Hogyan vehettek részt a kimber háborúban több százezres seregek, míg a középkorban pár tízezres is hatalmasnak számított?

Figyelt kérdés

2023. márc. 2. 18:25
 1/7 UlfOrmson ***** válasza:
100%
Az ókori források a seregek létszámát erőden eltúlozták. A valóságban pár tízezres seregek voltak akkor is (a római és talán a perzsa ennél nagyobb volt, de ott sem több száter katonáról volt szó)
2023. márc. 2. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Sok múlik a társadalmi berendezkedésen. Harcolni a szabad férfiak szoktak. A szolgák, rabszolgák, jobbágyok, stb nem. Középkorban a társadalom zöme nem volt "szabad". Jellemzően egy szűk elit adta a katonaságot, ők mentek csak a csatákba. A primitívebb ókori népnél azonban szinte mindenki "szabad" volt, gyakorlatilag az egész nép harcolt. Bár nem harcoltak, de a nők és gyerekek is gyakran követte a férfiakat a háborúba. Így őket is előszeretettel számolták bele a seregek létszámába.

Na meg persze jellemző a túlzás is a forrásoknál.

2023. márc. 2. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 Phoney ***** válasza:
100%
Ráadásul a késő középkori haditechnika már aránylag fejlett és drága volt, ezért is nem voltak hatalmas seregek. Volt olyan, hogy nyílt terepen tízezres parasztsereget szétkergetett kb. 100 lovag, mert a páncél, a felkészültség és a nehélovas taktika miatt hozzájuk sem tudtak érni. Hiába állított volna ki valaki százezer könnyűgyalogost, mert abból a pénzből (ha nem is zsold, de élelem) sokkal többre vitte volna egy sokkal kisebb, jól felszerelt sereggel. Volt szerepe a könnyűgyalogságnak, de nem sok értelme volt ilyen tömegben bevetni őket.
2023. márc. 2. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Amúgy a régi leírásokban mikor azt mondják mondjuk hogy xy sereg létszáma 50 ezer volt ott nem arra kell gondolni hogy mind az 50 ezer harcolt


Sok más feladat is volt. Például utánpótlás az íjjászoknak, élelmezés


Egy vár ostromnál még inkább


Sokan nem tudják, de az ágyúkat az ostromló sereg helyben öntötte ki

Valamint először napokig árkokat ástak a várhoz

2023. márc. 2. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%
Valóban el lettek túlozva a számok, nem voltak azok sok százezren, viszont a történetírók leírásából tudjuk, hogy az egész nép vonult, asszonyok, gyerekek, állatok, mindennel együtt, és ezek összesen elérhették a százezres nagyságrendeket. Nyilván a ténylegesen katonáskodó (korú) férfiak ennek a számnak a töredéke lehetett, kb. 10-20 ezer, de ez már önmagában is egy jelentős és fenyegető erő volt, főleg úgy, hogy nem csak a kimberek jöttek, hanem más törzsek is. Tehát kb. olyan 30-40 ezres ellenséges sereg és 1-2 százezres nép zúdulhatott akkor a rómaiakra, ami szokatlan lehetett számukra, mert nem vártak ilyet abból az irányból. Nyilván ezért pánikoltak be, főleg, hogy amikor elküldték ellenük a conzuli seregeket, azok sorra vereségeket szenvedtek. Végül, amikor sikerült leverni őket, akkor a leírásokból tudjuk, hogy végső elkeseredésükben a nők is fegyvert fogtak és állat módjára, kegyetlenül harcoltak.
2023. márc. 3. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 MDaniel98 ***** válasza:
Ez rézben amiatt lehet, mert a germánoknál mindenki harcolt, aki megtehette, másrészt, mert minél nagyobb csatákat írnak le a történetírók, annál nagyobbnak tűnik a győzelem, amit arattak.
2023. márc. 6. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:

Először is : Van egy mondás: "A történelmet a győztesek írják." És ez így is van.

Másodszor is a kimber háborúban kettő-négy completto törzs vonult a római félhivatásos hadsereg ellen. (Érdekesség, de a háborúnak köszönhetően szabadalmaztatta sikeresen ötletét Marius, amelyet ma Mariusi reform néven ismerünk.) Egyébként is hozzá kell tenni, hogy a középkor higiéniája, és vallási meggyőződései miatt sem vonulhattak pl. 120 ezres seregekkel a másik ellen.

Három: Ha valaki minden emberét elviszi, hátbatámadhatják. És egy nagy tömbben mozgó hatalmas sereget nagyn-nagyon könnyű elvágni az utánpótlás vonalaitól és egy hegyhez, vagy folyóhoz, tengerhez szorítani. Így történt ez például Hattinnál 1187-ben.

Ja, és ha valaki minden embert valakire fordít, és az nem "pogány", akkor a Pápa, és vele együtt minden keresztény ferde szemmel fog ránézni. És ki ne akarna jóba lenni Rómával?

2023. ápr. 12. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!