Mi a véleményetek Görgei Artúr-ról?
Elég sok közvélemény kutatás jellegű kérdést írok ki történelmi és politikai személyekkel kapcsolatban mivel kíváncsi vagyok az emberek véleményére. Most azt szeretném kérni, hogy fejtsétek ki a véleményeteket Görgei Artúrral kapcsolatban!
1. Jó hazafinak tartjátok? Miért?
2. Helyes döntésnek tartjátok a Világosi fegyverletételt?
3. Helyénvalónak tartjátok az árulás vádját és Kossuth vidini levelét?
A válaszaitokat előre is nagyon nagyon köszönöm! :D
"Reálisan látta a hadi helyzetet a világosi fegyverletételnél, sajnos a magyar seregnek nem volt semmi esélye a sokszoros túlerővel szemben. Nem gondolom, hogy ez árulás volt, inkább azt, hogy többezer hős magyar katona hiábavaló áldozatától kímélte meg a Nemzetet, azzal, hogy nem bocsátkozott bele egy esélytelen csatába."
Erről beszélt volna a miniszterelnök akárkije, de őt nagyon leugatta a közvélemény.
# 12
Nincs igazad.
Orbán Balázs arról beszélt, hogy eleve nem szabad a túlerőben lévő ellenséggel szembeszállni. Vagyis Orbán Balázs szerint már akkor, a szabadságharc kezdetén kapitulálni kellett volna, amikor V. Ferdinánd császár és király erre felszólította Magyarországot.
Ellenben Görgei vállalta a túlerőben lévő osztrák hadsereggel szembeni harcot, majd az orosz intervenció után az oroszokkal is, és csak a legeslegutolsó pillanatban, amikorra Haynau táborszernagy osztrák főserege a szabadságharc legnagyobb csatájában, a temesvári csatában teljesen szétverte a magyar hadsereg főerőit, Görgei ekkor döntött a fegyverletétel mellett.
Tehát még Orbán Balázs szerint ilyen szituációban eleve nem kell vállalni a harcot, Görgei a legvégső pillanatig harcolt.
# 14
IDÉZLEK: "Ugyan már. Amikor Görgei felvette a tempót, még nem volt orosz intervenció, ahogy azt egyébként te is írod. Amikor meg legyőzhetetlen túlerő lett, letette a vasat."
Történelemből kapsz egy elégtelent.
Görgei ugyanis nem akkor tette le a fegyvert, amikor megjelent a legyőzhetetlen túlerő, Haynau 166 000 fős osztrák és Paszkevics 203 000 fős orosz hadserege formájában.
Hanem csak azután, hogy a Haynau vezette osztrák fősereg teljesen szétverte a magyar főerőket a temesvári csatában, a szabadságharc legnagyobb csatájában. Azaz miután a magyar hadsereg megszűnt harcképes haderőként létezni.
A temesvári csata előtt az 1849-es nyári hadjárat során a magyar főerőket Haynau osztrák főserege Győrnél, Komáromnál és Szőregnél is legyőzte, azaz összesen négy nagyszabású csatában szenvedett a magyar fősereg vereséget az osztrákoktól. Az utolsó ezek közül, a szabadságharc legnagyobb csatája, a temesvári pedig a magyar főerők Haynau általi szétverésével végződött.
Görgei csak azután döntött a fegyverletétel mellett, hogy a magyar fősereg 1849 nyári győri, komáromi, szőregi és temesvári vereségei után nem maradt harcképes állapotban a magyar hadsereg.
Azaz Görgei a legeslegutolsó pillanatig ellenállt.
Vagyis nem igaz, amit állítottál.
#12
B+, ne hasonlítsuk már Görgeit Orbán Balázshoz. OB életében nem fogott fegyvert a kezében, fogalma sincsen arról, mi az a háború, a vérre menő harc, ő egy íróasztal mellett ült egész életében, és onnan pofázik az ukránoknak, hogy mit kellene csinálni.
OB egy íróasztal mellől akarja eldönteni, hogy nem érdemes harcolni az oroszok ellen, míg Görgeinek olyan tapasztalata és hadvezéri képességei voltak, hogy azokat ma a világ minden katonai akadémiáján tanítják.
"Vagyis nem igaz, amit állítottál."
Értem én, hogy kapkodsz, mint tót a bika tökéhez, de nem megy ez már neked. Az én hozzászólásom "Amikor meg legyőzhetetlen túlerő lett" pont nem arról a pillanatról szól, "amikor megjelent a legyőzhetetlen túlerő"
# 17
Mivel Görgei a legeslegutolsó pillanatig, a magyar főerők teljes és totális szétveréséig harcolt konkrétan nem igaz, amit állítottál.
# 19
A cár nem a fél hadseregét küldte és nem Erdélybe.
A mintegy 1 300 000 fős létszámú Orosz Császári Hadsereg (Ру́сская импера́торская а́рмия – Russzkaja imperatorszkaja armija) állományából 203 000 fő, a II., a III. és a IV. gyaloghadtestet, az V. gyaloghadtest nagyobbik fele, az I. gyaloghadtest és a II. lovas hadtest egyes alakulatai kerültek a magyar szabadságharc ellen bevetésre.
Az orosz intervenciós had főerői pedig a szűkebb értelemben vett Magyarország, nem pedig Erdély területén lettek bevetve.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!