Miért Görgei Artúr nyakába varrták a szabadságharc kudarcának az okait? Ő legalább nem menekült el.
Kedves Tengerész!
Nem értek egyet a szavaiddal teljes mértékben, egyrészt a mai és az akkori állapotokat kár összekeverni.
Másodszor nem volt reménytelen sem politikai, sem katonai értelemben a szabadságharc, éppen a megfelelő pillanat volt és azt, hogy Görgey hazaáruló volt nem Kossuth, vagy legalább is nem csak ő találta ki, hanem mondhatni mindenki maga jutott erre a következtetésre, aki ezt gondolta, ki mást lehetett volna ezzel megvádolni?
A magyar seregek vállaltak egy utolsó csatát is, amelyben a legjobb egységek, a legjobb katonai vezetés szállt szembe az osztrák hadakkal, mert akkorra már csak a legelszántabbak maradtak, de akkorra már demoralizált volt seregünk ez a maradéka is és a császári csapatok tönkrevertek minket.
Meg kell említenem, hogy már akkor sem volt semmi remény, a temesvári csatáról beszélek:
Kossuth szerepe tényleg volt vita tárgya és van is, azzal a szemlélettel, hogy Kossuth, vagy Széchenyi, nyílt konfrontáció, vagy a birodalom keretén belüli reformok inkább a kívánatosak és ezeknek van is értelme, de azért kettőn áll a vásár, a császári vezetés magától nehezen volt rábírható az engedményekre és olyan forradalmi hangulatban, mint az 1848 ban volt, már szó sem lehetett lassú reformokat várni.
Nem volt rossz vezető Kossuth és az orosz cár sem akart eleinte segítséget nyújtani az osztrákoknak.
Léteznek a történelemben ilyen sorsfordító pillanatok, kíváncsi lennék arra, kik és mivel győzték meg a cár, hogy beavatkozzon?
Az egész világ történelme másképpen alakult volna, mert a magyar királyságtól megfosztott Ausztria aligha lett volna olyan erős, hogy kirobbantsa az első világháborút, ennek hiányában a második is elmaradt volna.
Természetesen más háborúk lehet, hogy történtek volna, de biztosan nem az a jövő indult volna be, amit átéltünk, lehet, hogy Oroszországban még mindig cár uralkodna.
Érdekes ezen egy kicsit elmerengeni, de túl sokat nem, mert ami történt, megtörtént, nem lehet megmásítani.
Azért tegyünk hozzá néhány újabb részletet is a történethez.
Kossuth Lajos 1848-49-es szabadságharc projektje volt a diplomamunka, vagy ha úgy tetszik belépő a szabadkőműves páholyba történő felvételére. Nem véletlen a társzekerekkel kivitt országarany, ami valójában azon hazafi őseink pénze volt, akik a Kossuth bankót fedezetlenül is elfogadták fizetőeszközként. Erről kevésbé szól a fáma. És miután törökországban is alaposan megkavarta a liberálkakit, tovább lázította és uszította a spanyolokat, majd áthelyezte praxisát Amerikába. És természetesen mindezt tette az ország aranyával, amit elvitt... Igen - tipikus politikus. De nem Orbánféle, legfeljebb tehetségben lehetne őket azonos lapon emlegetni. Gyurcsányféle sem, mert annak még tehetsége sincs. Sokkal rosszabb és veszélyesebb fajta volt történelmünk talán összes politikusánál: Eredményes a lázításban, népuszításban, vagyis a pusztításban, öldöklésben. E mellett kellőképpen jellemtelen is, hogy felvállalja érte a büntetést. Egyedül az szól mellette, hogy nem saját közvetlen jólétére költötte el a pénzt, hanem a liberalizmus nemzetközi eszméiért - amiért ma is sokan halnak meg világszerte.
Ahogy Görgeyvel bánt, az is teljesen tipikus az ilyen küldetéstudattal rendelkező, más iránt kellő felelősséget nem érző karrierristáknál...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!