A késő középkorban már volt egyházi anyakönyvezés, amelyben szerepelt a megkereszteltek születési dátuma. Európában a Tidenti Zsinat írta elő 1563-ban, de Magyarországon már 1515-ben intézkedett róla a Veszprémi Egyházmegye.
2023. júl. 3. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
3/15 anonim válasza:
valószínűleg sokszor nem tudták pontosan. egy átlagos nő az élete során legalább 5-6 alkalommal szült, és eleve nem nagyon kellett nekik semmihez a pontos életkoruk, így túl sűrűn nem agyalhattak rajta, hogy melyik gyerek születése óta hány év telt el. szóval eléggé benne volt a pakliban, hogy egy idő után elveszítik a fonalat.
2023. júl. 4. 01:42
Hasznos számodra ez a válasz?
4/15 anonim válasza:
Amennyire szükséges volt a naptar annyira foglalkoztak vele.
A pontos időmeres kezdete az ipari forradalom tajara teheto ill onnantol igyekeztek ravenni az embereket hogy dolgokat csinaljanak.
Hozzávetőlegesen tudták. Nem nehéz kikalkulálni abból például, hogy hány nyarat éltek meg. Ha a pontosan nem is feltétlen tudták, egy körülbelüli számot tudott mondani az egyszerű parasztember is.
Egyszer láttam a tv-ben, hogy írástudatlan afrikai falusi embereket interjúztattak és általában nem tudták pontosan hány évesek, de megtudták mondani hogy mondjuk 35-40 között lehetnek. A középkoriak is valahogy így lehettek ezzel.
2023. júl. 4. 08:01
Hasznos számodra ez a válasz?
8/15 anonim válasza:
A fö gond az volt, hogy rengeteg ember nem tudott számolni vagy esetleg csak tizig, legfeljebb a tanult emberek (papok, esetleg nemesek), a többi nem járt soha iskolába, sem írni, sem számolni nem tanult meg, de nem is volt rá soha szüksége.
2023. júl. 4. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
9/15 anonim válasza:
A középkor elég hosszú volt, meg a hely se mindegy, szóval változó.
2023. júl. 4. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
10/15 anonim válasza:
A nemesek többnyire tudták az életkorukat, bár a pontos évszámot ők is csak ritkán. Ilyesmiket írtak, hogy: - Urunk koronázása után születtem két évvel, szent György havában...'
Akkor még nem volt kalendárium sem, csak kevesen ismerték a pontos évszámot, de a hónapot, napot többnyire számon tartották, ez kellett a mindennapokhoz.
Az egyszerűbb embereket viszont nem igazán érdekelte hány éves, vagy mikor született.
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!