Miért Görgei Artúr nyakába varrták a szabadságharc kudarcának az okait? Ő legalább nem menekült el.
Mert valakit okolni kellett. Elég sokszor így ment ez.
Amúgy, mióta lett Görgey, Görgei? Míg világ a világ, az Y volt..n
MINDIG kell egy bűnbak, akit lehet okolni és akkor máris jobban érezzük magunkat, hiszen nem a mi hibánk a kudarc.
Ez sajnos pont Görgey lett, Kossuth itthagyta a sz.r közepén, amibe mellesleg jórészt ő vitte az országot, ő meg szépen lelépett. Pont ezért utálom amúgy, mert tipik politikus volt, a bajnál lelécelt.
Ő tette le a fegyvert, utána egy csomó embert kivégeztek, meghurcoltak, tehát az ő nyakába varrták mindezt.
Arra egyetlen fröcsögő ostoba nem gondolt, hogy az ország katonailag és gazdaságilag teljesen paff volt.
Sokaknak példaképei a II. világháborúban a budai várban az utolsó töltényig harcoló magyar katonák, vagy az a Veesenmayer (náci diplomata) által tett kijelentés, hogy "nem érdemli meg a győzelmet az a nép, amelyik nem tud ennek érdekében elpusztulni".
Én másképp gondolom. Amikor már csak a szenvedés fog növekedni, amikor már jobb békefeltételek kiharcolására sincs remény, akkor le kell tenni a fegyvert. A háború (szabadságharc) nem cél, hanem eszköz. Jelen esetben a szabadság kivívására. Ha ez már részben sem lehetséges, akkor nem szabad folytatni.
Az 5-össel értek egyet: Görgey az adott körülményekből kihozta a legjobbat. Megadta magát, mert akkor nem látott más lehetőséget.
'Sokaknak példaképei a II. világháborúban a budai várban az utolsó töltényig harcoló magyar katonák, vagy az a Veesenmayer (náci diplomata) által tett kijelentés, hogy "nem érdemli meg a győzelmet az a nép, amelyik nem tud ennek érdekében elpusztulni".'
Sajnos vannak olyan elvetemültek, akik szerint az egész ország népének el kéne véreznie a totális háborúban.
Hitler is kb. hasonlót alkotott Sztálingrádnál, ahol Paulust előléptette, számítva arra, az utolsó emberéig tartja magát és minden keze alatt lévő embert beáldoz a végső csatában, mintha egy wagneri operát nézetne a Führerrel. Csak a főnök arra nem számított, a főparancsnok nem ezt a kimenetelt szánja a katonáknak.
Nem varrták a nyakába, mindenki tudta néhány elvakultan kívül, hogy Görgey a magyar hadak fővezéreként remekül bevált, erősen szorították a magyar seregek Bécs felé az osztrákokat és a függetlenség elérhető közelségbe kerül a katonai győzelemmel, aminek lehetősége felcsillant, ám ekkor az oroszok hátba támadták Magyarországot, mégpedig akkora erőkkel, létszámmal, ami együttesen meghaladta az osztrák és a magyar csapatok erejét, létszámát.
Görgey megpróbálta rendezni a helyzetet, megszervezni az ellenállást és nagyszerűen helytállt a hadmozdulatok zseniálisak voltak és további csatákat vállalt, de a többszörös túlerő végül győzedelmeskedett.
Nem volt pedig érdeke a cárnak megerősíteni potenciális ellenfelét az osztrák császárságot, aligha sejtette, hogy dinasztiája bukását segíti elő, amely pont azzal a Ferenc Józseffel vívandó szörnyű háború következtében fog majd bekövetkezni, akinek birodalmát támogatta, megerősítette, leverve a magyar szabadságharcot.
Egyébként pont Kossuth volt az, aki Görgeit bűnbaknak kiáltotta ki, már Törökországban.
Görgeit is kivégezték volna egyébként, de az oroszok közbenjárására kegyelmet kapott.
Kossuth találta ki, hogy nem katonai győzelem miatt bukott el a szabadságharc, hanem elárulták. Így könnyebb volt megemészteni és könnyebb volt az újrakezdés reményét életben tartania.
A szabadságharc valójában a katonai túlerő miatt bukott el és Görgei sok tízezer magyar életet mentett meg azzal, hogy az értelmetlen küzdelmet nem folytatta tovább.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!