Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A hunok királya Attila vagy...

A hunok királya Attila vagy Atilla volt?

Figyelt kérdés
Hogy írta a nevét? Esetleg Atila vagy Attilla?
2023. jan. 31. 10:34
1 2 3
 11/24 TappancsMancs ***** válasza:
48%
Az Atilla az nem modernebb alak, hanem köztudottan így ejtjük. Az Attila meg általában a magyar anyanyelvűeknek nem magyarosan íródik. Szerintem sem Attila az eredeti.
2023. jan. 31. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/24 TappancsMancs ***** válasza:
De ha már írjuk úgy is, hogy Atilla akkor javítsatok ki, én mondjuk nem tudok róla. Be is lehetne vezetni az adható nevek közé. Az jó lenne.
2023. jan. 31. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/24 anonim ***** válasza:
100%
Az atilla és attila írásmód is helyes a ruhadarabra. Az 1948-as szabályok között is szerepel már az Atilla. Utónévként itt is mindkét írásmód helyes. A kettő közül az atilla, Atilla lenne helyesebb, kiejtést követő. A két té betűs változat hagyománykövető.
2023. febr. 1. 07:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/24 anonim ***** válasza:
70%

Attila Honorius római császár udvarában nevelkedett 12 éves korától. Fogolycsere volt, arra már nem emlékszem a rómaiak kit adtak érte cserébe.

Így a római udvarban többek közt megtanult latinul írni is.

Tehát valahogy írta a nevét, nem volt írástudatlan és annyira barbár amennyire írták róla később .

Hogy miképpen írta, az egyébként engem is érdekelne.

2023. febr. 9. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/24 TappancsMancs ***** válasza:
32%

Római császár udvarában nevelkedett? Épp akkoriban érkeztek és rohanták le róma tartományait.


Hunok - wiki:

"Kr.u. 370-re a hunok megérkeztek a Volgára, és 430-ra hatalmas, bár rövid életű uralmat hoztak létre Európában, meghódítva a gótokat és sok más , a római határokon kívül élő germán népet , és sok kárt okozva . mások római területre menekülnek. A hunok, különösen Attila királyuk alatt , gyakori és pusztító portyákat hajtottak végre a Kelet-Római Birodalomban . 451-ben megszállták a nyugat-római Gallia tartományt , ahol a rómaiak és vizigótok egyesített seregével harcoltak a katalán mezők melletti csatában , 452-ben pedig Itáliát."

[link]


Flavius Honorius római császár 384-423.



Attila - wiki:

"A következő évben Attila és Bleda találkozott a margusi ( Požarevac ) császári követséggel, akik hun módra ültek lóháton, és előnyös szerződést kötöttek. A rómaiak megállapodtak abban, hogy visszaküldik a menekülőket, megduplázzák korábbi, 350 római font (kb. 115 kg) arany adójukat, megnyitják piacaikat a hun kereskedők előtt, és nyolc solidi váltságdíjat fizetnek minden egyes hun fogságba esett római után. A hunok, megelégedve a szerződéssel, kiléptek a Római Birodalomból, és visszatértek alföldi otthonukba, talán birodalmukat megszilárdítani és megerősíteni. Theodosius felhasználta ezt a lehetőséget, hogy megerősítse Konstantinápoly falait, megépítse a város első tengerfalát, és kiépítse határvédelmét a Duna mentén."

[link]

2023. febr. 10. 01:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/24 anonim ***** válasza:
75%
A 418-as béketárgyalásokat követően a tizenkét éves Attilát cseretúszként Honorius császár római udvarába küldték. Cserébe a hunok megkapták Flavius Aëtiust, Honorius lovassága vezetőjének (Flavius Gaudentius) a fiát, a rómaiak által megrendezett fogolycsere keretében. Attilát valószínűleg a birodalom udvaraiban, saját szokásaik és hagyományaik alapján és saját fényűző életstílusukban nevelték, abban a reményben, hogy ezeket a dolgokat visszaviszi majd saját nemzetéhez, így növelve Róma befolyását. A hunok talán azt remélték, hogy Attila segítségével javíthatják kémkedési lehetőségeiket. Az ifjú Attila római tartózkodása alatt megpróbált elszökni, de kísérlete nem sikerült. A birodalom intenzív megismerésére fordította figyelmét, miközben látszólag feladta küzdelmét helyzete ellen. A rómaiak bel- és külpolitikai elveit tanulmányozta. Gyakran titokban megfigyelte őket diplomáciai tanácskozásokon külföldi miniszterekkel. Tanult a vezetésről, protokollról és más lényeges, a későbbi uralkodónak és diplomatának fontos dolgokról. Csak felnőttkorában tudott visszatérni népéhez.
2023. febr. 10. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/24 anonim válasza:
100%
Ezt mi is tanultuk tortenelembol hogy egy ideig kolyokent a romaiaknal volt.
2023. febr. 10. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/24 TappancsMancs ***** válasza:
54%

És ez meg honnan ez a római túsz? Mutass forrást hozzá, mert ez kb sehol sem található, és szerintem olyan ötletféleség lehet, minthogy "finnek vagyunk". Kb. :) A hunok adóztatták a Római Birodalmat és a felbomlásában is kiemelkedő szerepük volt. Vagy mutass elérhető forrást ha lehet az eredeti latin irat linkjét és akár át is nézném. Az alábbi idézetek a szokásosak és teljesen más képet mutatnak a hunokról és Attiláról is. A hunok adóztatták a rómaiakat és abba nem illik bele, hogy fogoly lehetett volna. Honorius gyenge hatalma alatt Rómát kifosztották és ez is a hun adóztatással cseng össze.


Még plusz a 16/ -os részletes közlései Attila gyerekkoráról meg végképp hihetetlenek számomra, hiszen alig van még Attiláról is feljegyzés. Ilyet az eredeti latin forrás nélkül én nem hiszek el.


Megnéztem töri tankönyvekben és ahogy nézem nincs szó sehol sem "Honorius"-ról, sem "béketárgyalásról", sem Attila 12 éves koráról és semmi olyanról ami egyáltalán utalna Attilára római túszként. A "418"-as dátum sem szerepel benne.

Tankönyvi idézet is akár, ami teljesen más képet mutat:


Történelem 9, gimnázium, 2020, 63-43. oldal:

"A hunok ezután megkezdték nyugatra vándorlásukat, majd Kr. u. 375-ben átkeltek a Volgán, és uralmuk alá vonták Kelet-Európát. Az itt élő népek behódoltak, s a hunok segédnépeivé váltak. A hunok, mint minden sztyeppei birodalom, „hólabdaszerűen” növelték hadseregüket. Ahogy vonultak nyugatra, minden A kép a törteli leletet ábrázolja. Nézzünk utána az interneten, hol találtak még ilyen üstöket! Mi jellemezte a hunok harcmodorát? 64 III. HÓDÍTÓ BIRODALMAK hozzájuk csatlakozó néptől elvárták, hogy velük harcoljon. A különböző útjukba került népek eltérően viselkedtek. A nyugati gótok római területre menekültek, a keleti gótok és a frankok a hunok szövetségesei lettek."

Történelem 9, gimnázium, 2020, 70. oldal:

"A HUN BIRODALOM Az Ázsia felől érkező hunok a Kr. u. IV. századra már uralták a Volgától keletre eső területeket. Balambér vezetésével Kr. u. 375 táján átkeltek a Volgán, s uralmuk alá vonták Kelet-Európát. Az itt élő népek behódoltak, s a hunok segédnépeivé váltak. Egyes népek, például a gótok egy része elmenekült, más csoportjaik hun uralom alá kerültek. A hunok már ekkor szerepet játszott ak az európai történelemben. Ruga hun uralkodó idején menekült a Nyugatrómai Birodalomból a hunok közé a rómaiak későbbi kiváló hadvezére, Aëti us, majd a hunok segítségével tért vissza a birodalomba, és szerzett fontos ti sztségeket. Ruga, majd unokaöccsei, Bleda és testvére már a Kárpát-medencébe helyezték át a Hun Birodalom központját. Bleda halála után vett e át a vezetést Atti l a (Kr. u. 434–453). A magyar hagyományok ezer szállal kötődnek a hun történethez. Már Árpád-kori krónikaírónk, Kézai Simon (XIII. század vége) munkájában olvasható a hun–magyar rokonság. E hagyomány egyes elemeit a Kézai előtt alkotó XI–XII. századi magyar krónikások is lejegyezték. (Elveszett munkáik nyomai jól kiütköznek a ma ismert szövegeken.) Kézai tehát az ő hagyatékukra is építve dolgozta ki a hun történetet, amelyet XIV–XV. századi krónikáink átvett ek tőle."


És egyébként is történelem tankönyvre hivatkozni történelem témában? :) Viccnek pont jó. Még a nyugati iskolákban is több lépcsőben el van maradva az oktatás a történelemkutatás jelenlegi állásától. Én is hivatkoztam ár törikönyvre, de olyan módon, hogy 'még abban is benne van' az akármi. Itt is csak ezért idéztem tankönyvből. Az már más, hogy megtanult latinul például.


History.com: 8 dolog, amit nem tudtál Hun Attiláról

"1. Neveltetése kiváltságos volt.

A mosdatlan, tanulatlan barbár sztereotípiájától távol Attila született (valószínűleg az i.sz. V. század elején) a Duna partjától északra fekvő leghatalmasabb családba. Nagybátyjai, Octar és Rugila (Ruga vagy Rua is) közösen irányították a Hun Birodalmat a 420-as évek végén és a 430-as évek elején. Attila és bátyja, Bleda íjászat, kardharc, valamint lovaglási és gondozási oktatást kapott. Beszéltek – és talán olvastak – gót és latin nyelven is, és tanultak katonai és diplomáciai taktikát; a két testvér valószínűleg jelen volt, amikor nagybátyáik római követeket fogadtak."

( [link]


A Margusi békeszerződés 435-ben sem az akkor Római Birodalom meghatározó tárgyalási pozíciójára mutat, hanem nagyon a már meggyengül birodalomra:

"A margusi békeszerződés a hunok és a római birodalom között jött létre Margusban, Felső-Moesiában (mai Požarevac, Szerbia). Római részről Plintha római konzul írta alá 435-ben."

"A szerződés többek között megduplázta (350 font aranyról 700 fontra) az éves hadisarcot, amelyet a rómaiak egy korábbi szerződés alapján fizettek a hunoknak, megtiltotta, hogy a rómaiak szövetségre lépjenek a hunok ellenségeivel, valamint kötelezte őket minden hun–római határon keresztül érkező szökevény hun területre történő visszatoloncolására. Amikor 440-ben a rómaiak megszegték a szerződést, Bleda és Attila megtámadta Castra Constantiast, amely egy római erőd és kereskedőhely volt a Duna partján."

[link]

[link]


De oké, nekem mindegy a téma, majd megbeszélitek.

2023. febr. 12. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/24 anonim ***** válasza:
100%
Fogalmam sincs, élt e Attila a rómaiak udvarában, de ellenpéldaként a wikipedia-ra hivatkozni is elég meredek...
2023. febr. 12. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 TappancsMancs ***** válasza:
49%
A wiki jóval korrektebb mint egy általában vett törikönyv. Ez ténykérdés, mert felkerülnek a friss dolgok. Bár magam is láttam teljesen régi klisészerű cikket, de bőven előrébb van egy általában vett tankönyvnél.
2023. febr. 12. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!