Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Ha 1849-ben (Görgei javaslatát...

Ha 1849-ben (Görgei javaslatát elfogadva) Komáromban vonják össze a teljes forradalmi magyar haderőt (Szeged-Maros helyett), akkor a magyarság sikeresen vívhatta volna ki szabadságát a Habsburgoktól az 1848/49-es forradalom és szabadságharc során?

Figyelt kérdés
Kerülve az osztrákok által Magyarország területére behívott orosz cári csapatok elleni nyílt ütközeteket?

2022. jan. 23. 12:10
A kérdező szavazást indított:
Igen
Nem
13 szavazat
 1/8 anonim ***** válasza:
98%
Az osztrák haderő nagyobb lett a harcok vége felé, mert a korábban a cseh és itáliai területeken harcoló császári seregeket már a magyarok ellen is be tudták vetni. Viszont ha nem nyílt ütközetekben gondolkodunk, hanem egy hosszabb elhúzódó háborúra, ahol a váraikat és városaikat védik a magyarok, akkor kedvezőbb feltételeket harcolunk ki.
2022. jan. 23. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 MDaniel98 ***** válasza:
91%
Szerintem nem, az orosz csapatok addig segítettek volna az osztrákoknak, amíg valahogy nem sikerül stabilizálniuk a helyzetüket, a térség nagyhatalmainak nem volt érdeke akkoriban egy önálló Magyarország.
2022. jan. 23. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
88%
1# az osztrákok a rákóczi szabadsáharc idején állomásoztak kis létszámban Magyarországon a Franciaországgal vívott háborúja miatt viszont 49-be semmit nem tudtak ellenünk tenni ezt bizonyítsa buda visszafoglalása ha az orosz nmlem avatkozik be nem nyernek szerinted Görgei miért az oroszoknak tette le a fegyvert miért nem az orsztrákoknak? Mert ezzel is jelezte hogy nem ti győztetek le minket hanem a ruszkik
2022. jan. 23. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
77%

Ha Görgei haditervét hajtják végre, szerintem 50-50% hogy nyerjük a szabadságharcot.


Ha Kossuthét, akkor max 15%-ot adtam volna annak hogy nyerünk ha nem tudnám mi lett a kimenetel.


Egyértélmű hogy Kossuth terve f@szság, csak azért erőltette azt, hogy el tudjon menekülni az országból.


Viszont az a nyerés se olyan nyerés lett volna hogy az Udvar elfogadta volna a debreceni függetlenségi nyílatkozatot. Hanem a '48-as áprilisi törvények léptek volna hatájba. Ami viszont rosszabb státus mint az 1867-es kiegyezés.


Lehet egyébként mégtöbb jogot vagy akár teljes függetlenséget is ki tudtunk volna harcolni egy katonailag nyertes 48 után évtizedekkel, de kétségtelen hogy közvetetten megnyertük 48-at, mégpedig 67-ben.


Viszont elképzelhető egy fordított eset is, egy katonailag nyertes '49 áprilisi törvényekkel, ami úgy marad a 20.századig is amivel viszont rosszabbul jártunk volna mint a kiegyezéssel.

2022. jan. 23. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
42%
Tartok tőle sajnos nem :( az osztrák haderő az Itáliából, csehektől áthozott erősítéssel már erősebb volt mint a magyar. Az oroszoktól kitérni csak úgy lehetett volna ha menekülünk előlük, de mivel két irányból támadtak egyszerre egy idő múlva harapófogóba kerülünk. Nem lehet mindig menekülni, előbb-utóbb csatát kell vívni azt meg a túlerő megnyerte volna. Közben viszont elfoglalja a gazdasági hátországot ami a hadsereg ellátását (élelmezés, hadianyag) biztosítja.
2022. jan. 24. 00:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
94%

Deák István történész "Kossuth Lajos és a magyarok 1848-49-ben" 1983-as (azaz szocializmus alatt megjelent) könyve kiválóan bemutatja, hogy bizony a magyar társadalom abszolút nem volt egységes a magyar szabadságharc támogatásában.


1949 nyarán már kimerült volt az ország, a szabadságharc mellett jobban elkötelezett református vidékeket is demoralizálta az, hogy a honvédség a beszállításokért már csak elértéktelenedett papírpénzzel tudott fizetni. A császári haderő meg a katolikus Nyugat-Dunántúlon töltötte fel készleteit, minden terméket nagyon jól megfizetett értékálló ezüstpénzzel. Beindult az ország keleti feléből a nyugatiba az áruk csempészése.


A honvédség tiszti karát demoralizálta az 1949. márciusi trónfosztás (ők addig V. Ferdinánd magyar király hű tisztjeinek érezhették magukat), egyre szedett-vedettebb seregeket kellett vezetniük, mert szegényesebb lett az ellátmány, az élőerő veszteségét kényszersorozással pótolták, mind a régi honvédek, mint az újak sokkal kevésbé voltak már motiváltak a harcra (értéktelen zsold, kevés élelem, muníció, fegyverhiány és ellenség egyre nagyobb túlereje miatt is).

2022. jan. 24. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 kürasszír ***** válasza:
54%

A szabadságharc sorsát 1849-ben eldöntötték az erőarányok.


ERŐARÁNYOK AZ 1849-ES NYÁRI HADJÁRATBAN:


MAGYAR HONVÉDSÉG ERŐI:

152 440 katona

472 db ágyú


OSZTRÁK CSÁSZÁRI-KIRÁLYI HADSEREG (Kaiserlich-Königliche Armee) MAGYARORSZÁGI ERŐI:

164 573 katona

770 db ágyú


OROSZ CSÁSZÁRI HADSEREG (Russzkaja imperatorszkaja armija) MAGYARORSZÁGI ERŐI:

192 904 katona

584 db ágyú


ÖSSZESÍTETT ERŐARÁNYOK:


ÉLŐERŐ:

Magyar: 152 440 katona

Osztrák-orosz: 357 477 katona


TÜZÉRSÉG:

Magyar: 472 db ágyú

Osztrák-orosz: 1354 db ágyú


A magyar hadvezetés próbálkozott az oroszokkal kerülni a nagy csatákat, amit sikeresen el is ért.


A magyar főerők az osztrák hadseregre próbáltak meg döntő vereséget mérni, azonban az 1849 nyarán Haynau ellen vívott döntő csatákat a Honvédség elveszítette.


Végül Haynau táborszernagy osztrák főserege a szabadságharc döntő ütközetének tekinthető, 1849. augusztus 9-én vívott temesvári csatában a magyar fősereget szétverte.

2022. jan. 25. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 kürasszír ***** válasza:

# 3


EZT ÍRTAD: "az osztrákok a rákóczi szabadsáharc idején állomásoztak kis létszámban Magyarországon a Franciaországgal vívott háborúja miatt viszont 49-be semmit nem tudtak ellenünk tenni ezt bizonyítsa buda visszafoglalása ha az orosz nmlem avatkozik be nem nyernek szerinted Görgei miért az oroszoknak tette le a fegyvert miért nem az orsztrákoknak? Mert ezzel is jelezte hogy nem ti győztetek le minket hanem a ruszkik"


1849-ben Haynau táborszernagy osztrák hadserege verte meg több nagy ütközetben a magyar Honvédséget, végül az 1849. augusztus 9-i temesvári csatában, a szabadságharc döntő ütközetében az osztrák fősereg szétverte a magyar fősereget.


1849-ben a magyar és az orosz főerők egyetlen nagy csatát sem vívtak egymás ellen, ugyanis az oroszok elleni nagy ütközeteket a magyar hadvezetés tudatosan elkerülte.


Vagyis katonai értelemben, mivel a magyar főerőket ők semmisítették meg, az osztrák hadsereg verte le a szabadságharcot.

2022. jan. 25. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!