pompeiane" 1950, (Gyümölcs a Pompeii festményeken). Ananász, Mango és Annona Squamosa ábrázolásai a Pompeii festményeken, az Italian Fruit and Zöldségtermesztés magazinjában, Vol. 40, n. 3/4, 1956, pp. 117-133, jstor 42873293.)
És hogy ne mondd, hogy nem látszik rajta jól a toboz elhelyezkedése, meg tényleg nem a legjobb képek. Itt van botanikai illusztrációkon, azonok jól kivehető a fenyőtoboz elhelyezkedése a száron. Így tényleg kivehető.
Van azért bőven ilyen, de amúgy tényleg az tényleg csak egy... Vannak közvetett bizonyítékok...
Találtak kínai régészek eltemetett várost Kínában (Shimao), ami stílusjegyeiben nagyon a Mezoamerikai művészeti jegyeket viseli magán. Itt van...
Archaeology magazin (Amerikai Régészeti Intézet) cikke:
"Shimao neolitikus városa"
És némi képanyag és a tartomány elhelyezkedése. Shimao városa Kína keleti felén van, Shaanxi tartományban. Vagyis az amerikai kontinens felé eső tájékán.
És hogy néz ki Shimao és a mezoamerikai művészeti hasonlóságok...
A National Geographic lépcsős piramisként említi (mellékesen máshol is). Több kép is van a cikkükben.
Kínai lapban.
Itt is vannak róla képek.
Egy másik kínai város, Tianbao.
És mellé egy maya építmény (Chichen Itza).
Vagy a Kína keleti partján uralkodott Shang dinasztia alkotásait is érdemes megnézni.
Sanxingdui régészeti lelőhely, Szecsuán, Kína.
Maya stilisztika.
bocsi az ananászosnak a felirata lemaradt... bár mellékes része
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!