A középkorban a fegyverkovácsok hogyan csinálták a buzogányok fejét?
Értem ezalatt például a hajnalcsillag (morningstar) buzogánynak a fejét.
Ennek a buzogánynak a golyórésze üreges vagy tömör volt? Öntötték vagy kovácsolták (mármint kalapáccsal az üllőn formázták)?
A fémtüskéket azt utólak "tették rá", vagy egyben öntötték ki?
Tuti, hogy vasba nem tudtak menetet vágni a középkorban, és bronzba is csak pontatlanul!
Bronzból a legvalószínűbb a közvetlen pontos kiöntés agyagformába. Vasból pedig kovácshegesztést használtak, és az így besüllyesztett csapokat utólag hegyesre kalapálták izzó állapotban.
Használhattak még olyan trükköket is, hogy a vas (bronz) tüskéket egy könnyebben olvadó fémből készült központi idomba (pl. ólomba, bronzba) öntötték.
Ha a fémet megfelelő hőmérsékletre felhevítik, az szilárd, de képlékeny lesz.
Képlékeny állapotban viszonylag jól formálható a fém, de a kovácsok nagyon sokszor úgy kezdik a munkát, hogy megfelelő eszközöket, célszerszámokat, készítenek el, amivel aztán több ugyanolyan munkadarabot is sorozatban tudnak elkészíteni.
Ez már a középkorban is hasonlóan zajlott, megvoltak a célszerszámok, sablonok, a megfelelő szaktudás, nem értett minden kovács a fegyverkovácsoláshoz.
A buzogányfejeket zömítéssel, kovácshegesztéssel is kialakíthatták, a bordákat, tüskéket abból nyújtottak le, vagy a tüskéket külön kovácsolták, és a képlékenyre hevített fejbe bele kovácsolták azokat.
Többféle megoldás is lehetett, attól függően, hogy a mester milyen munkameneteket gondolt ki, és ahhoz milyen célszárszámokat készített.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!